Astronomowie z Hat Creek Observatory śledzą „najjaśniejszy obiekt, jaki kiedykolwiek widziano”

Astronomowie z Hat Creek Radio Observatory w północno-wschodnim hrabstwie Shasta współpracują z NASA i innymi agencjami kosmicznymi, aby śledzić to, co naukowcy uważają za najjaśniejszy rozbłysk gamma, jaki kiedykolwiek zarejestrowano.

Allen Telescope Array firmy SETI w Hat Creek „był drugim radioteleskopem, który wykrył poświatę” – powiedział naukowiec projektu Wael Farah, skrót od najjaśniejszego obiektu wszechczasów.

Według NASA łódź jest prawdopodobnie zjawiskiem raz na 10 000 lat.

Promienie gamma to wysokoenergetyczne promieniowanie, które przez cały czas przechodzi przez Ziemię. Ale łódź była największym z rozbłysków gamma.

Ta eksplozja była skierowana bezpośrednio na Ziemię, dając astronomom niezwykły widok. „Odpalił detektory na wielu statkach kosmicznych, a obserwatoria na całym świecie podążyły za nim” poinformowała NASA. „Eksplozja była tak jasna, że ​​skutecznie oślepiła większość instrumentów emitujących promieniowanie gamma w kosmosie, co oznacza, że ​​nie mogły one bezpośrednio zarejestrować prawdziwej intensywności emisji”.

Ziemianie nie muszą się martwić przedawkowaniem promieniowania gamma z eksplozji.

„Łódź przybyła z odległości dwóch miliardów lat świetlnych” – powiedziała Farah. Rok świetlny to odległość, jaką światło pokonuje w ciągu jednego roku, powiedział Farah, co stawia punkt początkowy łodzi „nieco ponad 10 sektylionów mil stąd”.

Naukowcy uważają, że pływanie łódką było spowodowane „gwałtowną śmiercią masywnej gwiazdy w zjawisku zwanym zapadnięciem się supernowej” – powiedziała Farah, która została po raz pierwszy wykryta przez Kosmiczny Teleskop Fermiego 9 października 2022 r.

Kiedy gigantyczne gwiazdy znacznie większe niż Słońce naszego Układu Słonecznego płoną, ich energia jądrowa – reakcja, która wytwarza ich światło – rozpada się i eksploduje, „rozbijając materię, która kiedyś była częścią gwiazdy” w obszarze między układami słonecznymi, – powiedział Farah. „To, co pozostaje, to albo bardzo gęsty obiekt zwany gwiazdą neutronową, albo czarna dziura” – powiedziała Farah.

READ  Rosyjscy kosmonauci „zginają” ramię robota stacji kosmicznej

Czasami czarna dziura powoduje potężny wybuch gamma z dwóch przeciwległych końców, Według NASA.

Astronomowie wiedzą, że czas ma kluczowe znaczenie, gdy coś dzieje się daleko. Mają instrumenty, które wykrywają zjawiska, takie jak łódź, która ostrzega obserwatoria, aby skierowały swoje teleskopy w jednym kierunku. Farah powiedział: „W ciągu godziny teleskopy rentgenowskie, ultrafioletowe i optyczne przeniosły się do źródła„ łodzi ”i zaczęły rejestrować dane, wykrywając i klasyfikując supernową podczas jej zapadania się.

Kiedy uruchomiono pierwszy alarm, Allen Telescope Array w Hat Creek – około 15 mil na północ od starej stacji i 75 mil na wschód od Redding – znajdował się po niewłaściwej stronie planety. Powiedział, że Farah i jego zespół musieli czekać 8,5 godziny, aż Ziemia się obróciła, otwierając im drogę do skierowania radioteleskopu na łódź.

To, co astronomowie naprawdę zobaczyli 9 października, to pojedynczy punkt, który nagle stał się niewiarygodnie jasny, a następnie wyblakł.

„Brzmi to nudno, ale jest w tym coś więcej niż tylko punkt” – powiedziała Farah.

„Łódź wyróżnia się, ponieważ jest najjaśniejsza z tysięcy„ zjawisk ”, które do tej pory widzieliśmy za pomocą naszych teleskopów. Ta wstępna detekcja była kluczowa dla pogłębienia naszej wiedzy na temat rozszerzania się otoczki supernowej” – powiedział i jak to się dzieje oddziałuje z materią w otaczającej go przestrzeni.

rozbłysk gamma NASA wyjaśnia rozbłyski gamma

Ponad osiem miesięcy po pierwszym wykryciu astronomowie wciąż obserwują ten imponujący punkt świetlny, niczym powoli płonącą świecę.

Chociaż jest tak daleko, według NASA instrumenty na Ziemi prawdopodobnie będą w stanie wykryć poświatę supernowej przez dziesięciolecia.

Farah powiedziała, że ​​astronomowie, w tym ci z Allen Array Telescope w Hat Creek, nadal obserwują łódź, obserwując, jak pozostałości supernowej wchodzą w interakcję i osiedlają się w jej otoczeniu. W końcu „wszystko ma tendencję do uspokajania się, aż staje się niewykrywalne przez nasze instrumenty” – powiedział.

READ  Deszcz meteorów: zaznacz w swoim kalendarzu najsilniejszy kalendarz na 2022 rok

Jessica Skrobanek jest specjalną korespondentką Record Searchlight / USA Today Network. Obejmują one naukę, sztukę, kwestie społeczne i wiadomości. Śledź ją na Twitterze @pracownik i dalej Facebook. Dołącz do Jessiki o godz Wysiadać! ani kal Rozrywka grupa na Facebooku. Aby wesprzeć i podtrzymać tę pracę, Zarejestruj się już dziś. Dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.