Akcje osiągają pięciotygodniowe maksima, ignorując wyprzedaże obligacji

Mężczyzna w masce ochronnej podczas wybuchu epidemii koronawirusa (COVID-19) przechodzi przez elektroniczną tablicę pokazującą Shanghai Composite Index, Nikkei Index i Dow Jones Industrial Average przed domem maklerskim w Tokio w Japonii, 7 marca , 2022. REUTERS/Kim Kyung-Hoon

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

LONDYN (Reuters) – Światowe akcje skoczyły w środę do najwyższego poziomu od pięciu tygodni, gdy inwestorzy zlekceważyli szeroką wyprzedaż na światowych rynkach obligacji, napędzaną kombinacją gwałtownie rosnącej inflacji i jastrzębiej retoryki amerykańskich polityków.

Chociaż rentowność dwuletnich amerykańskich obligacji skarbowych wzrosła w marcu o 73 punkty bazowe i zbliża się do największego miesięcznego skoku od 2004 r., inwestorzy byli stosunkowo optymistycznie nastawieni do wpływu wyższych rentowności na wyceny giełdowe.

Najszersza miara światowych akcji MSCI (.MIWO00000PUS.) Wzrósł o 0,2% do najwyższego poziomu 17 lutego, poziomu ostatnio widzianego na kilka dni przed inwazją Rosji na Ukrainę. Skala azjatycka (MIAPJ0000PUS.) Wzrósł o 1% do najwyższego poziomu od początku marca.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Akcje europejskie również były wyższe, a europejski indeks giełdowy osiągnął najwyższy od miesiąca poziom na początku handlu w Londynie. Kontrakty terminowe na akcje w USA wskazywały na niewielkie wzrosty.

„To tak, jakby negatywne skutki inflacji, wyższe stopy procentowe i niepewność wojny przestały być problemem” – powiedział Stuart Cole, główny ekonomista w Equiti Capital, dodając, że inwestorzy skupiali się na akcjach, które mogłyby wytrzymać wysoką inflację. środowisko.

Akcje spółek technologicznych, które w przeszłości miały odwrotny związek z wyższymi stopami procentowymi, były największymi motorami wzrostów na szerszym rynku, przy czym miara akcji spółek technologicznych w Hongkongu (.HSTECH) Podnosi się do najwyższego poziomu w ciągu trzech tygodni.

READ  Apple Japan osiągnął 98 milionów dolarów zaległych podatków - Nikkei

gigant e-commerce alibaba (9988.HK)która niedawno rozszerzyła swój program wykupu, wzrosła o 6%, a w Tokio niekorzystna technologiczna firma inwestycyjna SoftBank Group (9984.T) wzrosła o 7%. Główny indeks technologii w Stanach Zjednoczonych (.NDX) wzrost o 2% w ciągu nocy, redukując straty od początku roku do 10% z 20% w połowie marca.

„Sprzedali za dużo i widzą trochę rajdu”, powiedział John Bai Liu, menedżer portfela w Tribeca Investment Partners w Sydney, ale dodała, że ​​ma smak krótkiego pozyskiwania funduszy hedgingowych, a nie gromadzenia nowych pieniędzy.

Bond Siłow

Jednak większość działań skupiła się na rynkach obligacji, a dwuletnie rentowności w USA spadły do ​​najwyższego poziomu od sześciu lat po ogromnym wzroście w tym miesiącu.

Gwałtowny wzrost krótkoterminowych rentowności spłaszczył lukę rentowności w USA w okresie od 2 do 10 lat do najniższego poziomu od czasu, gdy pandemia koronawirusa uderzyła na światowe rynki w marcu 2020 r. Odwrócona krzywa dochodowości jest powszechnie postrzegana jako wskaźnik przyszłych recesji w Stanach Zjednoczonych Stan.

Wyprzedaż krótkoterminowych rentowności zmusiła kontrakty terminowe na fundusze Fed do wyceny o 190 punktów bazowych na pozostałą część roku po podwyżce stóp procentowych o 25 punktów bazowych w zeszłym tygodniu. W maju kontrakty futures wyceniały z grubsza potencjalny wzrost o 50 punktów bazowych.

Wyprzedaż na rynkach amerykańskich odbiła się echem w innych miejscach, gdy rentowności obligacji niemieckich i brytyjskich wzrosły, a odczyty inflacji w Wielkiej Brytanii również wzrosły. Dane pokazały, że w ubiegłym miesiącu inflacja wzrosła do najwyższego od 30 lat poziomu 6,2%. Czytaj więcej

Aktywność na rynku walutowym nadal była stosunkowo powolna, a główne pary walutowe obracały się w wąskich przedziałach, potwierdzając brak wyraźnych trendów kierunkowych z jedynym godnym uwagi JPY.

W stosunku do dolara, japońska waluta jest obecnie notowana poniżej 121 jenów po tym, jak gubernator Banku Japonii Haruhiko Kuroda powiedział, że jest za wcześnie, aby dyskutować o wyjściu z bardzo luźnej polityki pieniężnej. Czytaj więcej

READ  Amazon stawia na Grubhuba, który zmaga się z dostawą jedzenia

Rynki towarowe pozostawały w pogotowiu ze względu na spodziewane zakłócenia w dostawach spowodowane wojną na Ukrainie i stanowczo sprzeciwiały się brakowi namacalnych postępów w kierunku pokoju. Czytaj więcej

Ropa osiadła na wyższych wysokościach, przy czym kontrakty terminowe na ropę Brent wzrosły o 1% do 116,67 USD za baryłkę, a cena ropy naftowej w USA wzrosła o 1% do 110,34 USD.

Ceny zbóż były podtrzymywane przez obawy o dostawę, zwłaszcza o dostawy w dalszej części roku.

„Te zyski są znakiem, że rynek pozycjonuje się bez dużej podaży z Morza Czarnego w sezonie 2022” – powiedział Tobin Gorey, strateg ds. surowców rolnych w Commonwealth Bank of Australia w Sydney.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(raport Sikata Chatterjeego). Dodatkowe raporty Toma Westbrooka w Singapurze. Montaż przez Alison Williams

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.