Artemis I: Dzisiejsza premiera została usunięta po problemie z silnikiem

„Jest za wcześnie, aby powiedzieć, jakie są opcje”, powiedział Mike Sarafin, kierownik misji Artemis na konferencji prasowej NASA. „Naprawdę potrzebujemy czasu, aby przejrzeć wszystkie informacje, wszystkie dane. Zamierzamy tu odegrać wszystkie dziewięć ról. Nie jesteśmy jeszcze gotowi, by się poddać”.

Następna szansa na wysłanie rakiety Space Launch System i statku kosmicznego Orion na ich lot to 2 września, ale to, czy tego dnia nastąpi kolejna próba, zależy od sposobu przeprowadzenia testu.

Sarrafen podkreślił, że „piątek zdecydowanie gra”, jeśli zespół może rozwiązać problem, gdy pocisk leży na platformie w ciągu najbliższych 48-72 godzin.

Kolejne okno startowe to 2 września, otwiera się o 12:48 czasu wschodniego i zamyka o 14:48 czasu wschodniego. Kolejne okno po piątku to wtorek, 5 września, otwiera się o 17:12 ET i zamyka o 18:42 ET.

„Kontrolerzy startu nadal oceniali, dlaczego test upustu, mający na celu doprowadzenie silników RS-25 na niższym stopniu rdzenia do odpowiedniego zakresu temperatur do startu, nie zakończył się sukcesem, a czas w ciągu dwóch godzin startu się skończył” – powiedział. do aktualizacji z NASA. Inżynierowie nadal zbierają dodatkowe dane.

Zespół startowy wiedział, że test krwawienia był zbyt ryzykowny, ponieważ nie mógł go uwzględnić w poprzednich testach próbnych symulujących start, a poniedziałek był pierwszym, kiedy został pokazany, powiedział Sarafin.

Obecnie problem nie oznacza problemu z silnikiem, ale raczej problem z układem skraplania używanym do chłodzenia silnika – powiedział.

„Musimy, aby silnik był bardzo zimny, aby nie był zszokowany całym zimnym paliwem przepływającym przez niego podczas rozruchu. Potrzebowaliśmy więc więcej czasu, aby to ocenić” – powiedział Sarafin.

Sarafin powiedział, że zespół zauważył również problem z zaworem odpowietrzającym w zbiorniku wewnętrznym, a kombinacja problemów przekonała zespół, że potrzebują więcej czasu.

Jeśli wymagany jest gruntowny remont, zespół może potrzebować więcej czasu, aby go przetworzyć i zwrócić zespół rakiety do budynku montażu pojazdów w Kennedy Space Center, co trwa 3 i pół dnia..

READ  Bardzo pracowity rok SpaceX trwa nadal, gdy astronauci lądują

Zespół startowy nadal musi rozwiązać problem z silnikiem i utrzyma pocisk w obecnej konfiguracji, aby zebrać dane i ocenić, co należy zrobić. Według urzędników NASA zarówno rakieta Space Launch System, jak i statek kosmiczny Orion pozostają stabilne.

Przed szorowaniem odliczanie przedłużono do nieplanowanego wstrzymania, ponieważ zespół startowy pracował nad planem rozwiązywania problemów dla jednego z czterech silników rakiety.

To dlatego, że zespół uruchamiający wykrył problem z krwawiącym silnikiem w silniku nr 3. Próby odtworzenia go nie powiodły się.

Gdy silnik przecieka, wodór krąży w silniku, aby przygotować go do startu. Trzy z czterech silników działają zgodnie z oczekiwaniami, ale silnik nr 3 napotkał problem.

„Wystąpiło również szereg problemów z pogodą wokół okna startowego. Nie mogliśmy zmienić pogody na początku okna, ponieważ padało. Później w oknie nie mieliśmy zamiaru wyładowania piorunów w obszarze wyrzutni. ”

Wcześniej przewidywano 80% sprzyjających warunków pogodowych na początek okna, które otwierało się o 8:33 czasu ET, ale wraz ze zbliżaniem się tego czasu pogoda zmieniała się.

Wiceprezydent Kamala Harris, która udała się do Kennedy Space Center na Florydzie z drugim człowiekiem Dougiem Imhoffem, aby obejrzeć start, podkreśliła zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w program Artemis NASA w komentarzach po odroczeniu.

„Mimo, że mieliśmy nadzieję, że dziś wystrzelona jest rakieta Artemis I, próba ta dostarczyła cennych danych, ponieważ testowaliśmy najpotężniejszą rakietę w historii”. Harris powiedział na Twitterze. „Nasze zaangażowanie w program Artemis pozostaje niezachwiane i wrócimy na Księżyc”.

322-stopowy (98 m) stos znajduje się na platformie startowej 39B w Kennedy Space Center na Florydzie.

Administrator NASA Bill Nelson mówił o sprzątaniu wkrótce po ich ogłoszeniu, podkreślając, że Artemis I jest lotem testowym.

„Nie strzelamy, dopóki nie będzie dobrze” – powiedział Nelson. „Mają problem z gazami przedostającymi się do silnika, który upuszcza się na jednym silniku. Chodzi tylko o wyjaśnienie, że jest to bardzo złożona maszyna, bardzo złożony system i wszystkie te rzeczy muszą działać. Nie można zapalić świeca, aż będzie gotowa do pracy.”

READ  Nadal mam nadzieję, że Artemis wypuścię w czerwcu, pomimo dwóch zamkniętych procesów

To coś, z czym Nelson ma osobiste doświadczenie. Jako astronauta był na 24. locie promu kosmicznego. Został czterokrotnie potarty na podium, a piąta próba zakończyła się bezbłędną pracą.

„Gdybyśmy wystrzelili któryś z tych zarośli, nie byłby to dobry dzień” – powiedział.

Kilka problemów pojawiło się po tym, jak rakieta zaczęła tankować po północy.

Burze morskie z możliwymi wyładowaniami atmosferycznymi uniemożliwiły zespołowi rozpoczęcie procesu tankowania, zaplanowanego na północ, przez około godzinę.

Zawiesina została podniesiona o godzinie 1:13 czasu wschodnioamerykańskiego, a zbiornik zaczął ładować rdzeń rakiety przechłodzonym ciekłym tlenem i ciekłym wodorem.

Co tak naprawdę oznaczają słowa, które usłyszysz podczas startu misji księżycowej

Zespół dwukrotnie przerwał napełnianie zbiornika ciekłym wodorem z powodu początkowego wycieku oraz wysokiego ciśnienia, ale zbiornik wznowił fazę pierwotną i rozpoczął fazę górną, czyli tymczasową fazę ciągu kriogenicznego.

Zespół odkrył również smugę szronu na krawędzi wewnętrznej sceny. Początkowo inżynierowie myśleli, że mróz może wskazywać na pęknięcie w zbiorniku, ale okazało się, że jest to pęknięcie w zewnętrznej piance. Zespół poinformował, że problem został rozwiązany, ponieważ pęknięcie pianki nie wskazuje na wyciek.

Inżynierowie napotkali również 11-minutowe opóźnienie w komunikacji między statkiem kosmicznym Orion a systemami naziemnymi. Problem mógł mieć wpływ na rozpoczęcie ostatniego odliczania lub odliczanie, które rozpoczyna się, gdy na zegarze pozostaje 10 minut przed startem. Zespół był w stanie naprawić problem, który był wynikiem prostego błędu konfiguracji.

Oprócz wizyty Harrisa, występy takich sław, jak Jack Black, Chris Evans i Keke Palmer, występy „The Star-Spangled Banner” Josha Grobana i Herbiego Hancocka, „America the Beautiful” Philadelphia Orchestra i wiolonczelista Yo-Ma są planowane w ramach programu.

Przegląd misji

Kiedy Artemis I zostanie wystrzelony, podróż Oriona będzie trwać 42 dni, gdy podróżuje na Księżyc, okrąża go i wraca na Ziemię – pokonując łącznie 1,3 miliona mil (2,1 miliona km). Kiedy kapsuła wróci na ląd, spadnie do Oceanu Spokojnego u wybrzeży San Diego.

Dlaczego NASA wraca na Księżyc po 50 latach z Artemis I?

Chociaż lista pasażerów nie zawiera żadnych ludzi, zawiera pasażerów: trzy manekiny i pluszową przejażdżkę Snoopy w Orionie.

Załoga na Artemis I może wydawać się nieco niezwykła, ale każdy z nich służy swojemu celowi. Snoopy będzie działał jak wskaźnik zerowej grawitacji Oznacza to, że zacznie unosić się wewnątrz kapsuły, gdy tylko dotrze do środowiska kosmicznego.
manekiny, nazwane Komandor Monkin Campos, Helga i ZoharBędzie mierzył promieniowanie głębokiego kosmosu, które przyszłe załogi będą mogły przetestować i przetestować w nowej technologii skafandra i pancerza. Eksperyment biologiczny niosący nasiona, glony, grzyby i drożdże wewnątrz storczyka Mierzenie, jak życie reaguje również na to promieniowanie.
Kamery w Orionie i poza nim będą udostępniać zdjęcia i filmy przez całą misję, W tym podgląd na żywo doświadczenia Callisto, który odbierze strumień od komandora Monekina Camposa siedzącego na fotelu kapitańskim. Jeśli masz urządzenie obsługujące Amazon Alexa, możesz zapytać je, gdzie znajduje się zadanie każdego dnia.

Spodziewaj się widoków wschodu słońca, podobnych do tych, które po raz pierwszy udostępniono podczas Apollo 8, ale ze znacznie lepszymi kamerami i technologią.

Artemis wprowadzę pierwszy biologiczny eksperyment w kosmos
Eksperymenty naukowe i prezentacje technologii Jeżdżą na rakiecie na pierścieniu. Dziesięć małych satelitów, zwanych CubeSats, rozdzieli się i będzie podążać osobnymi trasami, aby zebrać informacje o Księżycu i środowisku głębokiego kosmosu.

Inauguracyjna misja Artemis rozpocznie fazę eksploracji kosmosu, lądowanie różnych załóg astronautów na wcześniej niezbadanych regionach Księżyca i ostatecznie dostarczy załogowe misje na Marsa.

Rakieta i statek kosmiczny zostaną przetestowane i przetestowane po raz pierwszy, zanim zabiorą astronautów na Księżyc na Artemis II i Artemida IIIzaplanowanych odpowiednio na 2024 i 2025 r.

rewizja: Wcześniejsza wersja tej historii zawierała nieprawidłową wysokość pakietu Artemis 1 na wyrzutni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.