Boris Johnson zgłosił się na policję w związku z możliwymi nowymi naruszeniami zasad COVID

  • Rząd Wielkiej Brytanii przekazuje policji informacje o Johnsonie
  • Policja ocenia informacje dotyczące naruszeń zasad COVID
  • Biuro Johnsona jest wyzywające i twierdzi, że oskarżenia są bezpodstawne

LONDYN (Reuters) – Boris Johnson został skierowany na policję w związku z możliwymi dalszymi naruszeniami zasad blokowania podczas pandemii COVID-19, co biuro byłego premiera określiło jako „kolejny lifting umotywowany politycznie”.

Urząd Rady Ministrów, który jest odpowiedzialny za nadzorowanie pracy rządu, poinformował, że skierował sprawę na policję na podstawie informacji uzyskanych podczas zgłaszania się do publicznego dochodzenia w sprawie pandemii.

The Times, który jako pierwszy ujawnił tę historię we wtorek, powiedział, że dzienniki ministerialne pokazują wizyty przyjaciół podczas pandemii w Checkers, wiejskiej rezydencji używanej jako rezydencja premierów.

Urząd Rady Ministrów potwierdził, że przekazał informację policji „zgodnie z obowiązkami wynikającymi z ustawy o służbie cywilnej”.

Metropolitan Police w Londynie i Thames Valley Police, siły zajmujące się obszarem wokół Checkers, powiedziały, że oceniają te informacje, które dotyczyły możliwych naruszeń przepisów dotyczących ochrony zdrowia w okresie od czerwca 2020 r. do maja 2021 r.

Johnson, którego stanowisko premiera zostało częściowo przerwane przez gniew w jego własnej partii i w całej Wielkiej Brytanii z powodu imprez blokujących, które naruszyły zasady COVID w jego biurze i rezydencji na Downing Street, był buntowniczy, twierdząc, że twierdzenie to jest bezpodstawne.

„Twierdzenie Urzędu Rady Ministrów, że doszło do dalszych naruszeń zasad COVID, jest całkowicie nieprawdziwe. Rzeczone zdarzenia zostały zbadane przez prawników i poinformowano, że były one zgodne z prawem” – napisano w oświadczeniu.

„Wielu dojdzie do wniosku, że nosi to wszystkie znamiona innej krawcowej motywowanej politycznie”.

Wcześniej rzecznik Johnsona powiedział, że niektóre „skrócone wpisy” w oficjalnych notatkach byłego premiera były kwestionowane przez Biuro Rady Ministrów w ramach przygotowań do dochodzenia w sprawie COVID w Wielkiej Brytanii, ale zajmowały się nimi jego prawnicy.

READ  Piloci Boeingów 737 drzemią na lotnisku, które przekroczyło ich cel w ciągu dwóch godzin lotu

To kolejny cios dla Johnsona, który chce wyrzeźbić wizerunek jednego z najbardziej zagorzałych zwolenników Ukrainy w walce z rosyjską inwazją i nadal jest postrzegany przez niektórych członków rządzącej Partii Konserwatywnej jako zwycięzca głosowania, który mógłby wrócić do najwyższej pracy w Wielkiej Brytanii. .

Osłabianie Johnsona

Pozostaje jedną z najbardziej ikonicznych postaci brytyjskiej polityki, a także jedną z najbardziej kontrowersyjnych.

Głosowanie w sprawie Brexitu, które przyniosło miażdżące zwycięstwo w wyborach w 2019 r., zmusiło Johnsona do odejścia ze stanowiska w 2022 r. po serii skandali i pomyłek.

Został ukarany grzywną przez policję za udział w wydarzeniu z okazji jego urodzin na Downing Street w czerwcu 2020 r., Co czyni go pierwszym premierem, który złamał prawo na swoim stanowisku.

Zachowuje jednak również poparcie niektórych konserwatystów, którzy uważają, że pozostaje ich największą nadzieją na utrzymanie władzy – czynnik podsycający podziały w partii przed wyborami spodziewanymi w przyszłym roku.

Johnson jest nadal badany przez komisję parlamentarną, czy celowo lub lekkomyślnie wprowadził w błąd Izbę Gmin w tak zwanej „partii bram”.

Były premier powiedział Komisji ds. Przywilejów, że nie ma dowodów na to, że celowo wprowadzał w błąd posłów.

Jego biuro wskazało, że posunięcie Urzędu Rady Ministrów było „ostatnią próbą… przedłużenia dochodzenia Komisji ds. Przywilejów, które dobiegało końca, i osłabienia pana Johnsona” oraz że spotkania w Checkers były albo zgodne z obowiązującymi przepisami odbywających się na zewnątrz lub objętych dyspensami.

Prawnicy pana Johnsona napisali dziś wieczorem do zaangażowanych sił policyjnych, aby szczegółowo wyjaśnić, dlaczego Gabinet tak całkowicie się myli w swoich twierdzeniach.

(Raportowanie Williama Jamesa; montaż autorstwa Chrisa Reese)

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Williama Jamesa

Thomsona Reutera

William kieruje zespołem ds. najświeższych wiadomości w Wielkiej Brytanii, dbając o to, aby Reuters jako pierwszy informował o najważniejszych wydarzeniach w wiadomościach politycznych, gospodarczych i ogólnych. Spędził prawie dekadę w Westminster jako korespondent polityczny w Wielkiej Brytanii, a wcześniej zajmował się rynkami finansowymi podczas kryzysu zadłużenia w strefie euro.

READ  Wiadomości o królowej Elżbiecie — Monarch budzi obawy związane ze zdrowiem, gdy do zamku Windsor dostarczono dwa kolejne wózki golfowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.