Boris Johnson odpada z wyścigu o przywództwo konserwatystów w Wielkiej Brytanii

LONDYN (Reuters) – Były premier Boris Johnson wycofał się z konkursu, aby zostać kolejnym przywódcą Wielkiej Brytanii, mówiąc, że ma poparcie wystarczającej liczby prawodawców, aby przejść do następnego etapu, ale znacznie mniej niż była kanclerz. Riszi Sunak.

„Istnieje bardzo duża szansa, że ​​odniosę sukces w wyborach z członkami Partii Konserwatywnej i rzeczywiście powrócę na Downing Street w piątek” – powiedział Johnson w oświadczeniu.

„Ale w ciągu ostatnich dni niestety doszedłem do wniosku, że to po prostu nie byłoby właściwe. Nie można skutecznie rządzić, jeśli nie ma się zjednoczonej partii w parlamencie”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Johnson, który oficjalnie nie ogłosił swojej próby powrotu na Downing Street, spędził weekend próbując przekonać konserwatywnych prawodawców do poparcia go i powiedział w niedzielę, że ma poparcie 102 z nich.

Potrzebował 100 poparcia do poniedziałku, aby przejść do następnego etapu, co oznaczałoby, że stanąłby łeb w łeb przeciwko Sunakowi w głosowaniu 170 000 członków Partii Konserwatywnej.

Według Sky News, Sunak, którego rezygnacja z funkcji kanclerza w lipcu pomogła przyspieszyć upadek Johnsona, przekroczył próg 100 deputowanych potrzebnych do przejścia do następnego etapu, zdobywając w niedzielę 142 zapowiedzianych zwolenników.

Zostanie mianowany liderem Partii Konserwatywnej i zostanie premierem w poniedziałek, chyba że kandydat Benny Mordaunt osiągnie próg 100 zwolenników, aby wymusić ponowne głosowanie przez członków partii. W niedzielę ogłoszono 24 kibiców.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raporty Paula Sandela

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Putin oszalał po tym, jak Ukraina stawiła opór

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.