AT&T zwalnia z powodu utraty przepływów pieniężnych i wolniejszego dodawania abonentów

(Bloomberg) — AT&T Inc. Szacunki analityków dotyczące wolnych przepływów pieniężnych w pierwszym kwartale przyniosły mniej abonentów niż rok wcześniej, co wskazuje na ostrą konkurencję między konkurentami i spadek cen akcji w całym sektorze.

Najczęściej czytane z Bloomberga

Gigant telefoniczny z Dallas powiedział w czwartkowym oświadczeniu, że w tym okresie wolne przepływy pieniężne wyniosły 1 miliard dolarów. To znacznie mniej niż 3,02 miliarda dolarów przewidywane na Wall Street, według ankiety Bloomberga, i około 6% z 16 miliardów dolarów, których firma spodziewa się na ten rok.

Niedobór ożywił obawy, że AT&T boryka się z rosnącymi kosztami zapasów telefonów, budową sieci i spadającymi wkładami ze swojego zanikającego joint venture DirecTV. Firma poinformowała, że ​​spodziewa się wyższych poziomów wolnych przepływów pieniężnych w drugiej połowie roku i jest na dobrej drodze do osiągnięcia lub przekroczenia swojego rocznego celu.

Akcje spadły o prawie 7,4% w Nowym Jorku, najbardziej od dziewięciu miesięcy. Akcje Telecom, Verizon Communications Inc. spadły. i T-Mobile US Inc. odpowiednio o 3% i 2%.

W obliczu rosnącej inflacji i rosnących stóp procentowych konsumenci coraz bardziej niechętnie wydają więcej na usługi 5G i łącza szerokopasmowe. AT&T dodało 424 000 regularnych miesięcznych abonentów telefonicznych w pierwszym kwartale i chociaż liczba ta przekroczyła 400 556, których oczekiwali analitycy, była to prawie 40% mniej niż to, co firma dodała rok wcześniej, co budzi obawy, że branża może wejść w spowolnienie po boomie związanym z pandemią.

Od czasu rozpoczęcia swojej działalności WarnerMedia w Discovery rok temu, AT&T ponownie poświęciła się łączności, a konkretnie rozbudowie sieci bezprzewodowych i światłowodowych 5G. Odwrócenie sytuacji w biznesie i wysoki poziom wydatków kapitałowych przyczyniły się do nagłego spadku wolnych przepływów pieniężnych w ubiegłym roku.

Firma nadal przekonuje klientów do przejścia na szybszy Internet światłowodowy, rejestrując 272 tys. osób w pierwszym kwartale, mimo utraty 23 tys. użytkowników szerokopasmowego internetu. Ale to mniej niż 289 000 klientów AT&T dodanych w tym samym okresie ubiegłego roku. Firma twierdzi, że wciąż jest na dobrej drodze, aby do końca 2025 roku przekazać 30 milionów gospodarstw domowych i firm przez światłowód.

READ  Saudi Electricity Company odpowiada na zarzuty nękania Elona Muska

AT&T odnotowało zysk, z wyłączeniem niektórych pozycji, w wysokości 60 centów na akcję ze sprzedaży o wartości 30,1 miliarda dolarów. Analitycy spodziewali się 59 centów przy przychodach w wysokości 30,3 miliarda dolarów.

Inwestycje kapitałowe wyniosły 6,4 miliarda USD w pierwszym kwartale, co obejmuje nakłady kapitałowe i 2,1 miliarda USD na finansowanie dostawców. Analitycy spodziewali się nakładów inwestycyjnych w wysokości 5 miliardów dolarów w pierwszym kwartale i 21 miliardów dolarów w całym roku. Dług netto wzrósł do 134,7 mld USD z 132,2 mld USD w czwartym kwartale.

(Aktualizuje posty w czwartym akapicie.)

Najczęściej czytane z Bloomberg Businessweek

© 2023 Bloomberg LP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.