Blinken mówi, że USA będą bronić państw bałtyckich NATO przed Rosją

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken wygłasza uwagi do pracowników ambasady USA w Wilnie Rutos w Wilnie na Litwie 7 marca 2022 r.

Olivier Doolery | Reuters

Sekretarz Stanu Anthony Blinken W poniedziałek obiecał koledze z NATO Litwę Stany Zjednoczone będą działać, aby odeprzeć rosyjską agresję militarną na ten kraj i inne państwa bałtyckie.

Zaangażowanie USA [NATO’s] Artykuł 5 – Atak na jednego jest atakiem na wszystkich, Blinken powiedział: „Ten obowiązek jest święty”.

Blinken przemawiał na konferencji prasowej w stolicy Litwy, Wilnie, z ministrem spraw zagranicznych tego kraju Gabrieliusem Landsbergisem. Podobne oświadczenia złożył na Łotwie, innym kraju bałtyckim należącym do NATO.

„Będziemy bronić każdego centymetra terytorium NATO, jeśli zostanie ono zaatakowane” – powiedział Blinken, powtarzając uwagi wygłoszone przez prezydenta Joe Bidena w jego orędziu o stanie państwa z zeszłego tygodnia. „Nikt nie powinien wątpić w naszą gotowość i nikt nie powinien wątpić w nasze postanowienie”.

Ale Blinken powiedział na Łotwie, że nie podjęto jeszcze decyzji o wysłaniu na stałe wojsk amerykańskich do krajów bałtyckich.

Litwa, Łotwa i trzecie państwo bałtyckie, Estonia, wraz z członkami NATO i innymi krajami zachodnimi udzieliły Ukrainie pomocy i nałożyły surowe sankcje na Rosję od czasu jej inwazji na sąsiedni kraj.

To z kolei wzbudziło obawy, że Rosja zaatakuje państwa bałtyckie, które były częścią Związku Radzieckiego, wraz z Rosją, zanim się rozpadła trzy dekady temu.

Blinken ma odwiedzić Estonię we wtorek.

„Stany Zjednoczone, Litwa i inni partnerzy koalicji robią dużo, ale nie możemy przestać” – powiedział Landsbergis.

„Nie możemy sobie pozwolić na przekształcenie ukraińskich miast w kolejną Srebrenicę, Grozny czy Aleppo” – powiedział, odnosząc się odpowiednio do miejsca masakry ponad 8000 muzułmanów w 1995 roku w Bośni i Hercegowinie, czeczeńskim mieście, które zostało z opóźnieniem zniszczone przez siły rosyjskie. . 1999 i na początku 2000 miasto zostało zniszczone podczas syryjskiej wojny domowej.

READ  S&P 500 stabilny, gdy inwestorzy próbują otrząsnąć się z poniedziałkowego slajdu, czekamy na przemówienie Powella i dane dotyczące zatrudnienia w dalszej części tygodnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.