Aktualizacje na żywo z Rosji i Ukrainy: siły ukraińskie rozpoczynają poważny kontratak

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Organizacji Narodów Zjednoczonych powiedział w poniedziałek, że „w drodze” jest długo oczekiwana misja ekspertów do elektrowni Zaporoża w południowo-wschodniej Ukrainie.

„Nadszedł ten dzień” – powiedział Rafael Grossi, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Powiedział w poście na Twitterze.

Grossi, który kieruje „Misją Wsparcia i Pomocy MAEA w Zaporożu”, od dawna szukał dostępu do elektrowni jądrowej, największej w Europie. Rosja i Ukraina obwiniały się nawzajem Bombardowanie strony lub w jej pobliżu W ostatnich tygodniach budziły obawy, że walki mogą spowodować katastrofę nuklearną.

„Musimy chronić bezpieczeństwo największego obiektu jądrowego na Ukrainie i w Europie” – napisał Grossi na Twitterze wraz ze swoim zdjęciem z 13 innymi ekspertami. „Jesteśmy dumni, że możemy prowadzić tę misję, która odbędzie się w #ZNPP jeszcze w tym tygodniu”.

Krótko po inwazji na sąsiednią Ukrainę 24 lutego siły rosyjskie zaatakowały elektrownię atomową Zaporoże w pobliżu miasta Enerhodar, nad brzegiem Dniepru na południowym wschodzie kraju. pracownicy ukraińscy Został na miejscu Aby elektrownia działała, ponieważ dostarcza energię elektryczną w rozdartym wojną kraju.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że zespół MAEA będzie podróżować do stacji przez terytorium znajdujące się pod kontrolą Ukrainy, podała państwowa agencja TASS.

Siły rosyjskie kontrolują obszar wokół reaktora jądrowego. Jak tylko zespół MAEA wejdzie na terytorium kontrolowane przez Rosję, zapewnione zostanie wszelkie niezbędne bezpieczeństwo, powiedział Pieskow.

READ  Najnowsze wiadomości o Rosji i wojnie na Ukrainie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.