Brytyjscy Azjaci twierdzą, że bogactwo i prawicowa polityka Sunaka oznaczają, że daleko mu do aktorstwa


Londyn
CNN

Pomarańczowe i różowe fajerwerki zabarwiły niebo nad południowym Londynem w poniedziałek, jak świętowali członkowie lokalnej społeczności w Azji Południowej Diwali.

W tym roku święto zbiega się z Riszi Sunak42-latek został pierwszym brytyjskim premierem indyjskiego pochodzenia, ponieważ Hindusi, tacy jak on, obchodzili Święto Świateł.

Dojście Sunaka do władzy podzieliło opinię wśród mieszkańców Azji Południowej w Wielkiej Brytanii. Niektórzy uważają, że jego historyczna nominacja jest momentem dumy i oznaką postępu społecznego Wielkiej Brytanii, podczas gdy inni wskazują na jego ogromne bogactwo, wykształconą prywatną pochodzenie i przyjęcie skrajnie prawicowej polityki.

Dowody na ten szeroki zakres punktów widzenia były jasne, gdy CNN rozmawiało z mieszkańcami Azji Południowej w londyńskiej dzielnicy Tooting – domu tętniącej życiem społeczności imigrantów w stolicy Wielkiej Brytanii.

Sklepy z błyszczącymi tkaninami, miejsca kultu i sprzedawcy żywności serwujący indyjskie słodycze wraz ze świeżymi owocami i warzywami są rozsiane po ulicach, a rodzinne sklepy na prawie każdym rogu.

Przedmieścia Londynu są przesiąknięte bogatym i różnorodnym dziedzictwem swoich mieszkańców, a ludzie kolorowi stanowią ponad połowę populacji, według Spis Powszechny Wielkiej Brytanii z 2011 r..

Te same dane wykazały, że prawie 30% osób w Tooting identyfikuje się jako „Azjaci” lub „Brytyjscy Azjaci”, przy czym najczęściej używanymi językami są angielski, urdu i gudżarati.

„Myślę, że mianowanie na Diwali jest szczególnie dobre i pomyślne” – powiedział CNN Raj Singh, członek Sikhów z Pendżabu w Khalsa Centre, lokalnej świątyni sikhijskiej.

„To oznaka postępu, ale tylko na szczycie. Rishi Sunak pochodzi z bardzo uprzywilejowanego środowiska” – powiedział 58-letni prawnik.

Singh powiedział, że wierzy, iż awans Sunaka jest znakiem, że tylko południowoazjatyccy politycy z ogromnymi przywilejami społecznymi i gospodarczymi mogą „rozbić szklany sufit”.

Wcześniej w tym roku twój wiek i żona Akshata Murticórka indyjskiego miliardera, pojawiła się na Lista bogata Sunday Times Wśród 250 najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii. Gazeta oszacowała ich łączną wartość netto na 730 milionów funtów (826 milionów dolarów).

Rishi Sunak został pierwszym brytyjskim przywódcą hinduskim na Diwali, a jego przywódcy zbierali wiadomości o poparciu od innych południowoazjatyckich polityków.

Sunak otrzymał lawinę gratulacji od innych polityków południowoazjatyckiego pochodzenia, w tym byłego ministra konserwatystów Sajida Javida i burmistrza Londynu Sadiqa Khana, który jest powiązany z opozycyjną Partią Pracy. Premier Indii Narendra Modi również wysłał Sunakowi swoje „specjalne życzenia Diwali”, nazywając je „pomostem” między dwoma krajami.

Poza stolicą, Sanjay Chandarana, który stoi na czele hinduskiej świątyni w Southampton w południowej Anglii, współzałożonej przez dziadków Sunaka w 1971 roku, Powiedział CNN Awans Sunaka był dla Wielkiej Brytanii „momentem Baracka Obamy”, odnosząc się do pierwszego czarnego prezydenta Ameryki.

READ  Najnowsze wiadomości o wojnie ukraińsko-rosyjskiej: aktualizacje na żywo

„Myślę, że jest to ważne dla społeczności południowoazjatyckiej… biorąc pod uwagę, że jest pierwszym premierem Wielkiej Brytanii w Azji Południowej. Myślę, że wszyscy mieszkańcy Tooting powinni być z tego dumni” – powiedziała 24-latka Ertaza Nasir. kierownik restauracji w Tooting, Azja Południowa „Nigdy nie myślałem, że ten dzień nadejdzie.”

Anil Shah, 75-letni hinduski właściciel sklepu w Gudżarati, powiedział, że przywództwo Sunaka „dowodzi, że mamy Hindusów wystarczająco inteligentnych, aby wykonać tę pracę”.

75-letni Anil Shah uważa, że ​​przywództwo Sunaka jest oznaką postępu społecznego Wielkiej Brytanii.

Jednak Nilofar Ahmed, psycholog z University of Bristol w zachodniej Anglii, powiedział, że polecenie Sunaka jest „precyzyjne i złożone” i Strzeż się ograniczeń Reprezentacja etniczna jest na szczycie brytyjskiej polityki.

„Myślę, że w jego randce na Diwali było coś bardzo pięknego. Myślę, że to było naprawdę pomocne dla wielu mieszkańców Azji Południowej, aby to uzyskać” – powiedziała.

„Ale uważam też, że postrzeganie Rishiego Sunaka jako symbolu południowoazjatyckiej społeczności w Wielkiej Brytanii jest zbyt uproszczone. To facet, który miał wiele przywilejów, więc nie jest tak reprezentatywny, jak niektórzy mówią o aktorstwie. ”

Ahmed powiedziała, że ​​pozostaje cyniczna w stosunku do porównań między premierem Sunaka i Obamy, zauważając brak mandatu ze strony ogółu społeczeństwa w Wielkiej Brytanii.

Sunak został mianowany premierem, zastępując Liz Truss, po tym, jak jego jedyna pozostała rywalka, Penny Mordaunt, wycofała się z konkursu przywództwa Partii Konserwatywnej. Jest trzecim brytyjskim premierem w ciągu siedmiu tygodni, a jego premiera wywołała wezwania z całego spektrum politycznego do… wybory ogólne.

„Rishi Sunak nie został nawet wybrany przez swoją własną partię, nie mówiąc już o ludziach w Wielkiej Brytanii. I dlatego wśród ludności pojawiłby się opór przeciwko powołaniu Sanaka. Nie byłby postrzegany jako ktoś, kto mógłby reprezentować członków lub wyborców Partii Konserwatywnej” – skomentował Ahmed.

Dodała, że ​​jego premiera może „zagrać w bardzo niepokojący sposób”, powołując się na A wirusowe wideo Jeden z członków Partii Konserwatywnej kierował rasistowską krytykę pod adresem Sunaka i powiedział radiu LBC, że „nie lubi Anglii” i „w opinii większości ludzi nie jest nawet Brytyjczykiem”.

Sunak urodził się w nadmorskim mieście Southampton i jest obywatelem brytyjskim.

Dla Lupiny Yar, 56-letniej przedsiębiorcy z Tooting, nominacja Sunaka „była przypadkowa”.

READ  Ukraina: Rosjanie wycofują się z Charkowa, region wschodni

„Konserwatyści są konserwatywni. Nie sądzę, żeby ich odcień skóry naprawdę miał znaczenie” – pomyślała 56-latka, siedząc na pluszowym różowym krześle w swoim pakistańskim sklepie odzieżowym.

Yar powiedział, że nie jest to zgodne z konserwatywnymi wartościami partii Sunaka, ale dodał, że jest to zgodne z poświęceniami, jakie ponieśli jego rodzice, emigrując do Wielkiej Brytanii z Afryki Wschodniej w latach 60. XX wieku.

Przypomniała sobie, że kiedy jej rodzice po raz pierwszy przybyli z Pakistanu do Wielkiej Brytanii mniej więcej w tym samym czasie, jej ojciec został odsunięty od możliwości posiadania domu, ponieważ rasistowscy sąsiedzi mówili, że nie chcą, aby na ich ulicach mieszkał ktoś kolorowy.

„Dorastałem w tamtych czasach. I wiesz, pamiętam, jak wyglądało moje życie lub co moi rodzice musieli poświęcić, abyśmy mogli zdobyć dobre wykształcenie, zdobyć stopnie naukowe i robić, co tylko chcieliśmy. Nasi rodzice nie byli z tego uprzywilejowane pochodzenie, ale zrobili to za nas”.

Sunak odziedziczył niezliczone wyzwania jako nowy przywódca Wielkiej Brytanii, zadanie wyprowadzenia kraju ze stresującej sytuacji. Koszt utrzymania kryzysu oraz uspokojenie rynków finansowych po krótkiej i chaotycznej prezydencji Truss.

Jednak Sunak jest częściowo odpowiedzialny za zawirowania gospodarcze, które dławią Wielką Brytanię.

Pełniąc funkcję byłego kanclerza Wielkiej Brytanii za rządów Borisa Johnsona, wprowadził środki o wartości 400 miliardów funtów (452 ​​miliardy dolarów) mające na celu ożywienie gospodarki, w tym hojny program wakacyjny, pożyczki biznesowe i koncesje na posiłki w restauracjach. Ale ten bodziec kosztował olbrzymie pieniądze i sprawił, że rząd miał problemy ze znalezieniem oszczędności.

Zobowiązał się do zapewnienia „stabilności i jedności” konserwatystom, odwołując się do wielu frakcji partii, która widziała pogłębiające się podziały Od czasu głosowania w sprawie Brexitu w 2016 roku.

56-letnia Lubena Yar mówi, że nie popiera prawicowej polityki Sank, ale chodzi o historię imigracyjną jego rodziny.

Zrobił to historycznie Oddano głos Wspieranie silniejszego egzekwowania przepisów dotyczących imigracji i azylu oraz środków zaradczych w celu zapobiegania zmianom klimatu oraz promowania równości i praw człowieka. Podobnie jak jego poprzednik, Sunak obiecał rygorystyczne podejście do nielegalnej imigracji i poprzysiągł rozszerzenie rządu Kontrowersyjna polityka imigracyjna Rwandy.

Dalej na północ, w szkockim Glasgow, Faria Sheriff powiedziała, że ​​nie postrzegała przywództwa Sunaka jako znaku równości.

„Nominacja Rishi Sunaka denerwuje mnie i dewastuje ciągły chaos konserwatystów w złym zarządzaniu naszym krajem, zwłaszcza innego premiera, który nie został wybrany przez zwykłych ludzi” – powiedział 30-letni kucharz z Pakistanu. poprzez e-mail.

READ  Duży konwój z Mariupola dociera w bezpieczne miejsce, uchodźcy mówią o „niszczącej” ucieczce

„Nie postrzegam tego jako postęp rasowy. Postrzegam to jako symboliczny akt konserwatystów, którzy próbują skierować swój program w kierunku bogatszych społeczności imigrantów… Zachęca to środowisko, w którym brązowi ludzie są akceptowani tylko wtedy, gdy postępują zgodnie z tym samym surowym przepisy dotyczące imigracji i gospodarki.”

Premiership Sunaka wywołał debatę wśród wielu brytyjskich Azjatów, która leży na styku rasy, klasy i polityki.

Nowy premier wszedł na Downing Street jako jeden z najbogatszych okupantów w historii, ale jego zadaniem jest kierowanie krajem, w którym istnieją marginalizowane społeczności. Popadanie w ubóstwo W następstwie pandemii koronawirusa.

Kiedy był kanclerzem skarbu, Sunak był krytykowany za proponowanie skromnej, 1% podwyżki pensji brytyjskich pracowników. Narodowa Służba Zdrowiapomimo upadku instytucji w świetle cięć rządowych i Niedobór personelu.

Rena Patel, hinduska lekarka z Gujarati, która pracuje w szpitalu St Helier’s w południowym Londynie, powiedziała, że ​​ma „naprawdę mieszane opinie” na temat premiera Sunaka.

„Jeśli chodzi o reprezentowanie ludzi, nie sądzę, aby mogło to reprezentować najbiedniejszych ludzi w naszym społeczeństwie. Jako lokalny złotnik widzę, jak niektórzy z najbiedniejszych ludzi w naszej społeczności cierpią” – powiedział 43-latek w tle. lokalnego złotnika.

„Jeśli chodzi o fakt, że jest mądry i ma zaplecze finansowe, myślę, że radziłby sobie lepiej niż wcześniej, ale to żaden komplement” – dodał Patel. – Nie sądzę, żeby mnie reprezentował.

Polityka finansowa Sunaka podczas jego kadencji jako kanclerza skarbu przyczyniła się częściowo do kosztów kryzysu utrzymania w Wielkiej Brytanii.

„To, co widzę w Rishi Sunak, to przede wszystkim… niesamowicie uprzywilejowana osoba z ogromnym bogactwem i dostępem do edukacji i zasobów, których nie ma większość mieszkańców Azji Południowej w Wielkiej Brytanii. Tak więc mam wiele wspólnego z białymi politykami z klasy robotniczej bardziej niż z Rishi Sunak” – zastanawiał się Ahmed.

Sunak może być pierwszym brytyjskim premierem pochodzenia indyjskiego, ale sama jego rasa nie kwalifikuje go do reprezentowania zróżnicowanych i zniuansowanych punktów widzenia 4,2 mln ludzi z Azji Południowej Mieszkam dzisiaj w Wielkiej Brytanii.

„Widzenie brązowej osoby zajmującej stanowisko premiera jest czymś, z czego można być dumnym, ale można również zdecydowanie nie zgadzać się z polityką lub jednostką” – napisał w e-mailu Jasvir Singh, prawnik i współzałożyciel South Asia Heritage Month. .

„Polityka to znacznie więcej niż tylko kolor i rasa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.