Barry Humphreys: Komik Edna Everage umiera w wieku 89 lat

  • Napisane przez Paula Glenna, Phila Mercera i Antoinette Radford
  • BBC News, Londyn i Sydney

wyjaśnij wideo,

Obejrzyj: Najśmieszniejsze momenty Lady Edny w 60 sekund

Australijski artysta estradowy Barry Humphreys, najbardziej znany ze swojej komiksowej postaci Dame Edna Everage, zmarł w wieku 89 lat.

Gwiazda przebywała w szpitalu w Sydney po komplikacjach po operacji stawu biodrowego w marcu. Miał upadek w lutym.

Najsłynniejsze dzieło Humphreysa stało się wielkim hitem w Wielkiej Brytanii w latach 70., a pod koniec lat 80. otrzymał własny program telewizyjny Dame Edna Everage Experience.

Wśród innych jego postaci jest lubieżny pijak Sir Les Patterson.

W oświadczeniu jego rodzina zapamiętała go jako „był dokładnie sobą do końca, nigdy nie tracąc swojego błyskotliwego umysłu, wyjątkowej inteligencji i hojności ducha”.

Powiedzieli, że fani Humphreysa są „dla niego cenni” i powiedzieli, że jego postacie, „które wywołały śmiech milionów, będą żyć”.

Premier Australii Anthony Albanese złożył hołd wkrótce po tym, jak pojawiły się wieści o śmierci Humphreysa.

„Był dowcipny i sarkastyczny, pisarz i wyjątkowy, a jednocześnie utalentowany i utalentowany”. — powiedział pan Albanese.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Urodzony w Melbourne Humphreys przeniósł się do Londynu w 1959 roku, występując w programach na West Endzie, takich jak Maggie May i Oliver!

Zainspirowany awangardowym ruchem sztuki Dada, stał się wybitną postacią na brytyjskiej scenie komediowej wraz ze współczesnymi mu artystami, takimi jak Alan Bennett, Dudley Moore i Spike Milligan.

Komik Rory Bremner opisał Humphreysa jako „szybkiego jak błyskawica, niszczycielskiego, psotnego… i brutalnie zabawnego”. w tweecie.

Powiedział, że wraz ze swoją śmiercią „tracimy wszystkie wspaniałe czasy”.

Walijski komik Rob Brydon również nazwał Humphreysa „naprawdę wspaniałym, który niezmiernie mnie zainspirował” i powiedział, że „to przyjemność nazywać go moim przyjacielem”.

Australijski aktor Jason Donovan zamieścił na Twitterze swoje zdjęcie z Lady Edną i powiedział, że Humphries jest „po prostu geniuszem rozrywki”.

„Cześć opos!”

W 1955 roku Humphreys przedstawił panią Norman Everage, gospodynię domową z Moonee Ponds na przedmieściach Melbourne, w produkcji kolegialnej.

To była pierwsza iteracja niepohamowanej postaci, która zdefiniowała jego karierę.

Humphreys powiedział, że jego praca miała trwać tylko tydzień.

Zamiast tego wyrosła na Dame Ednę, jego komicznie błyskotliwe alter ego o ostrym języku, które na dziesięciolecia pozostawiało publiczność w szwach w Australii i za granicą. Powiedział, że postać była wzorowana na jego matce.

Z biegiem lat stała się bardziej oburzająca i była znana ze swoich poplamionych na fioletowo włosów, błyszczących okularów i sloganu: „Cześć opos!”

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

podpis pod zdjęciem,

Humphreys pojawiał się jako Lady Edna na scenie, na ekranie iw prasie przez całą swoją długą karierę

Humphreys napisał nawet swoją autobiografię My Wonderful Life jako postać.

Wśród innych jego znanych postaci na scenie i ekranie najbardziej wyróżnia się dziadek Sandy Stone.

Powiedział o Stone’ie w 2016 roku, że może „w końcu poczuć, że się w niego zmieniam”.

Humphreys przedstawił również sześć seriali dla BBC Radio 2, z których najnowszy to trzyczęściowy serial z okazji 100-lecia BBC.

Jego seria „Barry Humphries Forgotten Musical Masterpieces” cieszy się ogromną popularnością wśród publiczności i będzie dziś emitowana w BBC Sounds jako hołd dla komika, powiedziała Laura Bosson, dyrektor wykonawczy Radio 2.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

podpis pod zdjęciem,

Wyraził także głos Bruce the Shark w filmie animowanym Pixar z 2003 roku Finding Nemo

Komik, pisarz, reżyser i scenarzysta, który jest także zapalonym pejzażystą, w 2012 roku zapowiedział pożegnalną trasę swojego satyrycznego, jednoosobowego show. Ale w zeszłym roku wrócił z serią programów, które przypominają jego karierę.

Inne jego osiągnięcia to podkładanie głosu Bruce’owi Rekinowi w filmie animowanym studia Pixar Finding Nemo z 2003 roku, a także występy w komediach z 1967 roku Bedazzled, Spice World, The Hobbit i Anything Fabulous: The Movie.

Humphreys został odznaczony Orderem Australii, jednym z najwyższych odznaczeń cywilnych w kraju, w 1982 roku.

Później w swojej karierze był krytykowany za określanie operacji potwierdzającej płeć jako „samookaleczenie” i nazywanie tożsamości transpłciowej „modą”.

Ale jego fani w Australii opłakują stratę legendy komedii.

Był czterokrotnie żonaty i pozostawił żonę Lizzie Spender i czworo dzieci.

Jakie masz wspomnienia związane z Barrym? Spotkałeś go wcześniej? Podziel się swoimi wspomnieniami przez e-mail [email protected].

Podaj numer kontaktowy, jeśli chcesz porozmawiać z dziennikarzem BBC. Możesz również skontaktować się z nami w następujący sposób:

Jeśli czytasz tę stronę i nie widzisz formularza, musisz odwiedzić mobilną wersję witryny BBC, aby przesłać swoje pytanie lub komentarz, lub możesz wysłać do nas e-mail na adres [email protected]. W każdym zgłoszeniu prosimy o podanie imienia i nazwiska, wieku i lokalizacji.

READ  Sarah Michelle Gellar przez lata pracowała nad „Toksycznym mężczyzną”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.