Awaryjne SOS przez satelitę ratuje uczniów uwięzionych w Utah Canyon

W zeszłym tygodniu satelitarna funkcja alarmowego SOS iPhone’a 14 uratowała trzech studentów, którzy wybrali się na spływ kajakowy w Utah i utknęli w obszarze bez sygnału komórkowego. Uruchomiona we wrześniu ubiegłego roku satelitarna usługa ratunkowa SOS ma na celu umożliwienie użytkownikom iPhone’a 14‌ dostępu do komunikacji satelitarnej w celu uzyskania pomocy w nagłych wypadkach.


Uczniowie, którzy brali udział rozmawiali z Utah KUTV (przez Wielbłąd) i opisali ich ciężką mękę. Jeden z uczniów, Bridger Woods, powiedział, że cała trójka słyszała o „bardzo fajnym wąwozie”, który postanowili sprawdzić, ponieważ pływali kajakiem przez około rok.

W kanionie napotkali obszar nieoczekiwanie głębokiej wody, prawdopodobnie z powodu wilgotnych zim w Utah. Woods i inny uczeń, Jeremy Mumford, utknęli w basenie na ponad godzinę, ale w końcu udało im się wydostać i udać się na głębię. Napotkali inny staw, w którym woda była głęboka i nie mogli się wydostać.

Dwóch uczniów miało objawy hipotermii, a ze względu na położenie w dolinie nie było sygnału komórkowego, ale trzeci uczeń, Stephen Watts, miał iPhone’a 14‌. Według Mumforda co 20 minut satelita „ustawiał się” w ich lokalizacji, a trzymając telefon, byli w stanie uzyskać wystarczającą ilość sygnału satelitarnego, aby wysłać SMS-a pod numer 911.

Czekając na służby ratunkowe, trio było w stanie wejść do głębokiego basenu za pomocą lin i karabinków. Gdy Woods wpadł w szok hipotermiczny, nadal nie mogli wydostać się z dziury, w której znajdowali się od 10 do 15 stóp. Zamiast tego zlokalizowali wyrzucone na brzeg drewno i rozpalili ogień, aby się ogrzać, podczas gdy ekipy ratunkowe przybyły na ratunek.

Załoga helikoptera przybyła z Salt Lake City, a także ratownicy medyczni z Arizony, a trzem studentom ostatecznie nic się nie stało. powiedziała grupa KUTV Zalecają zabranie telefonu satelitarnego na przygody w nagłych przypadkach.

READ  Pamięć GDDR6X firmy Micron o przepustowości 24 Gb/s wchodzi do masowej produkcji i wkrótce pojawi się w następnej generacji procesorów graficznych NVIDIA!

Awaryjne SOS przez satelitę było już używane w wielu innych sytuacjach zagrażających życiu, w tym gdy mężczyzna z Alaski utknął w dziczy lub kiedy ludzie brali udział w poważnej katastrofie w kalifornijskim Angeles National Forest.

Emergency Satellite przez SOS jest dostępny dla wszystkich użytkowników iPhone’a 14‌‌ w wybranych krajach i można go aktywować w sytuacji awaryjnej, gdy nie jest dostępna łączność Wi-Fi ani komórkowa. Z funkcji można korzystać bezpłatnie przez dwa lata, a Apple nie podał jeszcze szczegółów, ile będzie kosztować w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.