Były chiński przywódca Hu Jintao niespodziewanie wyszedł z pokoju, gdy Kongres Partii Komunistycznej dobiegł końca


Hongkong
CNN

Były najwyższy chiński przywódca Hu Jintao został nieoczekiwanie wycofany z sobotniej ceremonii zamknięcia wielkiego spotkania rządzącej w Chinach Partii Komunistycznej, w dramatycznym momencie podczas zwykle wysoce zaplanowanego wydarzenia.

79-letni Hu siedział na widocznym miejscu przy pierwszym stole w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie, obok swojego następcy, obecnego przywódcy Xi Jinpinga, kiedy podszedł do niego członek personelu, jak wynika ze zdjęć i nagrań wideo. Spotkanie, m.in. z pracownikami CNN.

Kiedy usiadł, Hu wydawał się krótko rozmawiać z pracownikiem-mężczyzną, podczas gdy członek Stałego Komitetu Biura Politycznego Li Zhanshu, który siedział po jego drugiej stronie, położył rękę na plecach Hu.

Wydawało się, że wstał po tym, jak podniósł go członek personelu, który ujął byłego przywódcę za ramię, podczas gdy Kong Shaoxun, zastępca dyrektora Biura Generalnego Partii Komunistycznej i szef jej sekretariatu, podszedł. Krótko rozmawiał z dwoma mężczyznami i początkowo wydawał się niechętny do wyjścia.

Potem dwaj mężczyźni wyprowadzili go z miejsca, jeden trzymał go za ramię, podczas gdy pozostali członkowie partii siedzący za głównym stołem patrzyli na niego. Okoliczności związane z wyjściem są niejasne.

Kiedy wychodził, widziano go, jak zatrzymywał się i wydawał się mówić coś do Xi, a następnie poklepał premiera Li Keqianga po ramieniu. Zarówno Xi, jak i Li wydawali się kiwać głowami. Nie było jasne, co Shi powiedział w swojej odpowiedzi.

W pewnym momencie, gdy jeszcze siedział, Xi wydawał się położyć rękę na dokumencie, do którego próbował sięgnąć.

W innym momencie, po tym, jak stał i kłócił się z dwoma mężczyznami, zanim wyszedł, Li Zhanshu wydawał się próbować wstać ze swojego miejsca, ale został skierowany w dół przez przeciągnięcie kurtki przez członka Stałego Komitetu Biura Politycznego Wang Huninga. siedząc obok niego.

READ  Trzęsienie ziemi w Chinach: trzęsienie ziemi o sile 6,6 stopnia uderza w prowincję Syczuan w południowo-zachodnich Chinach

Ho, który przeszedł na emeryturę w 2013 roku, w ostatnich latach cierpiał z powodu coraz gorszego stanu zdrowia publicznego. CNN zostało ocenzurowane na antenie w Chinach, kiedy mówiło o odejściu Hu Jintao.

Wyjazd był dramatycznym momentem w dniu kolejnego proceduralnego zamknięcia Zjazdu Narodowego Partii Komunistycznej.

Tygodniowa impreza, na którą wzięło udział około 2300 delegatów, zakończyła się w sobotę pieczątką przetasowań elity partii, prawie 200-osobowego Komitetu Centralnego, zatwierdzając zmiany w konstytucji partii, z kilkoma sformułowaniami powiązanymi z Xi Jinpingiem. Uwzględniono politykę i ideologię.

Impreza zamykająca ma miejsce na dzień przed odsłonięciem nowego kierownictwa partii. Oczekuje się, że Xi, który jest powszechnie postrzegany jako umacniający swoją władzę poprzez eliminowanie rywali i ograniczanie ciągłej władzy osób starszych, zostanie ponownie mianowany szefem partii, łamiąc dwukadencyjną zasadę najwyższego przywódcy obserwowaną w ostatnich dziesięcioleciach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.