Bakhmut: Ukraina nie może się doczekać ataku, gdy rosyjski impet utknie w martwym punkcie

(CNN) Siły rosyjskie są wyczerpane Bachmut A jeden z najwyższych generałów Kijowa powiedział, że wkrótce może rozpocząć się ukraińska kontrofensywa, co zwiększa prawdopodobieństwo nieoczekiwanego zwrotu w konflikcie. oblężone miasto.

Ołeksandr Serski, dowódca ukraińskich sił lądowych, powiedział w czwartek na swoim kanale Telegram, że „[Russians] Tracą wielkie moce [in Bakhmut] I brakuje im energii”.

„Już wkrótce skorzystamy z tej okazji, tak jak to zrobiliśmy w przeszłości w pobliżu Kijowa, Charkowa, Bałaklii i Kubiańska” – powiedział.

Jego komentarze pojawiają się kilka dni po tym, jak prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył niespodziewaną podróż na linie frontu w obwodzie donieckim i wzbudzą nadzieje na Zachodzie, że kontrowersyjna decyzja Kijowa o pozostawieniu wojsk w Bachmucie przyniesie owoce.W środę widziano ukraińskich żołnierzy zmierzających w kierunku Bachmutu.

Kontratak wydawał się mało prawdopodobny przez kilka tygodni, ponieważ siły rosyjskiej grupy najemników Wagnera bombardowały Bakhmuta i były bliskie zdobycia miasta.

Jednak wysiłek ten kosztował znaczne zasoby siły roboczej i zasobów, a teraz wydaje się, że uległ spowolnieniu.

Rzecznik Wschodniego Zgromadzenia Sił Zbrojnych, Serhij Cherifati, powiedział później w czwartek, że siły rosyjskie przeprowadziły ponad 200 ataków na region w ciągu ostatnich 24 godzin, ale każdego dnia traciły setki ludzi w swoich staraniach. CNN nie jest w stanie zweryfikować tych danych.

Inny obszar, w którym doszło do ciężkiego ognia, znajdował się na północny wschód od Bachmutu, powiedział Czerewatyi, na linii frontu biegnącej na północ od miasta Kremina.

Tak nie jest, powiedział Sherevaty, przemawiając w ukraińskiej telewizji w piątek [Wagner] Są wycofywane, ale z powodu ciężkich strat muszą zostać wzmocnione przez jednostki regularnej armii Federacji Rosyjskiej, przede wszystkim siłami powietrznodesantowymi.

Dodał, że siły rosyjskie w regionie „przeprowadzają codziennie dziesiątki ataków. W ciągu ostatniego dnia doszło do 32 strzelanin” w Bachmucie i jego okolicach. Powiedział, że były też naloty stałopłatów i śmigłowców szturmowych, ale dodał, że „artyleria ma znacznie większy wpływ na operacje wojskowe tam niż lotnictwo”.

READ  Dlaczego konflikt w Sudanie ma znaczenie dla reszty świata

W czwartek Ukraińskie Narodowe Centrum Oporu – oficjalny organ – poinformowało, że najemnicy Wagnera rozpoczęli deportację mieszkańców kontrolowanych przez siebie przedmieść Bachmutu.

Centrum poinformowało: „Bojownicy siłą wywożą miejscową ludność na zajęte tereny obwodu ługańskiego, gdzie są likwidowani. Następnie są deportowani do Permu (Rosja) i innych odległych regionów Federacji Rosyjskiej”. „Miejscowa ludność jest deportowana z zamiarem ewakuacji. Następnie zostaje wchłonięta w odległe rejony imperium, ponieważ jest teraz zależna od okupantów”. Roszczenie centrum nie mogło zostać zweryfikowane.Siły ukraińskie ostrzeliwały z haubic D-30 rosyjskie pozycje w pobliżu Bachmutu, gdzie od tygodni toczą się zacięte walki.

Optymizm dowódcy sił lądowych Serskiego odzwierciedla środową aktualizację Sztabu Generalnego Armii Ukrainy, który powiedział w oświadczeniu, że chociaż Bakhmut nadal będzie świadkiem ciężkich walk, „potencjał ofensywny” Rosji maleje.

W środę napisano: „Wróg nadal próbuje zdobyć miasto i traci dużo siły roboczej, broni i sprzętu wojskowego”.

Zachodni wywiad uderza w podobny ton. „Tempo rosyjskich operacji wokół Bachmuta wydaje się zwalniać” – napisał Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w środowej aktualizacji konfliktu.

Ale ta zmiana może również sygnalizować zmianę rosyjskich priorytetów. W środę brytyjskie Ministerstwo Obrony powiedziało: „Istnieje realna możliwość, że rosyjski atak na miasto straci swój ograniczony impet, częściowo z powodu przeniesienia niektórych jednostek rosyjskiego Ministerstwa Obrony do innych sektorów. ”.

Zełenski rozdał nagrody siłom broniącym Bachmuta podczas podnoszącej morale wycieczki w środę. „To zaszczyt wspierać naszych wojowników, którzy bronią kraju w najtrudniejszych okolicznościach na linii frontu” – powiedział później w swoim nocnym przemówieniu.

Długi opór sił ukraińskich mógł usprawiedliwiać jego decyzję o zignorowaniu niektórych zachodnich wezwań do taktycznego odwrotu od Bachmuta w miarę zbliżania się rosyjskiej ofensywy.

„To dla nas taktyka” – powiedział Zełenski CNN na początku tego miesiąca, przedstawiając swoją metodę podejmowania decyzji i podkreślając, że oficerowie wojska Kijowa są zjednoczeni w przedłużaniu obrony miasta.

READ  Rosja chce zablokować dostawy broni z Zachodu na Ukrainę, urzędnicy ostrzegają przed wzmożonymi ofensywnymi nalotami

„Rozumiemy, że po Bachmucie mogą iść dalej. Mogą iść do Kramatorska, mogą iść do Słowiańska i będzie to dla Rosjan otwarta droga po Bachmucie do innych miast na Ukrainie, w kierunku Doniecka” – powiedział. .

W piątek ukraińskie władze poinformowały, że miasto położone 20 km na zachód od Bachmuta również jest coraz bardziej bombardowane przez rosyjskie rakiety.

Władze poinformowały, że trzy osoby zginęły w czwartek wieczorem w rosyjskim ataku rakietowym na miasto Kostantynówka w obwodzie donieckim.

Przyczynili się do tego raportu Tim Lister i Victoria Butenko z CNN.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.