Chiny mogą włączyć helikopter do misji powrotnej próbki Marsa

HELSINKI — Chiny dopracowują szczegóły misji Tianwen 3 w celu pobrania próbek z Marsa i dostarczenia ich na Ziemię.

Nowe szczegóły misji i konkretne cele zostały ujawnione w prezentacjach wygłoszonych na Międzynarodowej Konferencji Nauk o Głębokiej Kosmosie w Hefei w prowincji Anhui, 22 kwietnia.

Misja wykorzysta parę rakiet Long March 5 do wysłania dwóch oddzielnych zestawów statków kosmicznych w kierunku Czerwonej Planety około 2030 roku w celu zebrania i zwrotu 500 gramów próbek.

Cele misji obejmują poszukiwanie dowodów życia na Marsie, zrozumienie ekologicznej i klimatycznej ewolucji Czerwonej Planety oraz możliwości jej zamieszkania w przeszłości.

Dwa starty Long March 5 będą miały odpowiednio lądownik, wejście, orbiter i moduł powrotny. Wejście, zejście i lądowanie będą zależeć od technologii użytej do lądowania łazika Zhurong w ramach chińskiej misji Tianwen-1 na Marsa.

Pobieranie próbek, podobnie jak w przypadku chińskiej misji zwrotu próbek księżycowych Chang’e-5 w 2020 r., będzie wykorzystywać ramię robota oparte na łaziku do pobierania próbek powierzchniowych oraz wiertło do pobierania materiału z głębokości do dwóch metrów pod powierzchnią.

W nowym opracowaniu lądownik będzie miał również ograniczoną zdolność do pobierania próbek w pobliżu miejsca lądowania, przy użyciu pełzającego sześcionożnego robota lub stworzenia podobnego do helikoptera. Chińska Akademia Nauk (CAS) zaprezentuje prototyp tego ostatniego w 2021 roku.

Zebrane próbki zostaną wysłane na orbitę Marsa za pomocą dwustopniowego pojazdu wznoszącego. Będzie się składał ze stałego pierwszego stopnia i górnego stopnia na paliwo ciekłe o łącznej masie co najmniej 360 kg.

Pojazd wznoszący następnie dokuje do orbitera i modułu powrotnego, przy czym dokowanie jest wspomagane przez ramię robota. Zebrany materiał zostanie następnie przeniesiony do modułu zwrotnego w celu powrotu na Ziemię.

Niejasny harmonogram startów wskazuje, ale nie potwierdza, odwrócenia od wcześniej wspomnianego harmonogramu startów na 2028 rok.

READ  NASA CAPSTONE Launch to the Moon opóźnione - statek kosmiczny będzie pierwszym, który będzie latał na unikalnej orbicie księżycowej

Profil misji został przesłany do zwrotu próbek Marsa do Chin w czerwcu 2022 r. W celu ukierunkowanego wystrzelenia pod koniec 2028 r. Z próbkami dostarczonymi na Ziemię w lipcu 2031 r.

Harmonogram 2028 przewiduje dostarczenie próbek na Ziemię przed NASA i misją Mars Sample Return Europejskiej Agencji Kosmicznej. Misja ma również na celu dostarczenie około 500 gramów próbek Marsa na Ziemię.

Wybór miejsca lądowania odbywa się przy udziale zaproszonych międzynarodowych zespołów. Ograniczenia techniczne oznaczają, że lądowanie nastąpi między 17 a 30 stopniem szerokości geograficznej północnej ze względu na wymagania dotyczące zasilania i oświetlenia. Elipsa lądowania będzie miała wymiary 50 na 20 kilometrów.

Potencjalne miejsca wymagają, aby znajdowały się co najmniej 3000 metrów poniżej zera lub równowartości poziomu morza na Ziemi. Zapewnia to łazikowi więcej atmosfery, przez którą może się poruszać, aby spowolnić jego zejście na Marsa.

Wybór miejsca będzie również zrównoważony celami naukowymi. Wybrane miejsce będzie musiało zostać uznane za istotne pod względem astrobiologicznym, z priorytetem nadanym marsjańskim terenom mającym ponad 3,5 miliarda lat.

Jako kluczowe priorytety wymieniono środowiska odpowiednie do powstania i zachowania życia, takie jak systemy sedymentacyjne lub hydrotermalne, dowody dawnej aktywności wody i różnorodność geologiczna. the

Zgodnie z prezentacjami misja będzie również przestrzegać najwyższych standardów protokołów ochrony planetarnej.

Liu Jizhong z Chińskiego Centrum Badań Księżyca i Programu Kosmicznego CNSA oraz Huo Zengqian z Instytutu Geologii Chińskiej Akademii Nauk o Ziemi dostarczyli oferuje W Hefei, czyli później abonent w chińskich mediach społecznościowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.