Aktualizacje na żywo: Rosja najeżdża Ukrainę

Dyrektor CIA Bill Burns słucha podczas przesłuchania potwierdzającego na Kapitolu w lutym 2021 r. (Tom Williams/CQ-Roll Call/Pool/Getty Images)

W swoim zeznaniu we wtorek, dyrektor CIA Bill Burns powiedział, że rosyjski prezydent Władimir Putin jest „zdeterminowany, aby zdominować i kontrolować Ukrainę” i walczył w wojnie w oparciu o zestaw założeń, które doprowadziły go do przekonania, że ​​Rosja osiągnie pozytywny wynik.

Putin wierzył w kilka założeń dotyczących użycia siły, w tym przekonanie, że Ukraina jest słaba i łatwa do zastraszenia. Po drugie, Putin uważał, że Europejczycy, zwłaszcza Francuzi i Niemcy, byli rozkojarzeni i podejmowali ryzyko.

Po trzecie, uważał, że „nałożył sankcje” na swoją gospodarkę i stworzył duży fundusz wojenny z rezerw walutowych.

I po czwarte, był przekonany, że zmodernizował swoją armię i że będzie ona w stanie odnieść szybkie i zdecydowane zwycięstwo przy minimalnych kosztach.

„Udowodniono, że się mylił pod każdym względem” – powiedział Burns.

Zapytany, czego potrzebowałby Putin, aby zmienić swoje kalkulacje na Ukrainie, Burns przedstawił otrzeźwiającą ocenę, mówiąc, że „jest to dla niego kwestia głębokiego osobistego przekonania”.

Putin „był pogrążony w palnej mieszance skarg i ambicji przez wiele lat”, powiedział, dodając, że rosyjski prezydent stworzył system, w którym jego krąg doradców jest „węższy i węższy”.

Burns powiedział podczas przesłuchania House Intelligence Committee w sprawie globalnych zagrożeń, że globalna pandemia COVID-19 zmniejszyła jego krąg.

Burns przewidział później „kilka następnych brzydkich tygodni” z „niewielką troską o ofiary cywilne”, ponieważ jest mało prawdopodobne, aby Rosja była w stanie zainstalować marionetkowy reżim lub prorosyjskie przywództwo w obliczu sprzeciwu narodu ukraińskiego.

„Ukraińcy będą nadal stawiać opór zaciekle i skutecznie” – dodał.

READ  A miasto Charków zostało trafione 53 nalotami w ciągu 24 godzin, a dziesiątki zostało rannych, gdy rosyjski konwój posuwał się na południe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.