CBC „wstrzymuje” Twittera po nazwaniu „mediami finansowanymi przez rząd”

Canadian Broadcasting Corporation zawiesiła korzystanie z Twittera w poniedziałek po tym, jak platforma mediów społecznościowych Elona Muska umieściła na koncie CBC tag, który według publicznego nadawcy ma na celu podważenie jego wiarygodności.

Twitter nazwał CBC/Radio-Canada „mediami finansowanymi przez rząd” – ta sama wytwórnia, która skłoniła National Public Radio w USA do opuszczenia Twittera w zeszłą środę.

„Twitter może być potężnym narzędziem dla naszych dziennikarzy do łączenia się z Kanadyjczykami, ale podważa dokładność i profesjonalizm pracy, którą wykonują, aby pozwolić na fałszywe opisywanie naszej niezależności w ten sposób” – powiedział rzecznik CBC Leon Marr w oświadczeniu. Zmiana w poniedziałek po południu.

„W rezultacie wstrzymamy aktywność na naszym firmowym koncie na Twitterze i wszystkich kontach związanych z CBC News i Radio-Canada” – czytamy w oświadczeniu.

CBC wysłało wiadomość do Twittera, prosząc firmę o ponowne zbadanie oznaczenia.

Marr argumentował, że CBC nie spełnia tych kryteriów, ponieważ jest generalnie finansowana z akredytacji parlamentarnej, na którą głosują wszyscy posłowie, a jej niezależność redakcyjna jest chroniona przez prawo w ustawie o radiofonii i telewizji.

Rada Dyrektorów CBC określa, w jaki sposób wydawane są otrzymane fundusze. W latach 2021-22 CBC otrzymała ponad 1,2 miliarda CAD (900 milionów USD) z funduszy rządowych.

Lider kanadyjskiej opozycyjnej Partii Konserwatywnej, Pierre Poiliver, wezwał Twittera do nazwania CBC. Premier Kanady Justin Trudeau skrytykował Poilievre’a za coś, co nazwał „atakiem na kanadyjską instytucję konstytucyjną”.

Początkowo Twitter oznaczył główne konto NPR jako „media państwowe”, termin używany również do określania mediów kontrolowanych lub pozostających pod silnym wpływem autorytarnych rządów, takich jak Rosja i Chiny. Twitter zmienił później etykietę na „Media finansowane przez rząd”, ale NPR – które opiera się na rządowym ułamku finansowania – nadal wprowadza w błąd.

Twitter odpowiedział na prośbę o komentarz, dlaczego naklejka została zastosowana i czy zostanie usunięta lub zmieniona za pomocą automatycznie wygenerowanego emoji e-mail.

READ  Hiszpański wyścig byków w 2022 roku spowodował 3 kontuzje i inne kontuzje

Bardziej niż którykolwiek z jego konkurentów, Twitter powiedział, że jego użytkownicy przychodzą do niego, aby śledzić bieżące wydarzenia. To sprawiło, że stało się to atrakcyjnym miejscem dla serwisów informacyjnych do dzielenia się swoimi historiami i wzmocniło działania Twittera mające na celu zwalczanie rozprzestrzeniania się dezinformacji. Ale Musk od dawna wyraża pogardę dla profesjonalnych dziennikarzy i powiedział, że chce podnieść opinie i doświadczenia „zwykłego obywatela”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.