Afrykańska misja pokojowa odwiedza stolicę Ukrainy wśród odgłosów nalotów

  • Afrykańscy przywódcy przybywają do Kijowa z misją pokojową
  • Mają nadzieję pośredniczyć między Ukrainą a Rosją
  • Urzędnicy poinformowali, że Rosja przeprowadza nalot na Kijów

KIJÓW (Reuters) – Co najmniej dwie eksplozje wstrząsnęły Kijowem w piątek i zawyły syreny, gdy afrykańscy przywódcy rozpoczęli misję pokojową, mając nadzieję na pośrednictwo między Ukrainą a Rosją.

Delegacja pokojowa, w skład której wchodzą przywódcy Republiki Południowej Afryki, Senegalu, Zambii, Komorów i Egiptu, poinformowała, że ​​planuje spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w piątek, zanim przeprowadzi rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Sankt Petersburgu w sobotę.

Reporter Reutera w centrum Kijowa usłyszał dwie eksplozje. Burmistrz Witalij Kliczko poinformował również o eksplozjach w środkowym regionie Podola.

Inny reporter Reutera zauważył na niebie nad stolicą ślady dymu z dwóch pocisków. Nie jest jasne, czy pociski te zostały wystrzelone przez rosyjską, czy ukraińską obronę przeciwlotniczą.

Ekipa telewizyjna Reutera widziała, jak dowódcy przybywają do Kijowa w konwoju samochodów i wchodzą do hotelu, aby skorzystać ze schronu przeciwlotniczego.

Pełne oświadczenie zostało później wydane dla Kijowa, a prezydencja RPA napisała na Twitterze, że misja „postępuje dobrze i zgodnie z planem”.

Ukraińskie Siły Powietrzne poinformowały, że zestrzeliły sześć pocisków balistycznych Kinzhal, sześć pocisków manewrujących i dwa drony. Władze miasta poinformowały, że nie otrzymały jeszcze żadnych doniesień o ofiarach śmiertelnych lub poważnych zniszczeniach, ale policja poinformowała, że ​​liczba ofiar jest nieokreślona.

Atak powietrzny był ostatnim z wielu przeprowadzonych przez Rosję od czasu inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r. Moskwa przyspieszyła tempo, odkąd Ukraina rozpoczęła przygotowania do trwającego obecnie kontrataku.

„Putin„ buduje zaufanie ”, przeprowadzając największy atak rakietowy na Kijów od tygodni, dokładnie w trakcie wizyty afrykańskich przywódców w naszej stolicy” – napisał na Twitterze ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba. „Rosyjskie pociski to wiadomość dla Afryki: Rosja chce więcej wojny, a nie pokoju”.

READ  Sprzedaż detaliczna w Chinach spadła znacznie bardziej niż oczekiwano, a produkcja przemysłowa rozczarowała

Reuters nie mógł potwierdzić, że był to największy nalot na stolicę od tygodni, a Rosja nie od razu skomentowała wydarzenia w Kijowie.

ODWIEDŹ BUCHĘ

Afrykańscy przywódcy rozpoczęli swoją podróż od wizyty w Buczy, mieście pod Kijowem, gdzie według Ukrainy rosyjscy okupanci przeprowadzali egzekucje, gwałty i tortury, a międzynarodowi śledczy zbierają dowody zbrodni wojennych. Rosja odrzuca te zarzuty.

Według projektu dokumentu ramowego, do którego dotarł Reuters, misja pokojowa, w skład której wchodzą prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa i prezydent Senegalu Macky Sall, może zaproponować szereg „środków budowy zaufania” podczas wstępnych wysiłków mediacyjnych.

Dokument mówi, że celem misji jest umocnienie pokoju i zachęcenie stron do wyrażenia zgody na proces prowadzony przez dyplomację.

Wskazała, że ​​działania te mogą obejmować wycofanie wojsk rosyjskich, usunięcie z Białorusi rosyjskiej taktycznej broni jądrowej, wstrzymanie wykonania nakazu aresztowania Putina wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny oraz złagodzenie zachodnich sankcji nałożonych na Rosję .

W dokumencie stwierdzono, że może nastąpić porozumienie o zaprzestaniu działań wojennych, któremu muszą towarzyszyć negocjacje między Rosją a Zachodem.

Kijów twierdzi, że jego inicjatywa pokojowa, która przewiduje wycofanie wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy, powinna być podstawą jakiegokolwiek porozumienia w sprawie wojny.

Dodatkowe raporty autorstwa Dana Belichuka; Montaż autorstwa Timothy’ego Heritage i Kevina Levy’ego

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.