Aktywista inwestor wzywa dyrektora generalnego BlackRock, Finka, do ustąpienia z powodu „hipokryzji” ESG

Larry Fink, prezes i dyrektor generalny BlackRock, przybywa na DealBook Summit w Nowym Jorku, 30 listopada 2022 r.

David de Delgado | agencji Reutera

Londyn – Czarny kamień Dyrektor generalny Larry Fink stoi w obliczu wezwań do ustąpienia z aktywistycznego inwestora Bluebell Capital w związku z rzekomą „hipokryzją” firmy w jej przekazach środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego (ESG).

Fink stał się zdeklarowanym zwolennikiem „kapitalizmu interesariuszy” we własnym kraju Coroczny list do dyrektorów generalnych na początku tego rokuprzeciwko oskarżeniom, że gigant zarządzający aktywami wykorzystywał swoją wielkość do realizacji programu politycznego.

Jednak w liście do Finka z dnia 10 listopada akcjonariusz Bluebell wyraził zaniepokojenie „ryzykiem reputacji (w tym związanym z greenwashingiem), na które BlackRock był nieracjonalnie narażony pod kierownictwem Larry’ego Finka”.

W oświadczeniu wysłanym do CNBC w środę BlackRock odpowiedział: „W ciągu ostatnich 18 miesięcy Bluebell przeprowadził szereg kampanii promujących swój program dotyczący klimatu i zarządzania”.

„BlackRock Investment Stewardship nie wspierał ich kampanii, ponieważ nie uważaliśmy ich za leżące w najlepszym interesie ekonomicznym naszych klientów” – powiedziała firma.

Bluebell z siedzibą w Londynie – fundusz aktywistów zarządzający aktywami o wartości około 250 milionów dolarów, który posiada niewielki udział w BlackRock – wcześniej atakował takie Richemont i Solvayai miał swój udział w skutecznym narzuceniu restrukturyzacji zarządzania w Danone.

Partner i współzałożyciel Giuseppe Bivona powiedział w środę CNBC, że firma jest zaniepokojona „luką między tym, co BlackRock konsekwentnie mówi o ESG, a tym, co faktycznie robi”, na podstawie spotkań Bluebell z gigantem z Wall Street podczas kampanii skierowanych do tych firm.

„Widzimy, jak BlackRock popiera szereg złych praktyk z perspektywy zarządczej, społecznej i środowiskowej, które tak naprawdę nie są zgodne z tym, co mówią” – powiedział Bivona.

READ  Dow rośnie, ale Netflix traci 35% zysku; Zarobki Tesli należne

„W naszej ostatniej kampanii aktywistów z Richemont byli przeciwni zwiększeniu reprezentacji inwestorów, którzy są właścicielami 90% firmy, z 1 do 3. Naprawdę nie sądzę, żeby to leżało w interesie inwestora, a oni inwestują na zasadzie powierniczej pieniędzy i oczywiście nie w interesie żadnego akcjonariusza.”.

Bivona wzięła również na cel obietnicę BlackRock złożoną klientom w 2020 r. dotyczącą wyjścia z inwestycji w węgiel energetyczny, co, jak mówi w swoim liście do klientów na temat zrównoważonego rozwoju, „nie ma już sensu ekonomicznego ani inwestycyjnego”.

Bluebell zauważył, że to Zgodność nie obejmuje pasywnych funduszy, takich jak indeksy śledzące i fundusze ETFco stanowi 64% aktywów BlackRock o wartości ponad 10 bilionów dolarów.

Firma pozostaje głównym udziałowcem takich firm jak Glencore i „intensywnie wydobywających węgiel” Exxaro, Peabody i Whitehaven, list Bivaro do Finka odnotowany 10 listopada. a Znalazłem raport na początku tego roku Gigantyczni globalni zarządzający aktywami, w tym BlackRock, wciąż inwestują dziesiątki miliardów dolarów w nowe projekty węglowe oraz duże firmy naftowe i gazowe.

BlackRock promuje firmowe oprogramowanie do selekcji głosów w odpowiedzi na krytykę ESG

„Powiem, że kiedy węgiel kosztował około 76 dolarów za tonę, BlackRock w zasadzie mówił o zbyciu” – powiedział Bivona CNBC.

„Teraz, gdy węgiel kosztuje 380 dolarów za tonę, mówi się o odpowiedzialnej własności. Myślę, że istnieje duża korelacja między strategią BlackRock dotyczącą węgla a ceną węgla”.

List BlueBell dotyczył również BlackRock za „upolitycznienie debaty ESG”, po tym jak jego publiczne wezwania doprowadziły do ​​zbycia przez kontrolowane przez Republikanów stany USA aktywów zarządzanych przez BlackRock w proteście przeciwko polityce ESG dotyczącej głównych aktywów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.