atak rosyjskiego drona przerywa dostawy energii do Kijowa; Rubel upada

Kreml zdementował doniesienia o przystąpieniu Białorusi do konfliktu

Kreml w poniedziałek odrzucił sugestie, jakoby wizyta prezydenta Władimira Putina na Białorusi wskazywała na pogłębiające się zaangażowanie Mińska w wojnę.

Rosyjska agencja informacyjna RIA Novosti zacytowała rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, który powiedział, że doniesienia były „bezpodstawne” i „głupie” na kilka godzin przed przybyciem Putina do stolicy Białorusi.

Poniedziałkowa popołudniowa wizyta Putina jest jego pierwszą wizytą u byłego sowieckiego sojusznika od ponad trzech lat i ma miejsce, gdy Ministerstwo Obrony Białorusi poinformowało, że zakończyło serię inspekcji gotowości wojskowej swoich sił zbrojnych.

Karen Gilchrist

Zełenski pyta Westa o systemy uzbrojenia

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał w poniedziałek zachodnich przywódców do spotkania się na Łotwie w celu przedstawienia szerokiej gamy systemów uzbrojenia w toczącej się wojnie Kijowa z Rosją, podał Reuters.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na ekranie przemawia za pośrednictwem łącza wideo podczas sesji plenarnej Połączonych Sił Ekspedycyjnych (JEF) w Rydze, Łotwa, 19 grudnia 2022 r.

Henryk Nichols | AFP | Obrazy Getty’ego

„Proszę o zwiększenie możliwości dostarczania naszym krajom systemów obrony powietrznej, aby pomóc przyspieszyć odpowiednie decyzje naszych partnerów” – poprosił Zełenski podczas swojego przemówienia za pośrednictwem łącza wideo do spotkania przywódców w Rydze.

Zachodni sojusznicy, w tym Dania, Estonia, Finlandia, Islandia, Łotwa, Litwa, Holandia, Norwegia i Szwecja, zbierają się w kraju nad Morzem Bałtyckim na poniedziałkowe spotkanie pod przewodnictwem Wielkiej Brytanii.

Karen Gilchrist

Białoruś twierdzi, że inspekcje wojskowe zostały zakończone przed wizytą Putina

Ministerstwo obrony Białorusi poinformowało w poniedziałek, że zakończyło serię inspekcji gotowości wojskowej swoich sił zbrojnych, sygnalizując możliwość przejścia do bardziej aktywnej roli w konflikcie.

Białoruś, sojusznik Rosji, który służył Moskwie jako punkt wypadowy do rozpoczęcia inwazji Ukraina W lutym w ostatnich tygodniach miała miejsce seria manewrów wojskowych.

READ  Malezja po raz pierwszy w historii stoi w obliczu zawieszonego parlamentu

Pojawia się, gdy prezydent Rosji Władimir Putin udaje się w poniedziałek do Mińska, zwiększając obawy, że może wywrzeć presję na swojego byłego sowieckiego sojusznika, aby przyłączył się do nowego ataku na Ukrainę.

Karen Gilchrist

Rosyjski rubel spadł do najniższego poziomu od sześciu miesięcy

The Rubel rosyjski W poniedziałek spadł do najniższego poziomu od ponad sześciu miesięcy w stosunku do dolara, ponieważ niższe ceny ropy i rosnące obawy przed sankcjami zagroziły dochodom kraju z eksportu.

Rubel był o 2,4% słabszy w stosunku do dolara, osiągając kurs 66,22 w poniedziałek o 9:00 GMT. Spadek oznaczał najniższy poziom rubla od 30 maja.

Karen Gilchrist

Dość poważne uszkodzenia spowodowane atakiem rosyjskiego drona

Gubernator Ołeksij Kobyła powiedział, według agencji Reutera, że ​​rosyjski dron spowodował w poniedziałek „dość poważne” szkody w obwodzie kijowskim.

Gubernator powiedział, że trzy okręgi w regionie pozostały bez dostaw energii elektrycznej po tym, jak Rosja wystrzeliła nad Ukrainą 35 dronów „kamikadze” we wczesnych godzinach poniedziałkowych.

Reuters poinformował, że atak, który zniszczył istotną infrastrukturę, był trzecim atakiem lotniczym Moskwy na stolicę Ukrainy w ciągu sześciu dni.

Karen Gilchrist

Przeczytaj poprzednią relację na żywo CNBC tutaj:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.