Budżet Bidena jest skierowany do Chin z miliardami na wyspy Pacyfiku

WASHINGTON (AP) Zaniepokojony sukcesem Chin w zabieganiu o narody wysp Pacyfiku, administracja Bidena proponuje wydać miliardy na utrzymanie trzech z tych narodów na orbicie Stanów Zjednoczonych.

prezydenta Joe Bidena Proponowany budżet federalny Opublikowany w czwartek zawiera ponad 7,1 miliarda dolarów finansowania dla Wysp Marshalla, Mikronezji i Palau. Pieniądze są uwzględnione w żądaniu 63,1 miliarda dolarów dla Departamentu Stanu i USAID.

Nie jest jasne, czy Kongres zatwierdzi taką pomoc. Ogólna propozycja budżetu spotyka się z pewnym sprzeciwem w kierowanej przez Republikanów Izbie Reprezentantów, a niektórzy republikańscy prawodawcy naciskają na ostre cięcia w pomocy zagranicznej, ponieważ chcą obniżyć wydatki federalne. Jednak członkowie Kongresu wykazali rzadką ponadpartyjną jedność w stosunku do Chin, oferując perspektywę ujrzenia pomocy dla wysp Pacyfiku w bardziej pozytywnym świetle.

Pieniądze, które mają być wypłacane przez 20 lat, przedłużą umowy z trzema państwami, na mocy których USA zapewniają im podstawowe usługi i wsparcie gospodarcze w zamian za prawa do zakładania baz wojskowych i inne preferencyjne traktowanie.

Tak zwane umowy o „wolnym stowarzyszeniu” miały wygasnąć jeszcze w tym i przyszłym roku, a urzędnicy amerykańscy twierdzą, że Chiny próbują wykorzystać negocjacje w sprawie przedłużenia dla własnej korzyści.

Biały Dom powiedział, że płatności są częścią jego strategii „konkurowania na zewnątrz z Chinami” i wzmacniania sojuszy i partnerstw USA w regionie Indo-Pacyfiku. Ale poza bezpośrednimi programami wojskowymi stanowi największą pojedynczą pozycję budżetową dla regionu w planie wydatków.

Część wniosku budżetowego Departamentu Obrony – w sumie 842 miliardy dolarów – priorytetowo traktuje zwiększenie obecności wojskowej USA w regionie Indo-Pacyfiku.

„Chiny są jedynym konkurentem dla Stanów Zjednoczonych, który ma zamiar zmienić porządek międzynarodowy i w coraz większym stopniu dysponuje potęgą gospodarczą, dyplomatyczną, wojskową i technologiczną, aby to zrobić” – powiedział Biały Dom.

„W tych bezprecedensowych i niezwykłych czasach budżet prosi o środki zarówno uznaniowe, jak i obowiązkowe, aby wyprzedzić Chiny i zwiększyć globalny dobrobyt Ameryki” – powiedziała.

READ  Najnowsze wiadomości o wojnie ukraińsko-rosyjskiej: aktualizacje na żywo

W przypadku zatwierdzenia przez Kongres Mikronezja otrzyma 3,3 miliarda dolarów, Wyspy Marshalla 2,3 miliarda dolarów, a Palau 890 milionów dolarów w latach 2024-2044. Ponadto 634 miliony dolarów trafią do US Postal Service, aby kontynuować obsługę trzech krajów. Poczta.

Na mocy umów o wolnym stowarzyszeniu z lat 60. XX wieku Stany Zjednoczone zapewniają trzem krajom usługi pocztowe i zarządzają prognozowaniem pogody, kontrolą ruchu lotniczego i zarządzaniem kryzysowym. W zamian Stany Zjednoczone otrzymują prawa do tworzenia baz dla obiektów wojskowych i wywiadowczych, telekomunikacji i eksploracji kosmosu.

Jednak wyspiarze od dawna narzekają, że poprzednie umowy nie uwzględniały odpowiednio ich potrzeb ani długoterminowych problemów środowiskowych i zdrowotnych spowodowanych przez amerykańskie próby jądrowe w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku.

W ciągu ostatnich kilku lat Chiny starały się wykorzystać podziały między Stanami Zjednoczonymi a wyspami w celu rozszerzenia swoich wpływów w regionie, co niepokoiło zarówno administracje Trumpa, jak i Bidena, które próbowały osłabić te wysiłki.

Istniejące umowy z Wyspami Marshalla i Mikronezją wygasają w tym roku, a umowa z Palau wygasa w 2024 r. Ale w styczniu Dyrekcja podpisała protokoły ustaleń W sprawie ich odnowienia z Wyspami Marshalla i Palau, a miesiąc później z Mikronezją. Wszystkie są uzależnione od zatwierdzenia budżetu przez Kongres.

W 2019 roku Chiny stale polują na sojuszników Tajwanu z Pacyfiku, w tym na Kiribati i Wyspy Salomona. Stany Zjednoczone ogłosiły w zeszłym roku plany ponownego otwarcia ambasady na Wyspach Salomona, które mają pakt bezpieczeństwa z Chinami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.