Były prokurator generalny mówi, że Trump „toast”, jeśli udowodni się sprawę tajnych akt

WASHINGTON, 11 czerwca (Reuters) – Były prokurator generalny USA William Barr bronił 37-punktowego aktu oskarżenia wniesionego przeciwko Donaldowi Trumpowi przez specjalnego prokuratora Jacka Smitha w niedzielę. „On jest tostem”.

„Byłem zszokowany poziomem wrażliwości tych dokumentów i ich liczbą… i myślę, że to solidna liczba, że ​​celowo trzymał te dokumenty na mocy ustawy o szpiegostwie” – powiedział Barr, który służył za Trumpa. Fox News w niedzielę”.

„Jeśli choć połowa z tego jest prawdą, jest toast”.

Komentarze Barra, który był prokuratorem generalnym Trumpa od lutego 2019 do grudnia 2020, są godne uwagi, a wielu wybitnych republikanów niechętnie krytykuje urzędującego republikańskiego lidera White’a w wyborach w 2024 roku. rasa domowa.

Trump odpowiedział na komentarze Barra krytyką i obelgami. Nazywając Barra „leniwym” i „słabym” prokuratorem generalnym, Trump powiedział na swoim portalu społecznościowym Truth Social, że komentował tylko z niezadowolenia i że były to dezinformacje. „Wyłącz Fox News, kiedy leci „Cutless Pig” – powiedział Trump.

Były prezydent pojawił się we wtorek w sądzie federalnym w Miami i jest oskarżony na podstawie ustawy o szpiegostwie o umyślne przechowywanie bardzo wrażliwych rejestrów bezpieczeństwa narodowego, utrudnianie wymiaru sprawiedliwości, składanie fałszywych zeznań, spisek i ukrywanie.

Trump powiedział Politico w sobotę, że będzie kontynuował kampanię prezydencką, nawet jeśli zostanie skazany w tej sprawie, mówiąc: „Nigdy nie zrezygnuję”.

Jego kampania prezydencka mówi, że planuje wygłaszać komentarze w swoim klubie golfowym w Bedminster w Nowym Jorku we wtorek o 20:15 (środa 0015 GMT).

W międzyczasie setki zwolenników Trumpa podróżowało w niedzielę karawaną z Miami do Palm Beach, aby pokazać swoje poparcie dla byłego prezydenta, jak to miało miejsce kilkakrotnie, odkąd opuścił urząd.

Samochody udekorowane amerykańskimi flagami i plakatami z hasłami popierającymi Trumpa przejechały 80 mil (130 km), robiąc hałas przez większość drogi, zanim spotkały się na parkingu sklepu spożywczego w Palm Beach na rajd.

READ  Inwazja Rosji na Ukrainę: 12 dni najważniejszych wydarzeń | Wiadomości wojenne rosyjsko-ukraińskie

Spośród 37 zarzutów przeciwko Trumpowi, 31 z nich dotyczy tajnych i ściśle tajnych dokumentów, które trzymał po opuszczeniu Białego Domu na początku 2021 roku.

W akcie oskarżenia zarzuca się, że Trump niewłaściwie przechowywał dokumenty w swoim domu w Palm Beach na Florydzie, odmówił przekazania ich rządowi i próbował ukryć je przed FBI i własnym prawnikiem po wezwaniu przez wielką ławę przysięgłych. Domagał się wydania wszystkich akt opatrzonych klauzulą ​​tajności.

Jego adwokat Alina Hubba, która nie reprezentuje go w sprawie, powiedziała „Fox News Sunday”, że Trump jest niewinny i planuje energiczną obronę w sprawie.

W przeszłości Barr był zagorzałym obrońcą Trumpa, wyznaczając własnego specjalnego doradcę do zbadania, czy FBI niewłaściwie wszczęło dochodzenie w sprawie kampanii prezydenckiej Trumpa w 2016 roku na podstawie wątłych dowodów.

Ale pod koniec jego kadencji poglądy Barra na temat Trumpa osłabły po tym, jak były prezydent próbował wywrzeć presję na Departament Sprawiedliwości, aby wszczął dochodzenie w sprawie oszustw wyborczych w nieudanej próbie obalenia wyników wyborów prezydenckich w 2020 roku.

Nie „dokumenty osobiste”

Trump wcześniej bronił swojego zachowania tajnych akt, mówiąc, że sklasyfikował je podczas sprawowania urzędu bez dowodów – twierdzenie powtarzane przez jego sojuszników.

Przewodniczący Komisji Sądownictwa Izby Reprezentantów USA, Jim Jordan, powiedział w niedzielę w programie CNN „State of the Union”, czy ma jakiekolwiek dowody na poparcie twierdzeń Trumpa.

Jednak prawnicy Trumpa odmówili powtórzenia tego argumentu w swoich aktach sądowych w poprzednich sprawach dotyczących przeszukania jego domu na Florydzie przez FBI, a akt oskarżenia zawiera dowody na to, że Trump wiedział, że przechowuje ściśle tajne akta.

„Jako prezydent mogłem to sklasyfikować” – w akcie oskarżenia zacytowano Trumpa mówiącego o dokumencie wojskowym, który rzekomo pokazano mu podczas spotkania w klubie golfowym w New Jersey w lipcu 2021 roku. „Teraz nie mogę, wiesz, bo to wciąż tajemnica”.

READ  Donald Trump oskarżony przez wielką ławę przysięgłych na Manhattanie o ponad 30 oszustw biznesowych

Trump i jego sojusznicy osobno próbowali argumentować, że akta w centrum sprawy mają charakter prywatny i są objęte ustawą o aktach prezydenckich.

„Ma pełne prawo do przechowywania dokumentów niejawnych zgodnie z ustawą o aktach prezydenckich” – powiedział Hubba w niedzielę w Fox News.

Ale Barr powiedział, że twierdzenie, że dokumenty były osobistymi aktami Trumpa, było „śmieszne na twarzy”.

Powiedział, że dokumenty cytowane w akcie oskarżenia są „oficjalnymi dokumentami” sporządzonymi przez rządowe agencje wywiadowcze i dlatego są własnością rządu USA.

„Dokumenty Departamentu Obrony dotyczące planów wojennych lub naszych możliwości zaatakowania innego kraju nie są osobistymi dokumentami Donalda J. Trumpa w żadnym wszechświecie” – powiedział.

Sara N. Raport Lyncha; Dodatkowe raporty Brada Brooksa w Lubbock w Teksasie, Arshada Mohammada w St. Paul w Minnesocie oraz Ramiego Ayyuba i Humery Pamuka w Waszyngtonie; Montaż autorstwa Mary Milligan, Paula Simao i Marguerita Choi

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Sara N. Zlinczować

Thomsona Reutera

Sara N. Lynch jest główną reporterką agencji Reuters zajmującą się Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych poza Waszyngtonem. Podczas swojego pobytu w The Beatle relacjonowała wszystko, od następstw protestów George’a Floyda po raport Muellera i wykorzystanie agentów federalnych do tłumienia protestów. Sprawy departamentu dotyczą morderstwa, powszechnego rozprzestrzeniania się COVID-19 w więzieniach i ataku 6 stycznia na Kapitol Stanów Zjednoczonych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.