Bezpośrednie zapowiedzi: Rosja okupuje Ukrainę

Ukraińska prokurator generalna Irina Venedikova przemawia do dziennikarzy podczas konferencji prasowej we Lwowie w środę 9 marca. (Alyona Nikołajewicz / Ukrinform / NurPhoto / AP)

A Głośny i rosnący chór woła O międzynarodowy wysiłek w celu zbadania ewentualnych zbrodni wojennych popełnionych przez siły rosyjskie na Ukrainie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nazwał w środę rosyjskie bombardowanie szpitala położniczo-położniczego w południowym Mariupolu „zbrodnią wojenną” i „dowodem ludobójstwa Ukraińców”.

„Nigdy nie zrobiliśmy czegoś takiego w żadnym mieście ani regionie Doniecka czy Ługańskiego, w pobliżu tej zbrodni wojennej”, powiedział, odnosząc się do dwóch terytoriów kontrolowanych przez separatystów we wschodniej Ukrainie.

ONZ Stwierdzono, że będzie to przestrzegane „pilnie” i że placówki opieki zdrowotnej, szpitale i pracownicy służby zdrowia „nigdy, przenigdy nie powinni być celem”.

W środę ukraińska prokurator generalna Irina Venedikova wezwała do „nowego paradygmatu” działań śledczych w sprawie rzekomych zbrodni wojennych w kraju, wzywając do utworzenia specjalnego trybunału ds. „bezprecedensowego” kryzysu. Powiedział, że 39 krajów przyłączyło się do apelu Ukrainy do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) przeciwko Rosji.

Podejrzewa się, że rosyjski atak na elektrownię jądrową miał miejsce w gęstych obszarach, znanych jako amunicja kasetowa i bomby próżniowe, oraz w szpitalach, szkołach i obszarach cywilnych. Określany również jako zbrodnie wojenne.

W zeszłym tygodniu Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) powiedział: Natychmiast przystąp do intensywnego dochodzenia Możliwe zbrodnie wojenne po zajęciu Ukrainy przez Rosję. ONZ powołuje również komisję śledczą do zbadania możliwych naruszeń praw człowieka przez Rosję.

Co to jest zbrodnia wojenna? ICC Definicje szczegółowe Za ludobójstwo, zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie agresji. Celowanie w ludność cywilną, łamanie konwencji genewskich, atakowanie określonych ludzi i wiele innych może być zbrodniami wojennymi Rosji. „Jedno jest pewne, celowe ostrzeliwanie lub atakowanie cywilów lub obiektów cywilnych jest przestępstwem podlegającym jurysdykcji sądu” – powiedział CNN prokurator generalny ICC Kareem Khan.

Co to jest MTK? Z siedzibą w Hadze w Holandii i stworzony przez a Tak zwany traktat rzymski Po raz pierwszy postawiony przed ONZ, MTK działa niezależnie. Około 123 krajów uczestniczy w tym porozumieniu, ale jest kilka bardzo dużych i znaczących wyjątków, w tym Rosja i Stany Zjednoczone. I w tym przypadku Ukraina.

READ  Kontrakty terminowe na akcje o cal niższe po 2023 r

Przeczytaj więcej o zbrodniach wojennych:

Analiza: Wszystko, co musisz wiedzieć o zbrodniach wojennych i o tym, jak ścigać Putina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.