Biden twierdzi, że oskarżanie Putina o zbrodnie wojenne jest uzasadnione | Wiadomości Władimira Putina

Kreml twierdzi, że zarzuty stawiane przez MTK Władimirowi Putinowi są bez znaczenia z punktu widzenia jurysdykcji w Rosji.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział, że Władimir Putin ewidentnie dopuścił się zbrodni wojennych na Ukrainie i że wydanie nakazu aresztowania prezydenta Rosji przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) było uzasadnione.

Chociaż Stany Zjednoczone, podobnie jak Rosja, nie są stroną w międzynarodowym sądzie, Biden powiedział, że MTK przedstawił mocne argumenty przeciwko Putinowi.

„Wyraźnie popełnił zbrodnie wojenne” – powiedział Biden dziennikarzom w piątek. „Myślę, że to uzasadnione” – powiedział, odnosząc się do nakazu aresztowania.

„Nie jest to również uznawane na arenie międzynarodowej przez nas. Ale myślę, że to bardzo mocna strona.”

Międzynarodowy Trybunał Karny wezwał w piątek do aresztowania Putina w związku z podejrzeniem jego udziału w nielegalnej deportacji i przekazywaniu dzieci z okupowanych regionów Ukrainy do Rosji po inwazji Moskwy na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Sąd wydał również nakaz aresztowania rosyjskiej komisarz ds. praw dziecka Marii Lwowej Biełowej pod tymi samymi zarzutami.

Nakaz aresztowania MTK zobowiązuje teraz 123 państwa członkowskie sądu do aresztowania Putina i przeniesienia go do Hagi na proces, jeśli postawi stopę na ich ziemi.

Kreml powiedział, że zarzuty sądu wobec Putina są oburzające i nie mają sensu z punktu widzenia jurysdykcji w Rosji.

Wspierany przez USA raport naukowców z Yale University w zeszłym miesiącu wykazał, że Rosja przetrzymuje co najmniej 6000 ukraińskich dzieci w co najmniej 43 obozach i innych obiektach w ramach „rozległej, systematycznej sieci”.

Ukraiński rząd poinformował niedawno, że do Rosji deportowano ponad 14 700 dzieci, w tym ponad 1000 z portowego miasta Mariupol, które od tygodni jest oblegane i całkowicie zniszczone.

Rzecznik Departamentu Stanu powiedział w przesłanym e-mailu oświadczeniu, że Stany Zjednoczone oddzielnie stwierdziły, że siły rosyjskie popełniły zbrodnie wojenne na Ukrainie i popierają odpowiedzialność za zbrodnie wojenne.

READ  Brytyjczycy płacą 8,60 USD za galon w porównaniu do 125 USD za benzynę, aby zatankować samochód rodzinny

Rzecznik dodał: „Nie ma wątpliwości, że Rosja popełnia zbrodnie wojenne i okrucieństwa (na) Ukrainie, i wyjaśniliśmy, że winni muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności”.

Przewodniczący MTK Piotr Hofmansky powiedział w oświadczeniu wideo, że chociaż sędziowie sądu wydali nakazy aresztowania, to do społeczności międzynarodowej należy ich wykonanie. Sąd nie ma do tego własnych sił policyjnych.

Zgodnie z traktatem założycielskim, Statutem Rzymskim, MTK może nałożyć maksymalną karę dożywotniego pozbawienia wolności, „jeżeli jest to uzasadnione powagą przestępstwa”. Doprowadziło to do ustanowienia Międzynarodowego Trybunału Karnego jako stałego trybunału ostatniej instancji do sądzenia przywódców politycznych i innych głównych sprawców najgorszych okrucieństw świata – zbrodni wojennych, ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.