Chiny obiecują wzrost gospodarczy na poziomie 5% do 2023 roku

Komentarz

Chiny zobowiązały się do rozszerzenia swojej gospodarki o „około 5 procent” w tym roku, podkreślając wyzwania stojące przed chińskim prezydentem Xi Jinpingiem podczas jego trzeciej kadencji. .

Chińskie zgromadzenie ustawodawcze, Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych, zostało otwarte w niedzielę w Pekinie oświadczeniem odchodzącego premiera Li Keqianga, który miał na celu wzbudzenie zaufania do chińskich przywódców.

Li pochwalił przywództwo Xi, opisując „niestabilne środowisko międzynarodowe”, „niepewność” i „ukryte zagrożenia”, przed którymi stoi jego kraj, gdy dochodzi do siebie po latach izolacji i sparaliżowanych operacjach związanych z koronawirusem.

„Walka tworzy inteligencję. „Ciężka praca wygra przyszłość”, powiedział Li w przemówieniu, które trwało mniej niż godzinę, zobowiązując się do zwiększenia zdolności kraju do przeciwdziałania zewnętrznym wysiłkom ograniczającym jego wzrost.

Tegoroczne Liangui, czyli dwie sesje – podwójne spotkania organu doradczego, Chińskiej Ludowej Politycznej Konferencji Konsultacyjnej (CPPCC) i Ogólnochińskiego Kongresu Ludowego, który liczy około 3000 członków reprezentujących różne sektory społeczeństwa – przypada w czasie głębokiej niepewności i zmian . Dla kraju.

Oczekuje się, że Ogólnochierski Kongres Ludowy przypieczętuje nominacje na wyższe stanowiska i da Xi i rządzącej Partii Komunistycznej jeszcze większą kontrolę nad procesem decyzyjnym powierzonym wcześniej organom rządowym.

Chiński przywódca Xi dokonuje „radykalnych” zmian, konsolidując władzę

Na konferencji partyjnej w październiku Xi przeciwstawił się zasadom sukcesji, aby ubiegać się o trzecią pięcioletnią kadencję, torując drogę do swojego trwającego dziesięciolecia pozostania u władzy. Pod koniec ubiegłego roku chińscy przywódcy kierowani przez Xi nadzorowali chaotyczne odwrócenie swojej wieloletniej polityki „zero Covid”, a także masowe protesty na skalę niespotykaną od ruchu prodemokratycznego z 1989 r., których kulminacją była krwawa rozprawa wokół Tiananmen Kwadrat. w Pekinie.

W lutym odkryto unoszący się na dużej wysokości chiński balon w Stanach Zjednoczonych, co skłoniło Waszyngton do odwołania planowanej wizyty sekretarza stanu USA Anthony’ego Blinkena. Poprzez ograniczenia eksportowe i embarga Waszyngton ograniczył dostęp Chin do technologii związanych z półprzewodnikami i sztuczną inteligencją.

READ  Atakuje główny port Rosji w Odessie, celując w linie zaopatrzeniowe

Pekin stoi również w obliczu ciągłej kontroli ze względu na swoją przyjaźń z Rosją i niechęć do potępienia inwazji na Ukrainę.

Krytykując swoją politykę zagraniczną, Li powiedział, że Chiny będą „zdecydowanie prowadzić niezależną pokojową politykę zagraniczną”. Li powiedział, że Chiny skutecznie przeciwstawiły się „zewnętrznym wysiłkom” mającym na celu ograniczenie wzrostu Chin i skupią się na budowaniu „samodzielności” w nauce i technologii, starając się stać światową potęgą technologiczną, nie wspominając o ograniczeniach USA.

Li opisał znajomy teren w deklaracji misji, powtarzając twierdzenia Chin o samorządnej demokracji Tajwanu i potrzebie poprawy gotowości wojskowej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Budżet opublikowany w niedzielę przewidywał, że wydatki na obronę wzrosną o 7,2 procent do 1,56 biliona juanów (230 miliardów dolarów), zgodnie ze wzrostem w ciągu ostatnich dwóch lat.

W ciągu dwóch sesji urzędnicy ogłoszą największą od dekady zmianę przywództwa w rządzie, w tym nowy zespół ekonomiczny, który ma stawić czoła uporczywemu kryzysowi aktywów, rosnącemu bezrobociu, starzejącemu się społeczeństwu oraz spadającemu zaufaniu konsumentów i inwestorów. Gospodarka Chin Rosło tylko 3 proc W ubiegłym roku nie udało się osiągnąć celu 5,5 proc.

Oczekuje się, że urzędnicy zatwierdzą „plan reform” instytucji partyjnych i państwowych, który dałby partii większą kontrolę w obszarach krytycznych dla celów, takich jak technologia, regulacje finansowe i bezpieczeństwo narodowe, na których koncentruje się Xi.

Wśród nowych nominacji znalazł się Li Keqiang, nowy premier Chin — sojusznik Xi i były sekretarz partii w Szanghaju, który nadzorował chaotyczną blokadę miasta, która wpłynęła na narodową opinię publiczną na temat polityki zerowego COVID-19.

W swoim niedzielnym przemówieniu ustępujący premier Li Keqiang, odsunięty na bok przez Xi przez większość swojej kadencji, nie wspomniał o nagłym porzuceniu tej polityki. Idąc dalej, Li powiedział, że środki dotyczące koronawirusa w tym kraju powinny być bardziej „naukowe” i „ukierunkowane”.

READ  Pakistan ostrzegł sąsiedni Afganistan, by nie przyjmował bojowników

Parlament zaproponował w niedzielę poprawki do procedury ustawodawczej w czasie stanu wyjątkowego, które pozwoliłyby jego stałej komisji decyzyjnej uniknąć wielu rund debat przed uchwaleniem przepisów. Niemal na pewno zostanie przyjęta propozycja, która pozwoliłaby niewielkiej grupie czołowych prawodawców uchwalić kontrowersyjne przepisy przy minimalnym nadzorze lub udziale opinii publicznej.

Ogólnochińskie Zgromadzenie Ludowe potrwa do 13 marca.

Vic Chiang i Christian Shepherd z Taipei na Tajwanie przyczynili się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.