Atak we Lwowie: Rosja uderza w strategiczne miasto Ukrainy

Burmistrz Lwowa Andriej Sadowy powiedział, że kilka pocisków trafiło w stację naprawczą samolotów, ale prace w obiekcie zostały wstrzymane przed strajkami i nie ma doniesień o ofiarach.

Według ukraińskich sił zbrojnych ze wstępnych informacji wynika, że ​​w piątek rano Rosja wystrzeliła w kierunku Lwowa sześć rakiet. Mówi, że pociski były najprawdopodobniej pociskami manewrującymi wystrzelonymi z samolotów bojowych nad Morzem Czarnym.

Oświadczenie sił zbrojnych na Facebooku mówiło, że dwa z sześciu zostały przechwycone przez systemy obrony powietrznej.

Atak wzmocniłby obawy, że wojna rosyjska może rozszerzyć się na Zachód. Oto, co musisz wiedzieć o znaczeniu Lwowa.

Lokalizacja

Około 43 mil (70 kilometrów) od polskiej granicy, Lwów leży na progu NATO – więc jeśli ataki tutaj się nasilą, mogą mieć międzynarodowe reperkusje.

Piątkowy atak następuje po tym, jak Rosja wystrzeliła zaporę pocisków na Baza wojskowa w Jaworowiepołożonej między Lwowem a granicą z Polską, w niedzielę zginęło co najmniej 35 osób.

uchodźcy

Lwów stał się bezpieczną przystanią dla Ukraińców uciekających z innych części rozdartego wojną kraju.

Według burmistrza, w mieście liczącym ponad 700 000 osób przebywa ponad 200 000 osób wewnętrznie przesiedlonych. Przybywają do Lwowa w poszukiwaniu względnego bezpieczeństwa, gdzie wielu używa go jako przystanku przed udaniem się na granicę.

Logistyka

Większy obszar jest również ważnym szlakiem dostaw broni dla armii ukraińskiej, a szersze wysiłki oporu pokrzyżowały plany Moskwy dotyczące inwazji typu blitzkrieg.

Trasy zaopatrzeniowe na zachodniej Ukrainie zyskały na znaczeniu, ponieważ Rosja blokuje szlaki morskie i nakłada blokadę na południe kraju. Na północy leży Białoruś, która gości wojska rosyjskie i była jednym z wyrzutni dla inwazji.

kultura i historia

Historyczne centrum Lwowa jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a Muzeum Narodowe mieści najbardziej kompletną kolekcję średniowiecznej sztuki sakralnej i rzadkich rękopisów religijnych w kraju.

READ  Wiadomości o wojnie rosyjsko-ukraińskiej: Aktualizacje na żywo

Według oficjalnej strony internetowej miasta, po upadku komunizmu Lwów był miejscem pierwszych na Ukrainie masowych ruchów popierających niepodległość.

17 września 1989 r. Lwów stał się miejscem największej demonstracji na rzecz odrodzenia niepodległości Ukrainy, w której uczestniczyło 100 tys. uczestników.

Ustawa o niepodległości państwa ukraińskiego została uchwalona 24 sierpnia 1991 r., a setki ludzi wyszły na ulice Lwowa na obchody następnego dnia.

„Będąc niekwestionowanym kapitałem ukraińskiej kultury, duchowości i tożsamości narodowej, Lwów zawsze odgrywał kluczową rolę w rozwoju demokracji i walce o niepodległość Ukrainy” – mówi strona.

Lwów był kiedyś częścią monarchii habsburskiej – wtedy znanej jako Lemberg – ale stał się prawdziwą twierdzą ukraińskiego oporu narodowego w czasach sowieckich, według urzędnika państwowego miejsce turystyczne.
Szczegóły na temat UNESCO Opisz, jak założony w późnym średniowieczu Lwów stał się na kilka stuleci dobrze prosperującym ośrodkiem administracyjnym, religijnym i handlowym. Według UNESCO do czasu podboju średniowieczne tereny miejskie, a także wiele wspaniałych barokowych i późniejszych budynków miasta były dobrze zachowane.
UNESCO Powiedział Na początku tego miesiąca był w stałym kontakcie ze wszystkimi odpowiednimi instytucjami na Ukrainie, a także z ukraińskimi specjalistami ds. kultury, aby ocenić sytuację i wzmocnić ochronę dóbr kultury.

Na początku konfliktu dyrektor generalna UNESCO Audrey Azoulay powiedziała: „Musimy chronić dziedzictwo kulturowe Ukrainy jako dowód przeszłości, ale także jako katalizator pokoju i spójności na przyszłość, który społeczność międzynarodowa ma wykonane z obowiązkiem ochrony i zachowania”.

baza tymczasowa

Miasto stało się także tymczasową siedzibą kilku organizacji medialnych i ambasad, które musiały przenieść się ze stolicy Ukrainy, Kijowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.