Akcje spadają, ceny ropy rosną, gdy Rosja atakuje Ukrainę

Mężczyzna w masce ochronnej, pośród epidemii koronawirusa (COVID-19), przechodzi przez elektroniczną tablicę pokazującą japoński indeks Nikkei i ceny indeksów giełdowych w różnych krajach poza domem maklerskim w Tokio, Japonia, 22 lutego 2022 r. REUTERS / Kim Kyung-Hoon

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

  • Indeks MSCI Asia z wyłączeniem Japonii spadł o ponad 3%, najniżej od listopada 2020 r.
  • Europejskie kontrakty terminowe na akcje wskazują na gwałtowny spadek otwarcia
  • Ukraina twierdzi, że Rosja rozpoczęła inwazję na dużą skalę
  • Złoto jest najwyższe od 2021 r., ropa przebija 100 USD
  • Loty cywilne zakazane na Ukrainie

SZANGHAJ (Reuters) – Światowe akcje i rentowności obligacji amerykańskich spadły w czwartek, podczas gdy ceny dolara, złota i ropy gwałtownie wzrosły, gdy siły rosyjskie wystrzeliły pociski w kilka ukraińskich miast i wylądowały na południowym wybrzeżu. Czytaj więcej

Krótko po tym, jak prezydent Władimir Putin ogłosił, że wydał zgodę na tak zwaną specjalną operację wojskową, przed świtem w stolicy Ukrainy, Kijowie, słychać było eksplozje, a ukraiński rząd oskarżył Moskwę o przeprowadzenie inwazji na pełną skalę. Czytaj więcej

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy nałożą na Rosję „surowe sankcje” po atakach. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Wydaje się, że w Europie i Stanach Zjednoczonych spadek cen akcji w Azji będzie kontynuowany, z gwałtownym wzrostem cen surowców, co zwiększy obawy o inflację i zagrożenia dla wzrostu gospodarczego.

Niemieckie kontrakty futures na Euro Stoxx 50 i DAX spadły o ponad 3,5% we wczesnych transakcjach, podczas gdy kontrakty futures na FTSE spadły o 2%.

S&P 500 e-minis spadły o 2,3%, a kontrakty terminowe Nasdaq o 2,8%, co stawia amerykański indeks na dobrej drodze, by potwierdzić, że znajduje się w bessie.

READ  Jestem głównym ekonomistą w wartej 5 miliardów dolarów firmie zajmującej się danymi i nieruchomościami. Oto 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o rynku mieszkaniowym już teraz

Zamknięcie na poziomie co najmniej 20% z rekordowego zamknięcia z 19 listopada, wynoszącego 16 057 437 punktów, potwierdziłoby, że Nasdaq znalazł się w bessie, zgodnie z powszechnie stosowaną definicją. Byłby to pierwszy rynek bessy od 2020 roku, kiedy epidemia koronawirusa ogarnęła światowe rynki finansowe.

Moskiewska Giełda Papierów Wartościowych ogłosiła w czwartek zawieszenie wszystkich notowań. Czytaj więcej

W Azji najszerszy indeks MSCI akcji Azji i Pacyfiku poza Japonią (MIAPJ0000PUS.) Spadł o ponad 3,2 procent do najniższego poziomu od listopada 2020 r. Akcje Australii (.AXJO) Zrzucanie ponad 3% i doskonałe chińskie frytki (.CSI300) stracił 2%.

Nikkei w Tokio (.N225) Był niższy o 2,1%.

„Rynek zawsze próbował ocenić, czy (Rosja) zatrzyma się w Donbasie i wydaje się jasne, że zmierzają w kierunku Kijowa, co zawsze było jednym z najgorszych scenariuszy, ponieważ przed nami długa noc próbujemy zrozumieć, jak bardzo złe są to sankcje, które są nakładane, ponieważ teraz musi nastąpić nowa runda sankcji przeciwko Putinowi i rządowi rosyjskiemu”.

„To najgorsze miejsce lub scenariusz niedźwiedzia dla rynków i to właśnie widzimy. Nie ma tu kupujących, którzy mogliby ryzykować, i jest wielu sprzedających, więc ten rynek przeżywa duże straty.”

Rynki aktywów odnotowały gwałtowny wzrost zmienności podczas pogłębiającego się kryzysu, a indeks zmienności Cboe, znany jako wskaźnik strachu Wall Street, wzrósł w ciągu ostatnich dziewięciu dni o ponad 55%. (.VIX)

Kontrakty terminowe na ropę Brent, które w środę oscylowały między ostrymi wzlotami i dołkami, wzrosły o ponad 3,5%, by w czwartek przekroczyć 100 USD za baryłkę po raz pierwszy od września 2014 roku.

West Texas Intermediate skoczył o 4,6% do 96,22 USD za baryłkę, najwyższy poziom od sierpnia 2014 r.

Spotowa cena złota wzrosła o ponad 1,7 procent do najwyższego poziomu od początku stycznia 2021 roku.

READ  Kontrakty terminowe na akcje nieznacznie spadają po 400-punktowym wzroście indeksu Dow

Pogłębiająca się wyprzedaż akcji nastąpiła po tym, jak w środę akcje amerykańskie zostały już zniszczone, a indeks Dow Jones Industrial Average (.DJI) Spadł o 1,38%, nieco powyżej poziomu, który potwierdzałby korektę. S&P 500. Indeks (.SPX)Co potwierdziło korektę dzień wcześniej, straciło 1,84% do 4225,5.

Inwestorzy zmagają się również z perspektywą rychłego zaostrzenia polityki przez Rezerwę Federalną USA mającego na celu zwalczanie rosnącej inflacji, która zdaniem analityków NAB może zostać spotęgowana przez szok podaży towarów.

Podczas gdy oczekiwania na ostrą podwyżkę o 50 punktów bazowych na marcowym posiedzeniu Fed osłabły, kontrakty terminowe na fundusze Fed nadal wskazują na co najmniej sześć podwyżek stóp procentowych w tym roku. ZEGAREK FEED

Mimo to bezpośrednie zagrożenia geopolityczne zaważyły ​​w czwartek na amerykańskich rentownościach, powodując gwałtowny spadek rentowności 10-letniego benchmarku w USA do 1,8681% z amerykańskiego zamknięcia na poziomie 1,977% w środę. Rentowność dwóch lat również spadła do 1,5% z zamknięcia na poziomie 1,6%.

Globalna ucieczka do bezpieczeństwa wzmocniła dolara, który podskoczył o ponad pół procenta koszyka innych głównych partnerów handlowych do 96 715.

Euro spadło w ciągu dnia o 0,8% do 1,1220 USD.

Rosyjski rubel gwałtownie spadł po odnotowaniu niewielkich wzrostów na początku sesji. Ostatni spadek o 5,77% powyżej 3% spadku wobec dolara w środę.

Wyprzedaż rozprzestrzeniła się na rynki kryptowalut, spychając Bitcoina poniżej 35 000 USD po raz pierwszy od miesiąca.

„Rynki są teraz bardziej odpowiednio wyceniane, ryzykując, że wydarzy się coś strasznego. To w połączeniu z niepewnością jest okropnym środowiskiem do życia. Nikt nie chce ryzykować, kiedy to handluje” – powiedział Rob Carnell, szef badań Azji i Pacyfiku w ING. .

Dodatkowe raporty Andrew Galbraitha w Szanghaju; Dodatkowe reportaże autorstwa Kevina Bucklanda w Tokio, Sinada Karo i Noela Randewicza w Nowym Jorku, Elona Johna w Hongkongu i Wayne’a Cole’a w Sydney. Montaż przez Shree Navaratnam i Kim Koogill

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.