Bezpośrednie zapowiedzi: Rosja okupuje Ukrainę

Prezydent USA Joe Biden przemawia na dorocznym lunchu z okazji Dnia Św. Patryka 17 marca w Waszyngtonie. (Mikołaj Gumm / AFP / Getty Images)

Prezydent USA Joe Biden nazwał prezydenta Rosji Władimira Putina „czystym bandytą” podczas czwartkowego przemówienia podczas Dnia Świętego Patryka.

Podczas dorocznego lunchu irlandzkich przyjaciół na Kapitolu Biden nazwał Putina „morderczym dyktatorem, czystym zbirem toczącym niemoralną wojnę przeciwko narodowi ukraińskiemu”.

Biden powiedział, że Irlandia „przyspieszyła” w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Dodał, że stosunki między Irlandią a Stanami Zjednoczonymi „przybierają poważniejsze i bardziej oparte na współpracy forum niż kiedykolwiek wcześniej z powodu neutralności Irlandii”.

„Putin płaci wysoką cenę za swój zawód i są one jednym z powodów, dla których koszty są tak wysokie” – powiedział Biden.

Popierając sankcje wobec Rosji i Ukrainy, Biden powiedział, że Irlandia „płaci wysoką cenę” za wkład, który nazwał „niemałym”.

„Wszyscy mówią o postępach w Niemczech i zmianie poglądów na temat pochylania się do przodu, podobnie jak oni i Irlandia” – powiedział Biden. Irlandia, neutralny kraj, jest zaawansowana i udaje im się to, co robią.

Prezydent wspomniał również o towarzyszącym zaproszeniu Prezydent Chin Xi Jinping W piątek Xi zażartował: „Pamięta wszystko, co powiedziałem”.

„Poza wyśmiewaniem się ze wszystkiego nie wierzy, że demokrację można utrzymać w XXI wieku” – kontynuował Biden.

Premier Irlandii Michael Martin miał wziąć udział w wydarzeniu, ale w środę zdiagnozowano u niego Govt-19. Biden, który przed wyjazdem do Kapitolu uczestniczył w wirtualnym spotkaniu z Martinem, powiedział, że Davos „naprawdę żałuje, że nie może tu być” i „czuje się lepiej” pomimo diagnozy.

READ  Szafki wynajmują Darwina Hamma, sprawdzają wiele skrzynek z pierwszym roku trenerem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.