Biały Dom mówi, że Iran wysłał na Krym personel, aby szkolił Rosjan w używaniu dronów


Waszyngton
CNN

The biały Dom Irańskie wojsko twierdzi, że odwiedziło Krym, aby pomóc w rosyjskich operacjach wymierzonych w infrastrukturę cywilną w tym kraju”. Ukraina za pomocą dronów.

John Kirby, koordynator ds. komunikacji w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, powiedział, że obecność irańskiego personelu była dowodem bezpośredniego zaangażowania Teheranu w konflikt.

„Możemy potwierdzić, że rosyjski personel wojskowy stacjonujący na Krymie kierował irańskimi dronami i używał ich do przeprowadzania ataków na całą Ukrainę, w tym na Kijów”, powiedział Kirby, odnosząc się do dronów.

CNN Wcześniej wspomniane Żołnierze irańscy zostali wysłani na Krym w celu szkolenia sił rosyjskich.

Powiedział: „Irański personel wojskowy był na miejscu na Krymie i pomagał w tych operacjach”. „Rosja otrzymała do tej pory dziesiątki dronów i prawdopodobnie nadal będzie otrzymywać dodatkowe dostawy w przyszłości”.

Stany Zjednoczone powiedziały wcześniej Rosja Dostawała drony od IranWcześniej jednak nie ujawniła obecności na ziemi personelu irańskiego pomagającego przy użyciu broni.

Kirby powiedział, że na ziemi jest „stosunkowo niewielka liczba” personelu irańskiego.

„Teheran jest teraz bezpośrednio zaangażowany w terenie i dostarcza broń, która wpływa na cywilów i infrastrukturę cywilną na Ukrainie, zabija cywilów i niszczy infrastrukturę cywilną na Ukrainie” – powiedział.

Powiedział, że Rosjanie nie byli zaznajomieni z używaniem dronów i potrzebowali pomocy personelu irańskiego, aby z nich korzystać.

Powiedział, że Stany Zjednoczone są teraz zaniepokojone tym, że Rosja poszukuje dodatkowej broni, w tym rakiet ziemia-ziemia, z Iranu. Powiedział, że Iran i Rosja nadal kłamią na temat swojego partnerstwa.

„Mogą okłamywać świat”, powiedział, „ale z pewnością nie mogą ukryć faktów”.

READ  ZDJĘCIA AP: 10 tygodni na Ukrainie, przez co ciężko zapomnieć o zdjęciach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.