Chiny odzyskują drugą czarną skrzynkę rozbitego samolotu pasażerskiego

Ratownicy spacerują po miejscu, w którym rozbił się Boeing 737-800 China Eastern Airlines lecący z Kunming do Guangzhou, w Wuzhou, Region Autonomiczny Guangxi Zhuang, Chiny, 24 marca 2022 r. REUTERS / Carlos Garcia Rollins / Zdjęcie pliku

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

PEKIN (Reuters) – Ekipy ratownicze w niedzielę znalazły drugą czarną skrzynkę – rejestrator danych lotu – z wraku linii lotniczej China Airlines. (600115.SS) Boeing 737-800 rozbił się na zboczu góry w południowych Chinach.

Lot MU5735 rozbił się w poniedziałek, zabijając wszystkich 132 na pokładzie, co jest najbardziej śmiertelną katastrofą lotniczą w Chinach kontynentalnych od 28 lat. Czytaj więcej

Kierując się do przybrzeżnego Kantonu z południowo-zachodniego miasta Kunming, samolot zatonął z pobliskiej wysokości w momencie, gdy miał rozpocząć schodzenie. Wśród zabitych było dziewięciu członków załogi.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Państwowe media podały, że czarna skrzynka, która może rzucić światło na przyczynę katastrofy, została wysłana do Pekinu w celu zbadania i analizy. Druga czarna skrzynka – rejestrator rozmów w kabinie – została przekazana ekspertom w stolicy Chin po tym, jak została odnaleziona w środę.

Eksperci stwierdzili, że jest za wcześnie, aby ustalić przyczynę wypadku, a wypadki są zwykle wynikiem kombinacji czynników.

Druga czarna skrzynka została wykopana z klifu w miejscu katastrofy około 9:20 (0120 GMT) w błotnistych warunkach po deszczach w ostatnich dniach.

Zhou Tao, szef bezpieczeństwa lotów w Administracji Lotnictwa Cywilnego w Chinach, powiedział, że urządzenie, którego część została poważnie uszkodzona, zostało wyciągnięte 1,5 metra (5 stóp) pod ziemię i 40 metrów (130 stóp) od miejsca uderzenia.

„Śledczy lotnictwa cywilnego na miejscu potwierdzili, że znaleziono jednostkę pamięci rejestratora danych lotu” – powiedział Zhou na konferencji prasowej w Guangxi. „Części rejestratora zostały poważnie uszkodzone, ale zewnętrzna część schowka była w dość dobrym stanie”.

READ  Pół miliona Brytyjczyków bierze udział w największym strajku od 12 lat

Wypadek był najbardziej śmiertelny od czasu katastrofy lotu linii China Northwest Airlines z Xian do Guangzhou, w którym zginęło 160 osób na pokładzie. Czytaj więcej

Pogłoski

Według trackera FlightRadar24, poniedziałkowy lot wydawał się na krótko wycofać z lądowania, zanim wznowił lądowanie na ziemi. Jego dane wykazały, że samolot schodził 31 000 stóp na minutę.

Władze powiedziały, że piloci nie reagowali na powtarzające się wezwania kontrolerów ruchu lotniczego i pobliskich samolotów podczas szybkiego zniżania.

Katastrofa zaszokowała Chiny, skłaniając media społecznościowe do wyolbrzymiania tempa, ponieważ internauci analizowali niewiele wskazówek.

Chiński organ nadzorujący cyberprzestrzeń nakazał platformom i stronom internetowym tłumić plotki, teorie spiskowe i wszelkie wyśmiewanie katastrofy w Internecie.

Od czasu wypadku władze zbanowały użytkowników i zamknęły konta za radzenie sobie z ponad 167 000 plotkami, od śmierci siedmiu dyrektorów firmy po boskie przepowiednie katastrofy lotniczej pod koniec marca.

Chiny prowadzą dochodzenie w sprawie wypadku. Do udziału zaproszono Stany Zjednoczone, ponieważ tam projektowano i produkowano Boeinga 737-800.

Amerykańska Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu poinformowała, że ​​współpracuje z władzami USA i Chin w celu rozwiązania problemów związanych z wizą COVID-19 i kwarantanną przed uczestnictwem.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Raportowanie Ryana Wu i Huilinga Zhou) Montaż przez Christophera Cushinga, Jerry’ego Doyle’a i Williama Mallarda

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.