Bakhmut: Ponieważ rosyjskie myśliwce zbliżają się do miasta, oto, co musisz wiedzieć

(CNN) Wojska rosyjskie są coraz bliżej zdobycia miasto BachmutJednak po tygodniach krwawych walk zdecydowany opór ukraiński stopniowo słabł.

Bachmut nie jest miastem, o które Moskwa miała nadzieję walczyć Drugi rok jego inwazji – To stosunkowo niewielka placówka we wschodnim Doniecku, która od kilku miesięcy jest poza zasięgiem powolnej rosyjskiej kampanii naziemnej.

Ale zdobycie go oznaczałoby pewne postępy militarne dla prezydenta Rosji Władimira Putina i dałoby jego siłom możliwość przeprowadzenia nalotów na bardziej miejskie obszary na zachodzie.

Oto, co musisz wiedzieć o bitwie pod Bachmutem.

Dlaczego Bakhmut jest w centrum uwagi?

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział we wtorek wieczorem w swoim wieczornym przesłaniu wideo, że największym wyzwaniem stojącym obecnie przed Ukrainą jest obrona Bachmuta.

Siły rosyjskie poczyniły coraz większe postępy w całym mieście, ale siły ukraińskie jeszcze się nie wycofały, co doprowadziło do przedłużającej się konfrontacji przypominającej bitwę o inne wschodnie miasta, takie jak Siewierodontsk, w ciągu ostatniego roku.

W sobotę ukraińskie wojska lądowe poinformowały na swoim kanale Telegram, że „wróg nadal próbuje przebić się przez obronę i schwytać Bachmuta”, a dowódca Wschodnio-Ukraińskiej Grupy Wojskowej płk Ołeksandr Serski odwiedził jednostki broniące tego obszaru. Miasto i jego podejście.

„Sytuacja jest trudna. Nie ma w tym żadnej tajemnicy” – powiedział we wtorek CNN Aleksander Rudnyanski, doradca ekonomiczny Zełenskiego.Budynki Bachmuta były poddawane nieustannym atakom rosyjskim.

Doradca dodał: „Rosja próbuje w tej chwili otoczyć ją i używa najlepszych sił Wagnera, i wydają się być najbardziej wyszkoleni i doświadczeni”. „Oczywiste jest, że nasza armia rozważy wszystkie opcje. Do tej pory, jak wiecie, zajęli miasto, ale jeśli to konieczne, wycofają się strategicznie, ponieważ nie zgadniemy wszystkich naszych ludzi po prostu za nic.”

Ukraińskie wojsko potwierdziło również, że siły rosyjskie do próby zdobycia miasta zatrudniają bardziej doświadczonych bojowników z szeregów rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej Wagner.

READ  Rosja, RPA i „przeprojektowany porządek świata”

Co się dzieje na ziemi?

W Bachmucie nadal przebywa około 4500 cywilów, w tym 48 dzieci, podczas gdy siły rosyjskie nadal zbliżają się do miasta, powiedziała w środę CNN rzeczniczka regionalnej administracji wojskowej Doniecka Tetiana Ignachenko.

Wezwała ludzi do ewakuacji miasta z powodu niebezpieczeństwa, ale powiedziała, że ​​mają wystarczające zapasy.

„W mieście jest żywność, woda i lekarstwa. Ludzie mieli wszystko z góry” – powiedział Ignaczenko. Jednak wszyscy muszą odejść.Sytuacja jest bardzo niebezpieczna dla ludności cywilnej.Ukraińcy oglądają film w telewizji w centrum pomocy humanitarnej w Bakhmut, dzisiaj, w poniedziałek, pośród fal rosyjskich ataków na miasto.

Żołnierz 93. Brygady na Ukrainie powiedział, że siły jego kraju nadal stacjonują w Bachmucie i nie ma planów odwrotu.

„Stoimy pod Bachmutem. Nikt się jeszcze nie wycofa” – powiedział żołnierz w filmie opublikowanym w środę przez ukraińskie wojsko. „Stajemy. Bachmut to Ukraina”.

Żołnierz twierdził też, że sytuacja w Bachmucie jest nieco spokojniejsza niż w poprzednich dniach.

„Trochę poskromiliśmy wroga” – powiedział. „Jest trochę ciszej, ale na przedmieściach wciąż dochodzi do strzelanin”. Są sporadyczne eksplozje i latające bomby”.

Siły ukraińskie przyznały jednak, że utrzymanie miasta stało się trudne, ponieważ drogi prowadzące z zachodu były naciskane przez wojska rosyjskie, które posuwały się na północ i południe od Bachmuta.

„Sytuacja w Bachmucie jest teraz bardzo trudna. Jest znacznie gorsza niż oficjalnie ogłoszono” – powiedział we wtorek CNN żołnierz, który nie chciał ujawnić swojego nazwiska. „We wszystkich kierunkach. Zwłaszcza w kierunku północnym, gdzie (Rosjanie) poczynili największe postępy między Berchiwką a Jahidnym”.

Co Bakhmut oznacza dla wojny?

Miasto położone jest na północny wschód od obwodu donieckiego, około 13 mil od obwodu ługańskiego i od miesięcy jest celem sił rosyjskich. Od zeszłego lata miasto znajdowało się o rzut beretem od linii frontu, więc jego zdobycie byłoby długo oczekiwanym sukcesem sił moskiewskich – i miałoby ograniczoną wartość strategiczną.

Miasto posiada ważne połączenia drogowe z innymi częściami obwodu donieckiego; na wschód do granicy z Ługańskiem, na północny zachód do Słowiańsk i na południowy zachód do Kostiantynivka.

Od kilku tygodni drogi do Bachmutu stopniowo przechodzą pod kontrolę wojsk rosyjskich. Zamiast jechać bezpośrednio w kierunku centrum miasta, grupy Wagnera starały się okrążyć miasto szerokim łukiem od północy. W styczniu zgłosili roszczenia do sąsiedniego miasta Solidar i od tego czasu zajęli szereg wiosek i przysiółków na północ od Bachmutu.

Gdyby Rosjanom udało się zdobyć wyżyny na zachód od miasta, pobliskie przemysłowe miasta Kostiantynówka i Kramatorsk znalazłyby się na łasce ich artylerii dalekiego zasięgu i moździerzy. Nie jest jasne, gdzie dokładnie powrócą siły ukraińskie, jeśli wycofają się z miasta.

Ale Eksperci mówią Zdobycie Bachmuta raczej nie zmieni radykalnie ogólnego obrazu wojny we wschodniej Ukrainie, ponieważ w 2023 r. zmieniło się niewiele terytoriów. W pewnym sensie może to wskazywać na przytłaczające niepowodzenia rosyjskiej inwazji, która na początku drugiego roku jej trwania doprowadziły do ​​​​schwytania Na stosunkowo małe miasto wymagało to tak długiego i kosztownego szturmu.

Dlaczego Putin tego chce?

Chociaż nie należy przeceniać strategicznego znaczenia Bachmuta, jego schwytanie nadal ma bardzo pożądany symboliczny efekt dla rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.

Kiedy wojska rosyjskie zajęły miasto Soledar w połowie stycznia, było to pierwsze zdobycie Donbasu od miesięcy. Po sześciu tygodniach schwytanie Bachmuta oznaczałoby zakończenie kolejnego kroku.

Ważny jest też kierujący Grupą Wagnera oligarcha Jewgienij Prigożyn, który często krytycznie odnosi się do kierowania przez rosyjskie Ministerstwo Obrony „specjalną operacją wojskową” na Ukrainie.

Bojownicy Wagnera, z których wielu było byłymi współwięźniami, zebrali ciężkie żniwo na tym, co stało się polem bitwy pełnym okopów i błota, przypominającym I wojnę światową. Aby udowodnić, że jego ludzie mogą się rozmnażać, schwytając Solidara, a teraz Bakhmuta.

READ  Inaczej widzi się spuściznę Niemki Angeli Merkel

Jednak pilne pytania pozostaną dla Putina, nawet jeśli jego siły przeprowadzą udany atak na Bachmuta.

„Widmo nieograniczonej rosyjskiej siły roboczej to mit. Putin już musiał dokonywać trudnych i nieoptymalnych wyborów, aby zrekompensować ciężkie żniwo, jakie jego wojna pochłonęła rosyjską armię, i stanie przed podobnie trudnymi wyborami w 2023 r., jeśli będzie upierał się” Institute for the Study of War (ISW) napisał w „Aktualnościach o stanie rosyjskich sił i siły ognia” w niedzielę wyraził swoją determinację do użycia siły militarnej w celu narzucenia swojej woli Ukrainie i Zachodowi”.

„Rosja może zmobilizować więcej siły roboczej, a Putin prawdopodobnie raczej to zrobi, niż skapituluje. Ale koszty działań, które prawdopodobnie podejmie w tym momencie, ponoszone przez Putina i Rosję, zaczną szybko rosnąć” – napisał ISW.

Tim Lister z CNN, Vasko Kotoviu, Olga Wojtović, Jesse Grettner, Eleanor Bixton i Laura Ford przyczynili się do powstania reportażu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.