Chiny wystrzeliwują satelitę pogodowego, a loty omijają strefę zakazu lotów do północnego Tajwanu

BEIJING/TAIPI (Reuters) – Chiny wystrzeliły w niedzielę satelitę pogodowego, ponieważ loty cywilne zmieniły trasy, aby ominąć strefę zakazu lotów nad północnym Tajwanem, nałożoną przez Pekin w związku z możliwością spadania szczątków pocisków.

Tajwańskie ministerstwo transportu poinformowało, że Pekin początkowo powiedział Tajpej, że wprowadzi strefę zakazu lotów od niedzieli do wtorku, ale później powiedział, że w niedzielę rano po proteście Tajwanu okres ten został skrócony do 27 minut.

Ogłoszenie zakazu lotów zdenerwowało region wkrótce po tym, jak Chiny rozpoczęły nowe gry wojenne nad Tajwanem, który Pekin uważa za suwerenne terytorium Chin.

China Aerospace Science and Technology Corporation, główny chiński wykonawca programu kosmicznego, poinformował, że satelita pogodowy Fengyun 3G został pomyślnie wystrzelony z północno-zachodniej prowincji Gansu o godzinie 9:36 (0136 GMT).

Następnie satelita wszedł na wyznaczoną orbitę, powiedział wykonawca, opisując wystrzelenie jako „pełny sukces”. Fengyun 3G to satelita o niskiej orbicie okołoziemskiej przeznaczony do śledzenia opadów.

Nie podał trasy lotu rakiety Long March 4B niosącej satelitę, ale czas pokrywa się z wcześniejszą deklaracją Chin o strefie zakazu lotów.

Chiny stwierdziły, że nazywanie tego strefą zakazu lotów jest błędne, mimo że Tajwan wydał zawiadomienie dla lotników lub NOTAM, w którym użyto wyrażenia „przestrzeń powietrzna zablokowana z powodu aktywności lotniczej”.

Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało, że część szczątków rakiety spadła w „strefie ostrzegawczej” u północnych wybrzeży wyspy, ale nie naruszyło to integralności terytorialnej Tajwanu.

Loty do iz Tajwanu, Chin, Tajwanu, Korei Południowej, Tajwanu i Japonii były wśród tych, które krążyły po regionie w niedzielę rano, zgodnie z trasami śledzonymi na Flightradar24.

Normalne trasy lotów zostały wznowione krótko po godzinie 10:00 (0200 GMT).

Obszar ten znajduje się na obszarze nad Morzem Wschodniochińskim, nieco na północny wschód od Tajwanu, na którym regularnie obserwuje się intensywny cywilny ruch lotniczy.

READ  Król Karol podobno powiedział, że książę Harry i Meghan Markle nie są mile widziani w Balmoral

Tajwańska Administracja Lotnictwa Cywilnego poinformowała, że ​​w ciągu jednej godziny, począwszy od 9 rano (0100 GMT), 33 loty musiały zmienić trasy, co wydłużyło czas lotu o dodatkowe 5 do 10 minut.

Chiny potępiły to, co określiły jako szum wokół chińskich działań kosmicznych i próbę eskalacji konfrontacji przez Cieśninę Tajwańską.

(Reportaż autorstwa Bernarda Orra i Bena Blancharda; montaż autorstwa Williama Mallarda)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.