Akcje azjatyckie spadają po szoku BoE w związku ze stopami procentowymi i rosnącą inflacją w Japonii Według Investing.com


© Reutera

Investing.com – Większość akcji azjatyckich gwałtownie spadła w piątek po tym, jak ponadprzeciętna podwyżka stóp procentowych Banku Anglii zwiększyła obawy o zaostrzenie polityki pieniężnej, a zwycięstwo nad japońską inflacją konsumencką również zachwiało nastrojami.

Oprócz aktywów opartych na ryzyku, zostali nieco skrzywdzeni przez tych, którzy zeznawali przed Kongresem, że bank może podnieść stopy procentowe co najmniej dwa razy więcej w tym roku.

Oba czynniki nasiliły obawy dotyczące zacieśnienia globalnej polityki pieniężnej i spowodowały, że inwestorzy w dużej mierze pozbyli się aktywów wrażliwych na ryzyko i stopy procentowe.

Hongkong odnotował najgorszy wynik w Azji, spadając o 1,8%, nadrabiając zaległości po czwartkowych wakacjach. Szersze chińskie rynki były zamknięte na cały dzień, ale spadły w środę po pobycie w tym kraju.

Indeks Korei Południowej spadł o 0,7%, podczas gdy indeks Australii spadł o 1,1%, chociaż dane pokazały pewną poprawę w działalności sektora produkcyjnego i usługowego w czerwcu.

Japońskie akcje spadają po tym, jak inflacja wzrosła bardziej niż oczekiwano

Japoński indeks spadł o 1,7%, podczas gdy spadł o 1,5% po tym, jak dane pokazały, że inflacja wzrosła bardziej niż oczekiwano w ciągu 12 miesięcy do maja.

Podczas gdy stopa inflacji bazowej spadła w porównaniu z poprzednim miesiącem, odczyt wskazujący, że inflacja z wyłączeniem kosztów żywności i paliw wzrosła w maju do najwyższego poziomu od 42 lat, co wskazuje, że inflacja bazowa w Japonii pozostaje podwyższona.

Tendencja wskazuje na rosnącą presję na Bank Japonii, aby zaostrzył swoją politykę, mimo że bank powtórzył, że nie planuje zmiany swojej ultra-luźnej polityki w najbliższej przyszłości.

Wysoka inflacja może również zrównoważyć niedawną odporność japońskiej gospodarki, która częściowo przyciągnęła znaczną dawkę zagranicznych zakupów akcji krajowych.

Inwestorzy wykorzystali wyższy odczyt inflacji jako katalizator do zablokowania ostatnich wzrostów na rynku japońskim. Nikkei i Topix wzrosły do ​​33-letnich maksimów na początku tygodnia.

READ  Zdobądź obligację antyinflacyjną, która płaci 9,62 proc., póki jeszcze jest czas

Indyjskie akcje mają spaść dalej niż ich rekordowo niskie poziomy

W przypadku indeksu indyjskiego wskazał na słabe otwarcie krajowych akcji, po tym jak zarówno Nifty, jak i Nifty spadły z rekordowych poziomów w czwartek.

Podczas gdy optymizm co do względnej siły indyjskiej gospodarki skłonił wielu zagranicznych inwestorów do kupowania na rynkach krajowych, analitycy ostrzegali ostatnio, że akcje spółek o małej i średniej kapitalizacji mogą ulec pewnej korekcie, biorąc pod uwagę ich wyższe wyceny w słabym globalnym otoczeniu gospodarczym.

Po opóźnieniu indyjskiego monsunu ponownie pojawiły się również obawy przed odbiciem indyjskiej inflacji detalicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.