Anwar Ibrahim został dziesiątym premierem Malezji

Zawieszenie

SINGAPUR – Koniec czekania. I wróciło.

Prawie tydzień po tym, jak wybory parlamentarne w Malezji zakończyły się zawieszeniem parlamentu, długoletni przywódca opozycji Anwar Ibrahim uzyskał wystarczające poparcie wśród różnych partii, aby utworzyć kolejny rząd dla narodu Azji Południowo-Wschodniej, zapobiegając powstaniu bardziej konserwatywnych sił politycznych – obecnie.

Nominacja Anwara na stanowisko premiera w czwartek zakończyła chaotyczny sezon wyborczy w Malezji Upadek politycznego giganta Mahathira Mohamadanieoczekiwane zyski skrajnie prawicowej partii islamistycznej i niekończące się walki wewnętrzne między rzekomymi sojusznikami, spowodowane w dużej mierze Skazanie byłego premiera Najiba Razaka Zarzuty obejmują pranie brudnych pieniędzy i nadużycie władzy.

„To jest rząd jedności” – powiedział Anwar w czwartek wieczorem na swojej pierwszej konferencji prasowej jako premier. Na przemian posługując się językiem malajskim i angielskim, obiecał wykorzenić korupcję, która splamiła malezyjską politykę w ostatnich latach i wyraził wdzięczność zwolennikom, którzy wspierali go od dziesięcioleci.

„Będziemy wspierać prawa wszystkich obywateli” – powiedział. „Chcielibyśmy, aby wszyscy obywatele z nami pracowali”.

Dziś rano król Malezji ogłosił, że zatwierdził nominację weterana polityki na 10. premiera kraju. W Malezji, która jest demokracją parlamentarną z monarchią konstytucyjną, szef rządu jest formalnie mianowany przez króla.

chwila Oznacza dramatyczny powrót 75-letniego Anwara, znanej na całym świecie postaci, której polityczne wzloty, upadki i powrót trwały od pokoleń. Teraz stoi przed trudnym zadaniem kierowania krajem liczącym 32,5 miliona ludzi, który zmaga się z podzielonym elektoratem, globalnym spowolnieniem gospodarczym i nasileniem geopolitycznych napięć w Azji Południowo-Wschodniej. między Chinami a Stanami Zjednoczonymi.

Anwar założył krajowy reformistyczny ruch polityczny, który od lat 90. walczy o sprawiedliwość społeczną i równość. Znany jest również jako orędownik demokracji islamskiej i wyraża podziw dla prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, którego kiedyś widziano jako umiarkowany demokrata. Islam jest religią państwową w Malezji z większością muzułmańską, ale inne religie są powszechnie praktykowane.

READ  Ukraińska marynarka wojenna poinformowała, że ​​rosyjski okręt został zniszczony w okupowanym porcie Berdiańsk

Ten malezyjski polityk został uwięziony i zadenuncjowany. Jest teraz u szczytu władzy.

Były wicepremier pod rządami Mahathira, którego później uważano za jego arcy-rywala przed pojednaniem, Anwar przez dziesięciolecia dążył do objęcia najwyższego urzędu politycznego w kraju. Odbył również dwa długie wyroki więzienia za sodomię i korupcję – przekonania, które według Raslana są motywowane politycznie.

Opuszczając konferencję prasową, Anwar skandował hasło, które było okrzykiem bojowym przez całą jego karierę polityczną. „Lawan Sambay Minang!” Krzyknął, zanim zaatakowali go jego zwolennicy. Walcz, aż wygrasz.

Wieloetniczna reformistyczna koalicja Anwara, Pakatan Harapan, czyli Sojusz Nadziei, zdobyła 82 mandaty po ubiegłotygodniowych wyborach. Koalicja była największym pojedynczym blokiem, ale nadal oddała dziesiątki mandatów ze 112 potrzebnych do utworzenia większości. Ścigała się z Prekatan Nasional (PN), prawicową koalicją, która zdobyła 73 mandaty, aby przekonać wyborców – a także króla kraju, sułtana Abdullaha z Pahang – że ma mandat do utworzenia kolejnego rządu.

Nowy premier powiedział, że jego kadencja była możliwa dzięki wsparciu dwóch głównych grup, Gabungan Parti Sarawak, regionalnego sojuszu, który zdobył 23 mandaty, oraz Barisan Nasional, konserwatywnej koalicji, która rządziła Malezją przez większość jej historii po odzyskaniu niepodległości. Barisan Nasional, który powiedział w czwartek, że nie weźmie udziału w rządzie kierowanym przez PNP, zdobył 30 mandatów w ostatnich sondażach, co stawia go na pozycji królewskiej.

Analitycy twierdzą, że chociaż Anwar mógł okazać się zwycięzcą, teraz ma za zadanie zdobyć zaufanie rosnącej konserwatywnej społeczności muzułmańskiej, którą uważa za zbyt liberalną. Prowadził kampanię w oparciu o obietnice oczyszczenia rządu i stworzenia bardziej równego społeczeństwa, ale może być ograniczany przez partie, z którymi jest sprzymierzony w rządzeniu.

Anwar sprzeciwia się polityce akcji afirmatywnej opartej na rasie, która była znakiem rozpoznawczym poprzednich rządów kierowanych przez Patriotycznego Barisan. Niektórzy analitycy przypisują polityce faworyzującej muzułmanów malajskich stworzenie szerokiej klasy średniej w Malezji. Ale krytycy obwiniają prawo za podsycanie wrogości rasowej, wypędzanie młodych ludzi z malezyjskiej mniejszości indyjskiej i chińskiej z kraju i powodowanie systemowej korupcji.

READ  Nadzwyczajne posiedzenie EBC uszczęśliwia Europę, Fed spodziewa się, że będzie duży

W okresie poprzedzającym wybory przywódca NPR i były premier Muhyiddin Yassin wygłosił antysemickie twierdzenie, że koalicja Anwara współpracuje z Żydami i chrześcijanami, aby „chrystianizacjaMalezja. Anwar skrytykował wypowiedzi swojego rywala jako desperackie, w odpowiedzi mówiąc, że Mohiuddin próbuje „wykorzystać propagandę etniczną do podzielenia pluralistycznej rzeczywistości w Malezji”.

Po ogłoszeniu nominacji Anwara Mohieldina Zorganizuj konferencję prasową Kwestionował autorytet swojego przeciwnika do rządzenia. Anwar powiedział w czwartek wieczorem, że chętnie przyjmie policję do współpracy z jego koalicją, ale nie było od razu jasne, czy Muhyiddin planuje przyjąć zaproszenie.

„polaryzacja [in Malaysia] Nadal się rozwija” – powiedziała Bridget Welsh, pracownik naukowy w Asia Research Institute na Uniwersytecie w Nottingham w Malezji.

Niezależnie od tego, czy go popierają, czy nie, wielu Malezyjczyków z zadowoleniem przyjęło powołanie nowego premiera, co pozwoliło im przetrwać dwa lata zawirowań politycznych, które obejmowały rezygnację dwóch premierów, zarzuty przejęcia władzy i przedterminowe wybory . podczas tropików Sezon monsunowy w kraju.

Po zamknięciu lokali wyborczych i stało się jasne, że żaden pojedynczy blok nie może samodzielnie przewodzić większości, zapanowało zamieszanie co do tego, kto miałby przewodzić. Król wzywał przywódców partii do pałacu na zamknięte dyskusje, z dnia na dzień odwołując swoją decyzję.

Analiza: Większość ludzi nie wie wystarczająco dużo o Malezji i jej rządzie. Oto, co musisz zrozumieć.

„Od jakiegoś czasu czekaliśmy na stabilizację, na przywrócenie demokracji” – powiedział Adrian Pereira, działacz na rzecz praw pracowniczych z zachodniego stanu Selangor. Wyborcy wciąż chcą zobaczyć, jak dzielona jest władza, powiedział, „ale na razie jest to rodzaj ulgi dla wszystkich”.

Jedną z największych niespodzianek w wyborach był wzrost poparcia dla Malezyjskiej Partii Islamskiej, lepiej znanej jako PAS, która ponad dwukrotnie zwiększyła liczbę miejsc w parlamencie, z 18 do 49.i Opowiada się za ostatecznymi rządami islamu w Malezji, aw ostatnich latach stał się pośrednikiem władzy, tworząc partnerstwa z innymi partiami, które wspierają pro-malajską politykę muzułmańską.

READ  Trump poparł „przewrót”, aby usunąć Kushnera z nadzoru nad kampanią 2020: książka

W koalicji Anwara PAS będzie największą partią w izbie niższej parlamentu.

A zanim Anwar złożył przysięgę, w czwartkowy wieczór przywódca Malezyjskiej Partii Islamskiej Abdul Hadi Awang Opublikuj oświadczenie Podziękuj wyborcom za wsparcie. Powiedział, że „71 lat walki partii w Malezji jest coraz bardziej akceptowane przez ludzi”.

James Chen, profesor z Australian University of Tasmania, który bada malezyjską politykę, powiedział, że był „zaskoczony” wyborczym sukcesem PAS, który postrzega jako odzwierciedlenie szerszego wzrostu politycznego islamu w Malezji.

Chen powiedział, że chociaż Malezja i sąsiednia Indonezja od dawna określają się jako umiarkowane kraje islamskie, teraz może się to zmienić. Zauważył, że PAS osiągnęła największe zyski na obszarach wiejskich i istnieją wczesne dowody na to, że zyskuje poparcie nowych wyborców, w tym młodych Malajów. Liberalni i nie-malajscy wyborcy muzułmańscy obawiają się teraz, że potężna PAS jest w stanie rozszerzyć swoje wpływy, w tym na politykę edukacyjną w kraju.

„Wiedziałem, że PAS ma duże poparcie w sercu Malajów. Dlaczego nikt?”, powiedział Chen.

Deng relacjonował z Kuala Lumpur w Malezji, a Ang z Seulu. Harry Raj w Seulu przyczynił się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.