Archiwa Davida Bowiego znajdują się w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie

komentarz

LONDYN — Ponad 80 000 przedmiotów należących do brytyjskiej legendy rocka Davida Bowiego, w tym kostiumy, odręczne notatki, nuty i dzieła sztuki, będzie wystawianych w londyńskim muzeum od 2025 roku, tworząc ogromne archiwum sześćdziesięcioletniego życia zmarłego muzyka.

Kolekcja kolorowych przedmiotów prześledzi „procesy twórcze Bowiego jako muzycznego innowatora, ikony kultury i orędownika autoekspresji”. Powiedział W czwartkowym oświadczeniu.

Zapowiedziała również utworzenie nowego instytutu, David Bowie Centre for the Study of the Performing Arts, który będzie częścią nowej siedziby Muzeum Wiktorii i Alberta we wschodnim Londynie, gdzie będzie mieścić się ogromna kolekcja. Następuje po popularnej wystawie poświęconej życiu Bowiego w 2013 roku w tym samym muzeum i międzynarodowej trasie koncertowej, która przyciągnęła dwa miliony ludzi na całym świecie.

„Muzeum Wiktorii i Alberta jest zachwycone, że zostaje opiekunami swojego niesamowitego archiwum i może udostępnić je publiczności” — powiedział dyrektor muzeum, Tristram Hunt. „Radykalne innowacje Bowiego w dziedzinie muzyki, teatru, filmu, mody i stylu – od Berlina przez Tokio po Londyn – nadal wpływają na projektowanie i kulturę wizualną”.

Bowie, znany ze swoich olśniewających innowacji w muzyce, modzie i filmie, zmarł w 2016 roku na raka wątroby w wieku 69 lat.

Opisał siebie jako „złodzieja smaku” za przywłaszczenie sobie glam rocka, soulu, disco, punk rocka i mody. David Robert Jones urodził się w 1947 roku i wychował w Brixton, robotniczej dzielnicy w południowym Londynie. Ale najbardziej znany jest z serii efektownych i androgynicznych alter ego, w tym Ziggy Stardust i Aladdin Sane. Miał na swoim koncie takie hity, jak „Changes” i „Starman”, a także wystąpił w filmie „Człowiek, który spadł na ziemię” z 1976 roku.

Posiadłość Davida Bowiego sprzedaje swój „cały” katalog utworów Warner Music

„Kwestionowałem własną ekscentryczność, chęć eksploracji i narażania się na niebezpieczne sytuacje” – powiedział magazynowi Esquire w 1993 roku. Całkowicie szalony. „

READ  Guns N' Roses ogłaszają światową trasę koncertową 2023 - Rolling Stone

Krótko przed śmiercią Bowie wydał album studyjny „Blackstar”, wspierany przez małą grupę jazzową i okrzyknięty odważnym eksperymentem.

Do najważniejszych elementów kolekcji w V&A East Storehouse będą należały jego kostiumy sceniczne, takie jak zestawy Ziggy Stardust zaprojektowane przez Freddiego Burrettiego w 1972 roku oraz płaszcz Union Jack zaprojektowany przez Bowiego i Alexandra McQueenów na okładkę albumu „Earthling” z 1997 roku. .

Na wystawie będzie także „seria osobistych notatników”, a także pisma, które ujawniają proces myślowy Bowiego i niezrealizowane projekty, „z których większość nigdy wcześniej nie była pokazywana publicznie” – poinformowało muzeum.

Odręczne teksty piosenek, w tym „Fame” i „Heroes”. Grupa wykona również osobiste zdjęcia i grafiki do albumów i nagród.

jego fanów w Internecie chwalony Ogłoszenie wystawy muzealnej.

Był narodowym skarbem i ikoną, która wpływała na świat swoją muzyką, modą i kreatywnością. Teraz przyszłe pokolenia w pełni docenią jego wyjątkowy geniusz” – powiedział fan Świergot. „Planuję być pierwszym w kolejce w 2025 roku” książki ostatni.

Jak Beyoncé, Drake i Taylor Swift wylądowali na odwiecznych listach przebojów

Posiadłość Davida Bowiego również z zadowoleniem przyjęła to ogłoszenie. „Dzięki temu, że dzieła Davida są częścią narodowych kolekcji Wielkiej Brytanii, zajmuje on należne mu miejsce wśród wielu innych ikon kultury i artystycznych geniuszy” – napisano w oświadczeniu. „Cieszymy się, że możemy ściśle współpracować z Victorią i Albertem, aby nadal upamiętniać trwały wpływ Davida na kulturę”.

W archiwum znajdzie się również kilka jego instrumentów i instrumentów scenicznych, w tym syntezator EMS producenta Briana Eno i stylofon wprowadzony przez muzyka Marca Bolana pod koniec lat 60. i użyty w nagraniu „Space Oddity” Bowiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.