Blinken mówi, że będzie kontynuował współpracę z Ukrainą, aby zapobiec rosyjskiemu atakowi

  • Blinken mówi, że Rosja może w krótkim czasie zaatakować Ukrainę
  • Kreml twierdzi, że dostawy broni na Ukrainę eskalują napięcia
  • Rosyjski minister mówi, że nie ma planu ataku ani inwazji
  • Blingen spotka się w piątek z Ławrowem w Genewie

KIJÓW, 19 stycznia (Reuters) – sekretarz stanu USA Anthony Mrugnięcie Rosja powiedziała w środę, że może rozpocząć nową ofensywę na Ukrainę „w możliwie najkrótszym czasie”, ale Waszyngton zapowiedział, że będzie prowadził dyplomację najlepiej jak potrafi, chociaż nie było pewne, czego naprawdę chce Moskwa.

Kiedy pojechał do Kijowa, aby pokazać wsparcie dla Ukrainy, czołowy ambasador USA powiedział, że Ukraińcy powinni być przygotowani na trudne dni. Powiedział, że Waszyngton będzie nadal udzielał Ukrainie pomocy w zakresie bezpieczeństwa i ponowił swoją obietnicę zaostrzenia sankcji wobec Rosji w przypadku nowej inwazji.

Kreml powiedział, że wokół Ukrainy narastają napięcia i nadal czeka na pisemną odpowiedź USA na jej szersze żądania gwarancji bezpieczeństwa ze strony Zachodu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Gdy Blinkan przygotowuje się do piątkowego spotkania z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem, rosyjski analityk polityki zagranicznej nazwał to „ostatnim przystankiem przed katastrofą kolejową”.

„Nieustanne wysiłki dyplomatyczne mające na celu zapobieżenie ponownej agresji oraz poprawę dialogu i pokoju” – obiecał Blingen. Powiedział, że rosyjska koncentracja dziesiątek tysięcy żołnierzy w pobliżu granic Ukrainy odbywa się „bez żadnej prowokacji i przyczyny”.

„Wiemy, że istnieją plany zwiększenia sił w bardzo krótkim czasie, a to daje prezydentowi (Władimirowi) Putinowi możliwość podjęcia jeszcze bardziej agresywnych działań przeciwko Ukrainie w bardzo krótkim ogłoszeniu” – powiedział.

Nie wspomniał, jak szybko ruszy Rosja. Niezależni analitycy bezpieczeństwa twierdzą, że nie wierzą, że Moskwa jeszcze koordynowała jednostki logistyczne i medyczne potrzebne do rozpoczęcia natychmiastowej ofensywy.

READ  Mead Loff kpił ze swojego stanowiska w sprawie polityki epidemiologicznej po jego śmierci

Rosja przeniosła wojska z północy, wschodu i południa na Białoruś na tzw. wspólne ćwiczenia wojskowe, dając jej możliwość ataku na sąsiednią Ukrainę. Czytaj więcej

Konsekwentnie zaprzeczał takiemu zamiarowi. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przypisał eskalację napięć wokół Ukrainy dostawom broni z Zachodu, manewrom wojskowym i nalotom NATO.

Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Rybkow powiedział, że nie wierzy w ryzyko wojny na dużą skalę. Powtórzył, że Moskwa nie ma planów ataku, inwazji ani inwazji na Ukrainę.

Jego wypowiedzi wywołały wzrost w rosyjskich i ukraińskich obligacjach rządowych, które w ostatnich tygodniach były nękane rosnącymi napięciami.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmitrij Kuleba oskarżył Rosję o próbę siania paniki na Ukrainie. Powiedział, że jedynym wyjściem jest dyplomacja i że „niezniszczalną polityką” jest niepodejmowanie decyzji w sprawie Ukrainy.

„Podstawowa zasada jest prosta: silna Ukraina jest najlepszym narzędziem do kontrolowania Rosji” – powiedział.

„Nadzieje bledną”

Stany Zjednoczone oświadczyły, że przygotują się do nowej inwazji na Ukrainę osiem lat po tym, jak poparły siły separatystyczne, które okupowały Krym i okupowały dużą część wschodniej Ukrainy.

Rosja twierdzi, że zagrażają jej rosnące więzi Kijowa z Zachodem. Federacja chce uniemożliwić Ukrainie od czasu do czasu wstąpienie do NATO oraz wycofanie wojsk i broni z Europy Wschodniej.

19 stycznia 2022 r. sekretarz stanu USA Anthony Blingen spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Żeleńskim w Kijowie na Ukrainie. Przez Alexa Brandona / Pool REUTERS

„Nie jest jasne, jaki jest główny postulat Rosji. Mają na stole wiele rzeczy” – powiedział Blingen.

„Niektórzy z nich są całkowicie niewtajemniczeni, jak np. zamykanie drzwi NATO dla nowych członków” – powiedział, dodając, że Waszyngton był gotów przedyskutować wszystko, co poprawiłoby „wzajemne bezpieczeństwo”.

READ  Demokraci w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych wybierają Hakeema Jeffriesa na pierwszego czarnoskórego przewodniczącego Izby Reprezentantów

Powiedział, że obejmuje to kontrolę zbrojeń, redukcję ryzyka oraz skalę i zakres ćwiczeń wojskowych.

W piątek w Genewie Blinken powiedział, że nie udzieli Ławrowowi pisemnej odpowiedzi na rosyjskie propozycje – czego Moskwa wielokrotnie domagała się.

Powiedział, że obie strony powinny przeprowadzić serię rozmów na temat kryzysu, który wybuchł w zeszłym tygodniu. Blingen dodał, że po piątku możliwości dyplomatyczne staną się jasne.

Jednak były ambasador Rosji ds. polityki zagranicznej Władimir Frołow, który jest obecnie analitykiem polityki zagranicznej, powiedział, że Moskwa nie była zadowolona z rozmów USA-NATO w sprawie kontroli zbrojeń i chce dalszej restrukturyzacji europejskiego ładu bezpieczeństwa.

„Węzeł Ławrow-Blinken może być ostatnim przystankiem przed katastrofą pociągu, ale nadzieje są słabe, a warunki nie mają znaczenia” – powiedział Frołow.

Opisując obecność wojskową Rosji na Białorusi jako „poważną ekspansję”, Frołow źle ocenił kryzys.

„Oprócz kapitulacji USA i Ukrainy Rosji, myślę, że jakaś opcja militarna jest teraz nieunikniona”.

Pomoc w obronie

Po zatwierdzeniu przez administrację prezydenta Joe Bidena w zeszłym miesiącu, ukraiński prezydent Wołodymyr Żeleński podziękował Blingenowi w Kijowie za przyspieszenie pomocy wojskowej, w tym przeciwpancernych pocisków oszczepowych. Dodatkowe 200 milionów dolarów.

Wielka Brytania twierdzi, że zaczęła dostarczać Ukrainie broń przeciwpancerną. Czytaj więcej

Blingen powiedział, że dodatkowa pomoc została zaplanowana w nadchodzących tygodniach i zostanie zwiększona, jeśli dojdzie do rosyjskiej okupacji.

Według agencji informacyjnej Interfax Ryapkow wezwał Zachód do zaprzestania dostaw broni na Ukrainę.

Blinken przeprowadzi w czwartek rozmowy w Berlinie z ministrem spraw zagranicznych Niemiec i kwartetem składającym się z Wielkiej Brytanii i Francji.

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że UE – która nie prowadziła jeszcze rozmów z Rosją – powinna w najbliższych tygodniach opracować propozycje nowego porozumienia w sprawie bezpieczeństwa, które zostanie udaremnione z Moskwą. Czytaj więcej

Zgłosili Matthias Williams, Powell Polytech i Natalia Cynets w Kijowie, Tom Palmford i Dmitry Antonov w Moskwie, Benoit von Overstretten, Miriam Rivet & Donkey Salon w Paryżu, Susan Heavy i Daphne Saladaki w Waszyngtonie; Napisane przez Marka Travelion, pod redakcją Timothy Heritage i Garetha Jonesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.