Cała rosyjska załoga astronautów udała się na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Astronauci Oleg Artemyev, Denis Matveev i Sergey Korsakov wystrzelili statek kosmiczny Sojuz MS-21 z ET o 11:55 z wyrzutni kosmodromu Pygmy w Kazachstanie. Start załogi i podróż na stację kosmiczną, która będzie transmitowana na żywo przez NASA za nieco ponad trzy godziny. Stronie internetowej.

To pierwszy lot kosmiczny Madhviva i Korsakowa, a trzy następne sześć i pół miesiąca spędzą na stacji kosmicznej.

Oczekuje się, że astronauci przybędą do doku o 15:05 ET, a właz otworzy się o 17:30 ET, gdzie na ISS zostanie powitanych dwóch rosyjskich astronautów, czterech astronautów NASA i jeden astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej. .

Zwiększy to liczbę pracowników na stacji do 10.

Zazwyczaj rosyjskie wystrzelenia Sojuzów wynikają z porozumienia o transferze grupowym między dwoma astronautami i co najmniej jednym astronautą NASA lub innym partnerem międzynarodowym, rosyjską agencją kosmiczną Roscosmos i innymi firmami.

To nie pierwszy raz, kiedy odbyły się wszystkie rosyjskie misje – rosyjska załoga poleciała na stację w październiku, aby nakręcić pierwszy film w kosmosie.

Chociaż ten start astronautów ma miejsce w czasie, gdy rosną napięcia geopolityczne, brak zaangażowania innych krajów jest przypadkowy i opiera się na wstępnym porozumieniu między NASA a Roscosmosem w sprawie opóźnionej zmiany załogi w przyszłych misjach w 2022 roku.

„Nadal planujemy przenieść załogę” – powiedział na konferencji prasowej Joel Montalbano, kierownik programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej NASA. „Planujemy więc więcej trenować z Rogosmos Houston, Hawthorne i naszym zespołem, aby pojechać do Star City i trenować z Sojuzem.

„Jeśli chodzi o relacje z Białym Domem – wiedzą, że kontynuujemy te działania. Od czasu do czasu mamy pytania, na które odpowiadaliśmy, ale dzisiaj realizujemy te umowy”.

Astronauci wystartowali na statku kosmicznym Sojuz MS-21 z wyrzutni kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

Montalfano nie odpowiedział na pytanie o przedłużenie sojuszu ISS z Rosją do 2030 roku.

Zapytany, czy obecne napięcia na Ziemi przekładają się na załogę stacji kosmicznej, Montalbano powiedział: „Kiedy jesteś w kosmosie, nie ma granic. Nie widzisz linii państw ani państw”.

READ  Alyssa Nakkan Giants zapisała się w historii MLB jako pierwsza kobieta, która trenowała na boisku

„Zespoły nieustannie ze sobą współpracują. Czy wiedzą, co się dzieje na Ziemi? Oczywiście. Astronauci i astronauci to jedne z najbardziej profesjonalnych zespołów, jakie kiedykolwiek widziałeś.

Powrót na Ziemię

30 marca astronauta NASA Mark Vande Hey powróci na Ziemię z rosyjskimi astronautami Antonem Skoplerovem i Piotrem Dubrowem.

Vande Hai, wystrzelony na ISS w kwietniu 2021 r., 15 marca pobił rekord 340 dni w kosmosie astronauty NASA Scotta Kelly’ego, a zanim wylądował w Kazachstanie, ustanowił nowy rekord na czas jednego człowieka. Spędzone w kosmosie: 355 dni.

Pomimo narastających napięć geopolitycznych, agencja kosmiczna w poniedziałek starała się potwierdzić swoje zobowiązanie do bliższej współpracy z rosyjską agencją kosmiczną Rocosmos na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Według Montalbanova, wspólne przedsięwzięcie NASA i Roscosmosu „ciągle się poprawia” w rosyjskich zakładach w Pjongjangu w Kazachstanie. „Możesz powiedzieć na pewno, Mark [Vande Hei] „Wracam do domu” – powiedział Montalbano w poniedziałek na rosyjskim statku kosmicznym Sojuz.

„Oczywiście” na amerykańsko-rosyjskiej rakiecie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Urzędnicy NASA nie powiedzieli, czy nastąpią jakiekolwiek znaczące zmiany w planach sprowadzenia Vande Hai z powrotem do Stanów Zjednoczonych po wylądowaniu. Podobnie jak inni amerykańscy astronauci przed nim, poleci do domu odrzutowcem Gulf.

Przez prawie dekadę rosyjskie pojazdy Sojuz były jedynym środkiem transportu astronautów do i ze stacji kosmicznej. Ta wiarygodność skończyła się po tym, jak SpaceX uruchomiło swoją kapsułę Crew Dragon w 2020 roku, a Stany Zjednoczone odzyskały zdolność do podróżowania w kosmosie.

Zapytany przez Christine Fisher Montalbano z CNN, czy plany awaryjne NASA mogą pogorszyć stosunki amerykańsko-rosyjskie, powiedział: „Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, mówię wam, jest podstawowym modelem współpracy międzynarodowej. … w tym momencie nic nie wskazuje na to, że nasi rosyjscy sojusznicy chcą robić cokolwiek innego. Planujemy więc kontynuować operacje tak, jak robimy to dzisiaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.