Akcje Chipotle ryczą po zarobkach, a przychody bije

Chipotle Mexican Grill odnotował niesamowity pierwszy kwartał. Firma pobiła prognozy dotyczące zysków i przychodów, wysyłając akcje w górę we wtorek po godzinach handlu.

Firma odnotowała skorygowany zysk w wysokości 10,50 USD na akcję, pokonując szacunki 8,95 USD na akcję. Według analityków śledzonych przez FactSet sprzedaż na poziomie 2,4 miliarda dolarów wzrosła o 17,2% rok do roku, powyżej oczekiwań na poziomie 2,3 miliarda dolarów.
.

Porównywalna sprzedaż restauracji wzrosła w ciągu kwartału o 10,9%, lepiej niż oczekiwano wzrostu o 8,6%.. Marża na poziomie restauracji wyniosła 25,6%, co oznacza wzrost o 4,9 punktu procentowego rok do roku.

Chipotle (symbol giełdowy: CMG) spodziewa się, że sprzedaż porównawcza za drugi kwartał i cały rok wzrośnie w średnio-wysokim jednocyfrowym zakresie procentowym. Jest to w dużej mierze zgodne z oczekiwaniami – analitycy spodziewają się wzrostu porównywalnej sprzedaży o 5,8% w drugim kwartale i 6,1% w roku fiskalnym 2023.

Firma planuje również otworzyć od 255 do 285 nowych restauracji w 2023 roku. Firma podała w oświadczeniu, że nowe otwarcia pomogły zwiększyć przychody w tym kwartale o 17,2%.

Ogłoszenie — przewiń, aby kontynuować


Dobry pierwszy kwartał Chipotle był dobrą wiadomością dla inwestorów, ponieważ akcje wzrosły o 7,7% do 1 916,50 USD we wtorek po godzinach handlu.

Jednym z powodów wzrostu cen akcji było to, że bieżący kwartał był w dużym stopniu skoncentrowany na zyskach spółki za czwarty kwartał, które wypadły poniżej oczekiwań. Dyrektor generalny Brian Niccol przypisał zmianę wyników strategicznemu planowi firmy o nazwie Project Square One, którego celem jest przywrócenie firmy do podstaw i poprawa podstaw działalności po pandemii.

Nicole powiedziała w rozmowie z Barrona.

Ogłoszenie — przewiń, aby kontynuować


„Przywrócenie tych parametrów zajmuje trochę czasu, ale wiesz, zdecydowanie widziałem naprawdę fajne ulepszenia w podstawach” – dodał.

READ  Biden ogłasza historyczną liberalizację rezerw ropy i wywiera presję na firmy naftowe, aby przyczyniły się do obniżenia cen gazu

Na wyniki spółki wpłynęły również wyższe ceny. Chipotle podniósł ceny w tym roku o około 4%, a liczba ta może wzrosnąć do około 5% do końca roku, oblicza Nicol. Te podwyżki menu pomagają firmie zrekompensować wyższe ceny pracy i żywności.

„Nasza marka jest naprawdę silna i mamy możliwość ustalania cen, aby uwzględnić dodatkowe ceny” — powiedział Nicol. „Ale wiesz, to jedna z rzeczy, które lubimy brać w ostateczności”.

Pierwszy kwartał przygotowuje grunt pod dobry rok dla Chipotle, mimo że sieci restauracji i inni detaliści ostrzegają, że popyt konsumentów może wkrótce osłabnąć.

Wydaje się, że te obawy nie dotyczą Chipotle. Firma odnotowała silny popyt we wszystkich grupach dochodowych, w tym wzrost zakupów od konsumentów o niższych dochodach, którzy zrezygnowali z niej w zeszłym roku. Kupujący o niskich dochodach stanowili od 35% do 40% sprzedaży Chipotle, więc wzrost był zdecydowanie mile widziany. Nichol dodał, że popyt ze strony kluczowych grup demograficznych Chipotle – konsumentów o wysokich dochodach – utrzymuje się na dobrym poziomie.

Ogłoszenie — przewiń, aby kontynuować


Analizując zyski, analitycy spodziewali się mocnego kwartału, przy wzroście ruchu częściowo z powodu wprowadzenia nowych pozycji menu i możliwości sprzedaży cyfrowej. Sieć wyprzedziła swoich fast foodowych konkurentów pod względem liczby osób odwiedzających jej sklepy dane Od Placer.ai, firmy śledzącej ruch pieszy. Na przykład w tygodniu rozpoczynającym się 27 marca ruch w Chipotle wzrósł o 9,7% w porównaniu z rokiem poprzednim, podczas gdy kategoria casual spadła o 1,5%.

Wielu analityków uważa Chipotle za mądrą inwestycję długoterminową. Analityk Baird, David Tarantino, szacuje, że Chipotle może zwiększyć zysk na akcję nawet o 20% w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat, jednocześnie kontynuując poprawę marż, gdy wyzwania inflacyjne zaczną słabnąć. Perspektywy wzrostu, w połączeniu ze zdrowym bilansem firmy, oznaczają, że handel akcjami z premią ma sens, napisał.

READ  Zapasy zyskują wraz z poprawą nastrojów, surowe za 120 USD

Obecnie akcje sprzedają się po 40-krotności oczekiwanego zysku na akcję przez następne 12 miesięcy, zgodnie z FactSet. Stosunek ceny do zysku w Starbucks wynosi 28,9, czyli tyle, ile ma McDonald’s

Ogłoszenie — przewiń, aby kontynuować


(MCD) wynosi 26,6.

„CMG może wykazać się silnym tempem sprzedaży i zdrowym wzrostem zysków w nadchodzących latach i wierzymy, że ten profil pomoże wesprzeć pozytywne nastroje inwestorów na temat akcji” – napisał Tarantino przed ogłoszeniem zysków.

Napisz do Sabriny Escobar na [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.