Administracja Bidena blokuje odbiorcom funduszy CHIPS Act możliwość ekspansji w Chinach

Producenci chipów, którzy chcą skorzystać z programu subsydiowania produkcji półprzewodników administracji Bidena w wysokości 39 miliardów dolarów, będą musieli podpisać umowy, w których zobowiązują się, że nie będą zwiększać swoich mocy produkcyjnych w Chinach. Wymóg ten był jednym z kilku warunków finansowania określonych w przyszłym tygodniu przez Departament Handlu USA Pod koniec czerwca rozpocznie przyjmowanie wniosków o pieniądze z ustawy CHIPS. Kongres przyjął środek w wysokości 280 miliardów dolarów w lipcu ubiegłego roku w rzadkim pokazie ponadpartyjności, przywłaszczając 52 miliardy dolarów w ulgach podatkowych i finansowaniu dla amerykańskich firm półprzewodnikowych w celu zwiększenia produkcji krajowej.

„Odbiorcy będą musieli zawrzeć umowę, która ogranicza ich zdolność do zwiększania zdolności produkcyjnych półprzewodników w innych krajach będących przedmiotem zainteresowania przez 10 lat po pobraniu funduszy” – powiedziała dziennikarzom sekretarz handlu Gina Raimondo. . Raymondo nie wymienił Chin z nazwy. Jednak supermocarstwo należy do krajów, które rząd USA uważa za „zagraniczny kraj budzący niepokój”.

Ponadto Raimondo powiedział, że odbiorcy ustawy CHIPS nie mogą „świadomie angażować się we wspólne badania lub licencjonowanie technologii z odpowiednim podmiotem zagranicznym obejmującym wrażliwe technologie lub produkty”, co prawdopodobnie ma na celu zniechęcenie firm krajowych do podpisywania umów, takich jak ostatnio Ford. .

„Chcę również wyjaśnić, że dolarów w żetonach nie można wydawać na wykup akcji” – powiedział Raimondo. „Chodzi o inwestowanie w nasze bezpieczeństwo narodowe, a nie umożliwianie tym firmom wykorzystywania naszych pieniędzy do zwiększania zysków”. Departament Handlu będzie również wymagał od firm ubiegających się o ponad 150 milionów dolarów, aby określiły, w jaki sposób planują zapewnić pracownikom przystępną cenowo opiekę nad dziećmi, co, jak powiedział Raimundo, odzwierciedla obecny rynek pracy. W niektórych przypadkach agencja może zażądać od tych samych odbiorców zwrotu części pieniędzy, które otrzymali z ustawy CHIPS do rządu, jeśli osiągną nadmierne zyski.

READ  Giełdy ponownie spadają, gdy fala podwyżek stóp procentowych podsyca obawy o recesję | Gospodarka międzynarodowa

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy otrzymać prowizję partnerską. Wszystkie ceny są aktualne w momencie publikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.