Bank centralny Chin obniża kluczowe stopy procentowe kredytów

Chiński bank centralny obniżył we wtorek kluczowe stopy procentowe pożyczek udzielanych przez kontrolowany przez państwo system bankowy, co jest najwyraźniejszą oznaką rosnącego niepokoju chińskiego rządu i sektora przedsiębiorstw, że gospodarka tego kraju zwalnia.

Obniżka stóp procentowych była niewielka – jedna dziesiąta punktu procentowego standardowych jedno- i pięcioletnich stóp procentowych w kraju. Ale ponieważ prawie wszystkie kredyty korporacyjne i hipoteczne w kraju są powiązane z tymi dwoma stawkami, cięcia mogą mieć pewien wpływ na ogólne tempo wzrostu gospodarczego.

Posunięcie banku centralnego, Ludowego Banku Chin, stawia Chiny w sprzeczności z polityką prowadzoną na Zachodzie. Rezerwa Federalna spędziła ponad rok walcząc z inflacją, podnosząc stopy procentowe, zanim zatrzymała się w tym miesiącu. Europejski Bank Centralny również podniósł stopy procentowe w odpowiedzi na inflację.

Ale Chiny mają przeciwny problem: prywatne wydatki i inwestycje są tak słabe, że firmy konkurują ze sobą, aby obniżyć ceny, aby zatrzymać klientów. Ceny konsumentów i producentów spadały przez cztery miesiące do maja.

Inwestorzy byli oszołomieni obniżkami stóp procentowych banku centralnego, a ceny akcji w Hongkongu i Szanghaju spadły we wtorek. Obniżka stóp procentowych była nieco mniejsza niż oczekiwało wielu inwestorów i przypomniała, że ​​chińska gospodarka boryka się z problemami.

Chińska waluta, renminbi, również osłabiła się w stosunku do dolara. W ostatnich miesiącach niższe stopy procentowe w Chinach w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi stworzyły zachętę dla firm i gospodarstw domowych w Chinach do wyprowadzania pieniędzy z kraju, przezwyciężając surowe chińskie ograniczenia dotyczące dużych przelewów zagranicznych.

Niższe stopy procentowe to wolno działające lekarstwo dla chińskiej gospodarki, powiedział Han Xinlin, były zastępca dyrektora generalnego na Chiny w Wells Fargo Bank, który obecnie studiuje finanse na Uniwersytecie Nowojorskim w Szanghaju. Zwykle raz w roku firmy negocjują ze swoimi bankami limit kredytowy, a następnie zaciągają kredyty z dowolnego miejsca na okres od dwóch tygodni do kilku miesięcy. Niższa stopa procentowa stosowana jest tylko wtedy, gdy zaciągane są nowe pożyczki lub odnawiane są istniejące pożyczki.

READ  Lotnisko Londyn Heathrow twierdzi, że ograniczy liczbę pasażerów

Lin powiedział, że wtorkowa obniżka banku centralnego „przeniknie przez system, ale tylko stopniowo”.

Rodziny będą musiały czekać dłużej, aby skorzystać. Oprocentowanie kredytów hipotecznych jest zawsze regulowane w Chinach. Ale bank centralny Chin powiedział we wtorek, że korekta najczęściej ma miejsce w styczniu, w oświadczeniu towarzyszącym ogłoszeniu obniżki stóp.

Tak więc, podczas gdy osoby, które kupują domy w ciągu najbliższych kilku miesięcy, mogą skorzystać z nowych rabatów, wielu właścicieli domów będzie musiało poczekać dłużej.

Wtorkowy ruch był pierwszą obniżką oprocentowania kredytów przez Chiny od sierpnia, kiedy gospodarka tego kraju wciąż borykała się z problemami po dwumiesięcznej blokadzie Covid w Szanghaju. Ostatnie cięcia wysyłają wiadomość, że Pekin chce stabilizacji produkcji, podczas gdy eksport spada, budownictwo stoi w miejscu, a zaufanie konsumentów jest słabe. Nagłe zniesienie kontroli przez rząd pod koniec ubiegłego roku wzbudziło nadzieję na odrodzenie się chińskiej gospodarki.

Skromny zakres obniżek stóp sugeruje, że chińscy decydenci są zaniepokojeni, ale nie panikują. Z kolei wraz z przyspieszeniem światowego kryzysu finansowego pod koniec 2008 r. bank centralny Chin obniżył oprocentowanie kredytów i depozytów o rekordowe 1,08 punktu procentowego w ciągu jednego dnia. Podczas azjatyckiego kryzysu finansowego pod koniec lat 90. Chiny obniżyły oprocentowanie kredytów o 1,44 punktu procentowego w ciągu jednego dnia.

We wtorek obniżono referencyjną stopę procentową na jeden rok do 3,55 proc. z 3,65 proc. Korporacje zwykle płacą standardową stawkę plus 1 punkt procentowy lub więcej, podczas gdy mniejsze firmy i firmy z sektora prywatnego płacą więcej niż duże korporacje i firmy państwowe.

Stopa pięcioletnia, używana jako punkt odniesienia przy ustalaniu oprocentowania kredytów hipotecznych, została obniżona do 4,2 procent z 4,3 procent. Kupujący i właściciele domów często płacą kolejny punkt procentowy powyżej tego poziomu.

READ  Akcje spadają ze względu na rosnącą inflację i ryzyko na Ukrainie; Rynki chińskie wracają do zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.