Bezpośrednie zapowiedzi: Rosja okupuje Ukrainę

Ludzie zagłosowali w niedzielę w białoruskim referendum konstytucyjnym w stolicy Mińsku w 2022 roku. (Peter Kowaliow / TASS / Getty Images)

Po inwazji Rosji na Ukrainę z byłego Związku Radzieckiego w zeszłym tygodniu, Białoruś zasygnalizowała w niedzielę, że zrezygnuje ze swojego statusu nienuklearnego.

Urzędnicy w kraju – rządzonym przez Aleksandra Łukaszenkę, siłacza popieranego przez Moskwę od prawie trzech dekad – powiedzieli, że posunięcie to zostało poparte referendum.

Według białoruskiej Komisji Wyborczej 78,63% uprawnionych do głosowania głosowało za nową konstytucją, która pozwoliłaby Łukaszence wystartować w dwóch kolejnych wyborach, co znosiłoby krajowi nieatomowy status. Warunki w urzędzie.

Ale przywódcy zachodni nie uznają zasadności niedzielnego głosowania. W styczniowym oświadczeniu opisano referendum w sprawie amerykańskiej misji bezpieczeństwa i współpracy w Europie (OBWE) jako „realną – lub niewiarygodną – drogę naprzód dla Białorusi”.

Głosowanie nastąpiło po latach brutalnych represji reżimu Łukaszenki wobec jego krajowych przeciwników politycznych, po kontrowersyjnych wyborach prezydenckich w 2020 roku, które wywołały oszustwa i masowe protesty.

Co to oznacza dla Rosji: Nowa konstytucja Białorusi może teoretycznie pozwolić Moskwie na rozmieszczenie broni jądrowej na terytorium sąsiadów po raz pierwszy od upadku Związku Radzieckiego, kiedy Mińsk zrezygnował z rezerw i stał się strefą wolną od broni jądrowej.

Za 10 dni wejdą w życie uchwalone w referendum poprawki i uzupełnienia do Konstytucji. Według biura Łukaszenki.

Łukaszenka i Putin: W rozmowie z dziennikarzami w lokalu wyborczym w Mińsku Łukaszenko powiedział w niedzielę, że jeśli Zachód przekaże broń jądrową Polsce lub Litwie, może poprosić prezydenta Rosji Władimira Putina o „zwrócenie” broni jądrowej dostarczonej przez Białoruś.

„Jeśli Stany Zjednoczone lub… Francja, dwa mocarstwa nuklearne, zaczną przenosić broń jądrową do Polski lub Litwy na naszej granicy… ja pójdę do Putina, więc zwróci mi broń jądrową” – powiedział Łukaszenka. .

W swoich komentarzach przed kamerą Łukaszenka oskarżył Zachód o „pchanie Rosji do sprowokowania III wojny światowej”, po czym ostrzegł, że „wojna nuklearna zakończy świat”.

READ  Kryzys rosyjsko-ukraiński: Niemcy zawieszają kluczowy rurociąg z Rosją

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.