Aktualizacje na żywo: Wojna Rosji na Ukrainie

Denis Schmihal weźmie udział we wspólnej konferencji w Kijowie 6 grudnia. (Hennadij Minczenko/Ukrinform/Future Publishing/Getty Images)

Ukraina zmniejszyła swój „deficyt mocy”, ponieważ inżynierowie pracują nad odbudową infrastruktury zniszczonej przez fale rosyjskich ataków rakietowych.

Premier Ukrainy Denis Szmihal powiedział po poniedziałkowych atakach, że „inżynierowie elektrycy obiecują wyeliminować skutki w najbliższych dniach”.

„Jednocześnie w systemie energetycznym będzie brakować prądu. Obecnie jest to 19 proc. prognozowanego zużycia” – powiedział. W ostatnich tygodniach wzrosła o 30%.

Mimo to Schmihal powiedział, że „35% głównych sieci energetycznych zostało uszkodzonych przez masowe ataki Rosjan w ostatnich miesiącach”.

„Wróg wystrzelił jednocześnie siedem pocisków w jedną z podstacji w obwodzie odeskim. W związku z tym w kraju nadal obowiązują harmonogramy wyłączeń” – dodał.

Burmistrz Odessy Hennadij Truchanow powiedział, że do wtorku wieczorem przywrócono dostawy wody i oczyszczanie ścieków.

Jedenaście kotłowni dzielnicowych i kwartalniczych – służących do ogrzewania – obsługuje około 88% odbiorców. „Oznacza to, że ponad 600 000 mieszkańców Odessy ma ciepło” – powiedział Truchanow.

Więcej strajków na południu: Rosyjskie ataki rakietowe i artyleryjskie były kontynuowane w innych częściach południowej Ukrainy.

Jarosław Januszewicz, szef chersońskiej regionalnej administracji wojskowej, powiedział we wtorek, że „rosyjscy okupanci ponownie ostrzelali miasto Chersoniu i zaatakowali „obiekty infrastrukturalne i budynki mieszkalne”.

Powiedział, że jedna osoba zginęła, a duży pożar został ugaszony.

Dalej na północ Rosjanie zaatakowali miasto Krzywy Róg.

Valentyn Reznichenko, szef regionalnej administracji wojskowej w Dniepropietrowsku, powiedział, że doszło do ataku na przedsiębiorstwo przemysłowe.

Oleksandr Vilkul, szef dystryktu Krzywy Róg, powiedział, że atak wydaje się być przeprowadzony pociskiem balistycznym, nazywając je „bardzo znaczącymi zniszczeniami”.

Vilkul powiedział, że po poniedziałkowych atakach rakietowych stopniowo przywracano zasilanie. Jednak cogodzinne i zaplanowane przerwy będą kontynuowane, „aby utrzymać system elektroenergetyczny Ukrainy w nienaruszonym stanie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.