Aktorka Jussie Smollett pozostaje w Illinois po tym, jak została zwolniona z więzienia w Cook County, odwołując się od werdyktu

CHICAGO (WLS) – Jussie Smollett został zwolniony z więzienia Cook County w środę po tym, jak sąd apelacyjny zgodził się z jego adwokatem, że powinien zostać zwolniony w oczekiwaniu na apelację w sprawie jego skazania za okłamywanie policji w sprawie rasistowskiego i antygejowskiego ataku.

Orzeczenie zostało wydane po tym, jak sędzia Cook County orzekł w zeszłym tygodniu, że Smollett natychmiast zaczął odsiadywać 150 dni więzienia za pięć zarzutów o naruszenie porządku publicznego za okłamywanie policji. Sąd apelacyjny stwierdził, że Smollett może zostać zwolniony po podpisaniu osobistego zastawu w wysokości 150 000 USD, który nie wymaga żadnej płatności.

Obejrzyj: Jussie Smollett wypuszczona z więzienia Cook County

39-latek został zwolniony z więzienia wkrótce po 20:00, omijając bez słowa grupę zgromadzonych mediów eskortowanych przez ochronę i dwóch jego braci.

Zespół apelacyjny złożony z trzech sędziów zagłosował 2:1 za wypuszczeniem go po tym, jak prawnicy Smolletta spierali się, że skończyłby odsiadywać 150-dniowy wyrok do czasu zakończenia procesu apelacyjnego. Rozpatrzenie odwołania może trwać zwykle miesiące, jeśli nie lata.

„Cieszę się, że wyszedł i było to wytchnienie”, powiedział brat Smolletta, JoJo, „Nadal jestem zaniepokojony, ponieważ wciąż istnieją wyzwania prawne, z którymi musi się zmierzyć, ale jestem naprawdę, bardzo zadowolony z procesu apelacyjnego jesteśmy w drodze.

Zarówno biuro burmistrza, jak i prokurator stanowy odmówiły komentarza na temat dzisiejszego wydania.

Jego zespół obrony pochwalił decyzję sądu apelacyjnego o zwolnieniu go, a jeden z jego prawników powiedział w czwartek ABC7, że Smollett pozostaje w Illinois i planuje pomóc swojej rodzinie i zespołowi prawnemu w pracy nad jego apelacją.

To działa dobrze. Spróbuj się dowiedzieć, ponownie zaangażuj się – powiedział Jojo. „Jest bardzo szczęśliwy, że przynajmniej jest w stanie porozumieć się z rodziną. Nie wyszedł z lasu”.

Nie było wiadomo, czy Smollett powinien pozostać w Cook County, czy w Chicago; Wcześniej sędzia James Lane powiedział, że podczas pobytu w więzieniu będzie mógł opuścić stan i zarejestrować się zdalnie u swojego kuratora.

OBEJRZYJ: Obrońcy Jussie Smollett przemawiają po ich zwolnieniu

Rodzina Smollettów czuje ulgę.

„To nie do zniesienia dla członków rodziny, aby zobaczyć, jak ich ukochana osoba przechodzi przez tę sytuację, tylko po to, aby pozwolić mu wyjść z tej sytuacji, jestem za to wdzięczny Bogu” – powiedział Jojo.

Smollett spędził sześć nocy w więzieniu. W tym czasie jego prawnicy powiedzieli, że aktor nic nie jadł, a jedynie pił wodę.

READ  Stefan A. Smith dogaduje się z Firestormem w sprawie uwag Rihanny na Super Bowl

OBEJRZYJ: Analityk prawny myśli o tym, jak Jussie Smollett wyjdzie z więzienia

„O ile teraz wiemy, odkłada jedzenie i szczerze mówiąc, nie obwiniam go” – powiedziała prawniczka Smolletta, Heather Weddell. „Nie boli. Nie schudł znacząco. Wyszedł. Jest w porządku”.

Jego prawnicy powiedzieli, że aktor załamał się, kiedy powiedzieli mu, że ma zostać zwolniony.

„Położył ręce na szybie i był, i miał łzy w oczach i nigdy wcześniej tego nie widziałem, ponieważ był tam tak silny” – powiedział adwokat Nene Uchi. „Prawie straciłem nadzieję na nasz system konstytucyjny” – powiedział.

Częścią argumentacji jego adwokata było to, że Smollettowi groziło uszkodzenie ciała, gdyby pozostał w więzieniu Cook County.

Apelacja Smolletta opiera się również po części na założeniu, że kara ukarana aktora naruszyła koncepcję podwójnego ryzyka, ponieważ przekazał już kaucję w wysokości 10 000 USD i ponownie wykonał prace społeczne w 2019 r. Jednak prokuratorzy stwierdzili, że są to środki, na które dobrowolnie się zgodził , a zatem nie stanowią kary.

POWIĄZANE: Jussie Smollett na „oddziale psychiatrycznym” z „bez specjalnego traktowania”, mówi rodzina po otrzymaniu gróźb

Smollett został skazany na 30 miesięcy więzienia za okłamywanie policji w sprawie rozpoczęcia ataku nienawiści w Chicago, a pierwsze 150 dni odsiadki w więzieniu Cook County. Gdyby był grzeczny, mógłby zostać zwolniony w wieku 75 lat, ale zamiast tego został zwolniony niecały tydzień później.

„Myślę, że jesteśmy tutaj, ponieważ sąd apelacyjny zdał sobie sprawę, że to słuszne posunięcie”, powiedział adwokat Shay Allen. „I mam nadzieję, że wszyscy zdają sobie sprawę, że prześladowania, które miały miejsce w tym sądzie, były absurdalne”.

Biuro burmistrza i prokuratorzy odmówili komentarza na temat czwartkowego wydania.

Decyzja sądu to ostatni rozdział dziwacznej historii, która rozpoczęła się w styczniu 2019 roku, kiedy to czarnoskóry i wesoły Smollett powiedział policji w Chicago, że padł ofiarą rasistowskiego i homofobicznego ataku dwóch mężczyzn w maskach narciarskich. Polowanie na napastników wkrótce przekształciło się w śledztwo i aresztowanie samego Smolletta pod zarzutem zorganizowania ataku i okłamania na ten temat policji.

Śledztwo ujawniło, że Smollett zapłacił dwóm mężczyznom, których znał z programu telewizyjnego „Imperium”, aby przeprowadzili atak.

Zobacz także | Jussie Smollett zaczyna odsiadywać 150 dni w więzieniu, ponieważ prawnicy proszą o jej uwolnienie w apelacji

W grudniu ława przysięgłych skazała Smolletta za pięć zarzutów o naruszenie porządku publicznego – oskarżenie wniesione, gdy ktoś okłamuje policję. Został uniewinniony z szóstego hrabiego.

READ  Lindsay Lohan i Badr Shammas zostali zauważeni po raz pierwszy od intymnego ślubu

OBEJRZYJ: Analiza prawna procesu zwolnienia i odwołania Smolletta

„Sąd apelacyjny nie spieszy się”, powiedział Gil Souffer, analityk prawny w ABC7. „Mógł spojrzeć na przedstawione mu memoranda i osądzić dwie rzeczy: po pierwsze, czy powinien odwrócić wyrok skazujący? A po drugie, nawet jeśli wyrok skazujący istniał, czy kara była odpowiednia?”

Ale czy Smollett jest gotowy na powrót do więzienia, czy apelacja nie powinna iść po jego myśli?

„Jest gotowy, ale jest bardzo silny” – powiedział Weddell. – Ma silną wolę. Wie, że jeśli sprawy potoczą się nie tak, będzie musiał odsiedzieć resztę swojego wyroku.

Smollett utrzymywał swoją niewinność podczas procesu. Podczas werdyktu krzyczał na sędziego, że jest niewinny, ostrzegając sędziego, że nie ma skłonności samobójczych, a jeśli umrze w areszcie, to on zakończy swoje życie, nie on.

Oglądaj | Emocjonalny wybuch Jussie Smollett w sądzie

Sędzia hrabstwa Cook, James Lane, nakazał również Smollettowi zapłacić 120 106 dolarów odszkodowania na rzecz miasta Chicago oraz grzywnę w wysokości 25 000 dolarów.

Chwilę po tym, jak dowiedział się, że idzie prosto do więzienia, Smollett oświadczył: „Nie mam zamiaru samobójstwa!” i „Ja tego nie zrobiłem!” Z jedną pięścią w powietrzu został aresztowany i usunięty z sali sądowej.

Lynne Smollett skrytykowała przed wydaniem wyroku coś, co określił jako „wykroczenie i oszustwo”.

„Powiem panu, panie Smollett, wiem, że nic, co dziś tutaj zrobię, nie zbliża się do szkód, jakie już wyrządziłem panu życiu” – powiedział Lin.

Rozważając wyrok, Lane powiedział, że „skrajna” premedytacja Smolletta do popełnienia przestępstwa była czynnikiem obciążającym. Powiedział też, że aktor oczerniał doświadczenia prawdziwych ofiar przestępstw z nienawiści, nazywając go „oszustem” i kłamcą.

– Wszedłeś na stanowisko świadka. Nie musiałeś. Zrobiłeś to. Z pewnością miałeś rację. Ale godzina po godzinie popełniałeś krzywoprzysięstwo – powiedział Lin.

Oglądaj | Pełne komentarze sędziego Lin do werdyktu

Po rozprawie rodzina Smollettów była wyraźnie zdenerwowana, wyrażając rozczarowanie, że Smollett został skazany na karę więzienia i nadal broni swojej niewinności.

„Obserwowałem, jak mój brat odszedł od bycia całkowitą ofiarą i nadal nim jest”, powiedział Jockey Smollett, jego młodszy brat. „Został zaatakowany, a teraz jest w drodze do więzienia za to, że został zaatakowany”. „On przeżył i został całkowicie wykorzystany. To musi się skończyć!”

Obrońcy Smolletta również byli wściekli.

READ  Andy Muschietti reżyseruje Batmana po Flashu – Misc

„Nigdy, w całej mojej karierze jako prawnik, nie widziałem sytuacji, w której przestępstwo czwartego stopnia jest traktowane tak samo jak brutalne przestępstwo” – powiedział obrońca Nene Uchi.

Po długim i wieloletnim śledztwie w sądzie Smollett został skazany za pięć z sześciu zarzutów nieuporządkowanego zachowania za okłamywanie policji. Za wszystkie zarzuty groził mu maksymalny wyrok trzech lat więzienia.

„Są to przestępstwa na bardzo niskim poziomie i byłoby niezwykłe w zwykłym przypadku, gdyby ktoś bez znaczącej historii kryminalnej został skazany na karę więzienia za te przestępstwa, ale to nie jest normalny przypadek” – powiedziała analityk prawny ABC, Jill Soffer.

Oglądaj | Kluczowe momenty w sprawie Jussie Smollett

Soffer powiedział, że jeśli Smollett naruszy warunki zwolnienia, może wrócić do więzienia, ale jest to mało prawdopodobne.

Kilka wielkich nazwisk stanęło w obronie Smolletta i napisało listy do sędziego z prośbą o złagodzenie kary.

POWIĄZANE: Jedyny czarny ławnik w procesie Jussie Smollett uważa sprawę za „smutną”, wciąż kwestionuje motyw

Wśród nich był wielebny Jesse Jackson, który napisał po części, że „Josie ma udokumentowaną historię bycia bardzo zaangażowanym i zaangażowanym obywatelem” i że „Josie naprawdę ucierpiała”.

OBEJRZYJ: Prawnik Jussie Smollett mówi, że aktor jest w Illinois po uwolnieniu

Aktor Samuel L. Jackson i jego żona, aktorka Latania Jackson, również napisali list do sędziego, częściowo mówiąc: „Pokornie błagam o znalezienie alternatywy dla więzienia”.

Kiedy prokuratura okręgowa Cook County, Kim Fox, została poproszona o komentarz w tej sprawie, powiedział: „Skupiamy się na brutalnych przestępstwach”.

Oświadczenie adwokata Jussie Smollett, Nene Uchi, w odpowiedzi na decyzję Sądu Apelacyjnego:

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z orzeczenia Sądu Apelacyjnego hrabstwa Illinois. Cieszymy się, że emocje i polityka zostały odłożone na bok i możemy wreszcie przeprowadzić intelektualną dyskusję na temat naszych przepisów z cenionym Sądem Apelacyjnym.”
„Trzy lata temu Josie i stan Illinois osiągnęli porozumienie o odroczeniu oskarżenia, w którym zapłacił grzywnę w wysokości dziesięciu tysięcy dolarów i wykonał prace społeczne. W rezultacie sprawa została umorzona.
„Ponowne oskarżenie i ściganie dokładnie tego samego to nie tylko błąd moralny, ale z pewnością podwójne ryzyko, a zatem niezgodne z konstytucją. Zwłaszcza, gdy dotyczy niewinnego człowieka”.

Associated Press przyczyniła się do powstania tego raportu.

Copyright © 2022 WLS-TV. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.