Adidas kończy współpracę Kanye Westa w sprawie antysemityzmu i mowy nienawiści

  • Adidas natychmiast kończy współpracę
  • Decyzja, która waży 250 milionów dolarów zysku netto na 2022 r.
  • Adidas wyłączny właściciel praw do wzorów

25 października (Reuters) – Adidas AG (ADSGN.DE) Producent artykułów sportowych powiedział we wtorek, że natychmiast zakończy współpracę z Kanye Westem w odpowiedzi na falę agresywnych zachowań amerykańskiego rapera i projektanta.

„Adidas nie toleruje antysemityzmu ani żadnego innego rodzaju mowy nienawiści” – powiedziała niemiecka firma.

„Ostatnie komentarze i działania Yi są niedopuszczalne, nienawistne, niebezpieczne i naruszają wartości firmy, takie jak różnorodność, integracja, wzajemny szacunek i uczciwość” – powiedziała, odnosząc się do rapera po jego prawnym imieniu.

Prawnik reprezentujący Kanye Westa nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

Zakończenie partnerstwa i produkcja produktów marki Yeezy, a także wstrzymanie wszelkich płatności na rzecz Ye i jego firm „miałoby negatywny krótkoterminowy wpływ do 250 milionów dolarów” na dochód netto Adidasa w tym roku, częściowo ze względu na Boże Narodzenie W kwartale obserwuje się zazwyczaj większy popyt, podała firma.

Adidas poddał partnerstwo przeglądowi na początku października „po wielokrotnych próbach rozwiązania sytuacji na osobności”.

Yi wywołał w ostatnich miesiącach kontrowersje, publicznie zrywając powiązania z wielkimi biznesami oraz z powodu buntów w mediach społecznościowych przeciwko innym celebrytom. Jego konta na Twitterze i Instagramie zostały ograniczone, ponieważ platformy mediów społecznościowych usunęły niektóre z jego postów online, które użytkownicy opisali jako antysemickie.

W usuniętym poście na Instagramie na początku tego roku artysta, który zdobył Grammy, oskarżył Adidasa i amerykańskiego sprzedawcę odzieży Gap Inc. (GPS.N) Od nie zbudowania obiecanych umownie stałych sklepów dla produktów z jego linii mody Yeezy.

READ  Podcast Meghan Markle „Originals” przedstawia listę nadchodzących gości – raport – termin

Oskarżył również Adidasa o kradzież jego projektów do własnych produktów.

Gap i Ye zakończyli współpracę we wrześniu. Według doniesień medialnych, europejski dom mody Balenciaga również zerwał kontakty z Yi.

Adidas poluje na Ye od rywala Nike Inc (NKE.N) w 2013 r. i uzgodnili nowe, długoterminowe partnerstwo w 2016 r., które firma nazwała wówczas „najważniejszym partnerstwem, jakie kiedykolwiek powstało między niesportowcem a marką sportową”.

Stowarzyszenie, które zrodziło kilka najlepiej sprzedających się sneakersów Adidasa Yeezy kosztujących od 200 do 700 dolarów, pomogło niemieckiej marce wypełnić lukę w stosunku do Nike na rynku amerykańskim.

Yeezy generuje około 1,5 miliarda euro (1,47 miliarda dolarów) rocznej sprzedaży Adidasa i stanowi nieco ponad 7% jego całkowitych przychodów, według szacunków Telsey Advisory Group.

Akcje Adidasa, który w zeszłym tygodniu obniżył swoją całoroczną prognozę, spadły o 3,2 proc. Grupa poinformowała, że ​​dostarczy więcej informacji w ramach oczekiwanych wyników za trzeci kwartał 9 listopada.

Dodatkowe raporty Merinmay Day i Uday Sampath w Bengaluru; Montaż: Tomasz Janowski, Sriraj Kalovila i Bernadette Bohm

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.