Amazon wstrzymuje budowę drugiej siedziby w Wirginii

NOWY JORK (AP) – Amazon wstrzymuje budowę swojej drugiej siedziby w Wirginii po największej rundzie zwolnień W historii firmy i jej zmieniających się planach dotyczących pracy zdalnej.

Dyrektor Amazon Real Estate, John Schwettler, powiedział w oświadczeniu, że firma z siedzibą w Seattle opóźnia rozpoczęcie budowy PenPlace, drugiej fazy rozwoju swojej siedziby w Północnej Wirginii. Powiedział, że firma zatrudniła już ponad 8 000 pracowników i powita ich w kampusie Met Park, pierwszej fazie rozwoju, kiedy zostanie otwarta w czerwcu.

„Zawsze oceniamy plany przestrzeni, aby upewnić się, że odpowiadają one naszym potrzebom biznesowym i zapewniają wspaniałe wrażenia pracowników, a ponieważ Met Park będzie miał miejsce na ponad 14 000 pracowników, zdecydowaliśmy się przenieść PenPlace (HQ2 Phase 2) trochę” – powiedział Schuettler.

Potwierdził również, że firma pozostaje „zaangażowana w Arlington” i lokalny obszar, który Amazon – wraz z Nowym Jorkiem – wybrał kilka lat temu na lokalizację swojej nowej siedziby, znanej jako HQ2. O miejsce na projekty ubiegało się początkowo ponad 230 gmin. Nowy Jork wygrał konkurs, obiecując między innymi prawie 3 miliardy dolarów ulg podatkowych i dotacji, ale sprzeciw lokalnych polityków, liderów związkowych i postępowych aktywistów skłonił Amazon do anulowania swoich planów.

W lutym 2021 r. Amazon powiedział, że zbuduje przyciągającą wzrok 350-metrową Helix Tower, aby zakotwiczyć drugą fazę planów przebudowy Arlington. Oczekuje się, że nowe wieże biurowe przyjmą ponad 25 000 pracowników Kiedy skończysz. Rzecznik Amazona, Zack Goldstegen, powiedział, że plany te nie uległy zmianie i że przerwa w budowie nie jest wynikiem – ani oznaką – ostatnich zwolnień w firmie, które dotknęły 18 000 pracowników firmy.

Zwolnienia były częścią szerszego cięcia kosztów, mającego na celu zmniejszenie rosnącej siły roboczej Amazona w obliczu dalszej stagnacji sprzedaży. I obawy przed możliwą recesją. Meta, Salesforce i inne firmy technologiczne – z których wiele w ciągu ostatnich kilku lat zajmowało się rekrutacją – również robią to samo.

READ  Czy gospodarka USA wkracza w nową normalność?

W związku z redukcją zatrudnienia Amazon wezwał swoich pracowników do powrotu do biura. W zeszłym miesiącu dyrektor generalny Amazon, Andy Jassy, ​​powiedział, że firma będzie wymagać od swoich pracowników powrotu do biura co najmniej trzy dni w tygodniu, co stanowi zmianę w stosunku do poprzedniej polityki, która umożliwiała liderom odbieranie telefonów w sprawie tego, jak radzą sobie ich zespoły. Zmiana, która wejdzie w życie 1 maja, wywołała pewne sprzeciwy ze strony pracowników, którzy powiedzieli, że wolą pracować zdalnie.

Goldsztejn powiedział, że firma spodziewa się, że jeszcze w tym roku ruszy z tak zwanymi pracami przedkonstrukcyjnymi na budowie w Wirginii, w tym złożeniem wniosków o pozwolenia. Powiedział, że ostateczny termin drugiej fazy projektu jest wciąż ustalany.

Kiedy Virginia wygrała konkurs na ziemię w HQ2, osiągnęła mniej dzięki bezpośrednim zachętom, a więcej dzięki obietnicom inwestycji w regionalną siłę roboczą, zwłaszcza w budowanym kampusie Virginia Tech, zaledwie kilka mil od budowanego kampusu Amazona. w Kryształowym Mieście.

Istniały jednak znaczące bodźce bezpośrednie. Stan obiecał 22 000 dolarów za każdą nową pracę w Amazonie pod warunkiem, że średnia pensja pracownika na tych nowych stanowiskach wyniesie 150 000 dolarów rocznie. Te zachęty wyniosły około 550 milionów dolarów za oczekiwane 25 000 miejsc pracy.

Hrabstwo Arlington obiecało także Amazonowi obniżenie dochodów z podatków hotelowych na podstawie teorii, że obłożenie hoteli dramatycznie wzrośnie, gdy Amazon zbuduje swój kampus. Ta zachęta, początkowo szacowana na około 23 miliony dolarów, zależy od liczby stóp kwadratowych powierzchni biurowej zajmowanej przez Amazon w hrabstwie.

Susan Clark, rzeczniczka Virginia Economic Development Partnership, powiedziała, że ​​urzędnicy stanowi nie są zaniepokojeni tym, czy Amazon wywiązuje się ze swoich zobowiązań. Powiedziała, że ​​łącznie 8000 pracowników zatrudnionych obecnie w nowej siedzibie jest już zatrudnionych przez około 3000 pracowników, więcej niż oczekiwano w tym momencie.

READ  Goldman Sachs jako pierwszy duży bank z Wall Street opuszcza Rosję

Powiedziała, że ​​żadne pieniądze stymulacyjne nie zostały jeszcze wypłacone Amazonowi. Firma ma złożyć swój pierwszy wniosek o płatność 1 kwietnia, który będzie oparty na utworzeniu miejsc pracy w latach 2019-2022. Amazon otrzyma pierwszą wypłatę dotacji 1 lipca 2026 r. lub później.

W oświadczeniu demokratyczny przedstawiciel USA, Don Baer, ​​reprezentujący dystrykt, wezwał firmę do „natychmiastowego informowania liderów i interesariuszy o wszelkich istotnych nowych zmianach w tym projekcie, które nadal są bardzo ważne dla obszaru DC”.

Przewodniczący rady hrabstwa Arlington, Christian Dorsey, powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej, że Amazon nie otrzymał żadnej zachęty opartej na wynikach ani żadnych pieniędzy od hrabstwa. Powiedział, że nie jest jasne, jak długie może być opóźnienie, ale „nie jest to naprawdę rozczarowujące”, ponieważ tamtejsi urzędnicy początkowo spodziewali się zakończenia budowy do 2035 r. Amazon wcześniej powiedział, że planuje zakończyć projekt do 2025 r.

„Amazon pozostaje bardzo zaangażowany – jak to rozumiemy – w upewnienie się, że wszystkie ich plany i zobowiązania zostaną zrealizowane w oknie, które było przewidziane, kiedy zawarli umowę, aby tu przyjechać” – powiedział Dorsey.

Dorsey podzielił się z firmą, która powiadomiła go o wcześniejszym zaprzestaniu udostępniania informacji opinii publicznej. Amazon nie podał powodu opóźnienia, powiedział, ale nietrudno zgadnąć, że było to związane z niepewnością gospodarczą w prowincji.

Naprawdę starają się świadomie zatrzymać i pomyśleć o tym. i podejmować decyzje, które mają sens nie tylko w świetle obecnych warunków, ale także przewidywanych warunków w przyszłości”.

___

Barakat relacjonował z Falls Church w Wirginii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.