Ceny hurtowe wzrosły w listopadzie o 9,6%, najszybciej w historii

Środa, 3 marca 2021 Klient noszący maskę ochronną na mięso w sklepie Costco w San Francisco w Kalifornii.

David Paul Morris | Bloomberg | Obrazy Getty

Departament Pracy poinformował we wtorek, że ceny hurtowe rosły w listopadzie w bardzo szybkim tempie, co jest ostatnim sygnałem, że presja inflacyjna nadal destabilizuje gospodarkę.

ten Indeks cen producenta Po kolejnym wzroście o 0,8% w listopadzie, popyt końcowy na produkty wzrósł o 9,6% w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Według FactSet ekonomiści spodziewają się rocznego zwrotu na poziomie 9,2%.

Wyłączając żywność i energię, ceny wzrosły w ciągu miesiąca o 0,7%, z kluczowym PPI na poziomie 6,9%, co stanowi największy wzrost w historii. Szacunki były odpowiednio wzrostami o 0,4% i 7,2%, co oznacza, że ​​miesięczne zyski były szybsze niż szacunki, ale pomiar rok do roku był nieco wolniejszy.

Rejestracja na numer tytułu Departamentu Pracy trwa do listopada 2010 r., podczas gdy główna kalkulacja trwa do sierpnia 2014 r.

Te liczby, najszybciej kształtujące się ceny konsumpcyjne od prawie 40 lat oraz inflacja bazowa są najwyższe od około 30 lat.

Popyt na towary nadal był głównym impulsem dla cen producentów, które wzrosły o 1,2% miesiąc do miesiąca, czyli wolniej niż wzrost o 1,3% w październiku. Inflacja w usługach na popyt finalny kształtowała się w tempie 0,7% miesięcznie, znacznie szybciej niż w październiku 0,2%, co wskazuje, że ceny mogą nadrobić zaległości po dużym załamaniu jakości usług.

Przyszłość giełdy Połączony ze stratami Po publikacji inwestorzy postrzegają duży potencjał inflacyjny i reakcję polityczną Rezerwy Federalnej jako zagrożenie dla roku giełdowego.

Bank centralny rozpoczyna swoje dwudniowe posiedzenie we wtorek z dużymi oczekiwaniami, że szybko zmniejszy pomoc finansową i zacznie podnosić stopy procentowe do połowy 2022 roku.

Przez wiele miesięcy urzędnicy banku centralnego utrzymywali, że inflacja jest „pośrednia” i ściśle powiązana z czynnikami związanymi z epidemią, które ostatecznie znikną. Jednak w ostatnich dniach prezydent Jerome Powell i inni wskazali, że słowo to nie jest już aktualne i zostanie usunięte z przyszłych komunikatów banku centralnego.

READ  Popyt na kredyty hipoteczne jest o cale wyższy, ponieważ stopy procentowe spadają

Bariery w łańcuchu dostaw i rosnący popyt są głównymi czynnikami wzrostu inflacji, ale tylko częściowo złagodniały.

Pomimo spadku cen ropy naftowej w listopadzie, finalne ceny energii wzrosły o 2,6%, a żywności o 1,2%. Transport i magazynowanie wzrosły o 1,9%, a zarządzanie portfelem o 2,9%.

Gdzie indziej ceny złomu żelaza i stali wzrosły o 10,7 proc., a ceny benzyny, owoców i warzyw oraz wielu innych chemikaliów przemysłowych. W ujęciu miesięcznym ceny oleju napędowego spadły o 2,6%, a hurtowa sprzedaż chemikaliów i produktów powiązanych spadła o 1,3%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.