Chiny wysyłają 3 astronautów na nową stację kosmiczną

Zapisz się do biuletynu naukowego CNN Wonder Theory. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, przełomach naukowych i nie tylko.CNN

Trzech astronautów wystartowało we wtorek na prawie ukończoną chińską stację kosmiczną, rozpoczynając najdłuższą obecność tego kraju w kosmosie.

Jest to duże osiągnięcie ambitnego chińskiego programu kosmicznego mającego na celu badanie odległych zakątków Księżyca i Marsa. Kamień milowy Reprezentuje rolę starzejącej się Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jako jednego miejsca docelowego Ciągły człowiek Okupacja orbity Ziemi dobiega końca.

Trzej astronauci na pokładzie statku kosmicznego Shenzhou-15 wystartowali we wtorek o godzinie 23:08 czasu lokalnego (10:08 czasu wschodniego) z Jiuquan Satellite Launch Center na pustyni Gobi w Mongolii Wewnętrznej. Oczekuje się, że statek kosmiczny Shenzhou-15 zadokuje do stacji kosmicznej Tiangong 6,5 godziny po starcie.

Przybycie trzech astronautów — Fei Junlonga, Deng Qingminga i Zhang Lu — będzie oznaczać pierwszą rotację załogi na stacji kosmicznej, z dwiema załogami nakładającymi się na siebie przez pięć do dziesięciu dni, zanim załoga Shenzhou-14 wyląduje na stacji w czerwcu. , wraca na Ziemię.

Misja Shenzhou-15 zakończy budowę placówki orbitalnej do końca grudnia i rozpocznie pierwszą fazę „jego zastosowania i rozwoju”, powiedział na konferencji prasowej Ji Qiming, zastępca dyrektora Chińskiej Agencji Kosmicznej. w poniedziałek, według państwowych mediów Xinhua.

W trakcie tej misji, jak podają państwowe media, załoga przeprowadzi ponad 40 testów i eksperymentów z zakresu nauk o kosmosie, medycyny kosmicznej i technologii kosmicznej, a także trzy do czterech dodatkowych operacji na pojazdach – wykonywanych przez astronautów w kombinezonach kosmicznych.

Oczekuje się, że po zakończeniu budowy stacja kosmiczna będzie działać przez 15 lat. Według CMSA Chiny planują co roku uruchamiać dwie misje załogi i dwie misje ładunkowe na stację.

Tiangong, czyli Niebiański Pałac, jest mniejszy niż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, ale podobny w swojej modułowej konstrukcji. Nowa stacja kosmiczna pomieści trzech astronautów zamiast zwykłych sześciu.

— powiedzieli przedstawiciele NASA Emerytura na ISSJest to współpraca między Stanami Zjednoczonymi, Rosją, Japonią, Kanadą i Europejską Agencją Kosmiczną w 2030 roku.

jednakże, Rosja zagroziła wycofaniem się z ISS do 2024 rokuUtrudniłoby to obsługę ISS, powiedziała dr Stefania Paladini, wykładowca ekonomii i bezpieczeństwa globalnego na Birmingham City University w Wielkiej Brytanii.

„Nie ma jasności co do przyszłości ISS po 2024 r. Podczas gdy Stany Zjednoczone wydają się zobowiązane do przedłużenia jej życia do 2030 r., Rosja zagroziła wycofaniem swojego udziału po tej dacie, co uczyni. Kontynuowanie lotu na ISS jest bardzo trudne” – powiedział Paladini, autor książki „The New Frontiers of Space: Economic Implications, Security Issues and Evolving Scenarios”.

„Chińska stacja kosmiczna… może mieć ludzką obecność na orbicie Ziemi tylko przez krótki okres czasu”.

Oczekuje się, że nowa stacja kosmiczna będzie krążyć po orbicie 1000 eksperymentów naukowych w ciągu swojego życia.

Wiele testów na pokładzie Tiangong będzie dotyczyć badań pochodzących z Chin, ale w tym kraju Zaprosił międzynarodowych naukowców do przeprowadzenia eksperymentów, w tym dotyczących reakcji guzów nowotworowych na stan zerowej grawitacji.

Chińscy astronauci od dawna są wykluczani z ISS z powodu sprzeciwu politycznego USA i ograniczeń prawnych. Jednak astronauci CMSA Szkolili się z kolegami z Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Nie jest jasne, czy Chiny przyjmą astronautów z innych krajów na swojej stacji kosmicznej Molly Silk, badaczka z tytułem doktora na Uniwersytecie w Manchesterze w Wielkiej Brytanii, która koncentruje się na chińskim programie kosmicznym, powiedziała, że ​​spodziewa się przybycia międzynarodowych astronautów w nadchodzących latach.

„Wielu europejskich astronautów uczy się chińskiego, aby lepiej współpracować ze swoimi chińskimi odpowiednikami, co sugeruje, że wizyta w CSS może być w planach. Pakistan próbuje również skoordynować z Chinami wysłanie pierwszego astronauty w kosmos” – powiedział.

„Ten projekt pokazuje światu, że Chiny mają zarówno wizję, jak i możliwości, aby podjąć się tak ogromnego wyzwania. CSS nie tylko umożliwia Chinom i innym krajom przeprowadzanie eksperymentów w kosmosie, ale także służy jako ważny punkt kontrolny dla planowanej przez Chiny międzynarodowej bazy badawczej na Księżycu.

Na początku tego roku dwa moduły laboratoryjne stacji kosmicznej — Wendian i Mengtian — zostały połączone z kabiną Tianhe Core, główną przestrzenią życiową astronautów.

Obserwatorium Mengtian zostało wystrzelone przez największą chińską rakietę Long March 5B. Jego pozostałości to niekontrolowana rekonstrukcjamiWchodzi w ziemską atmosferę na początku listopada.

Był to czwarty niekontrolowany powrót, odkąd chińska agencja kosmiczna zaczęła latać rakietą Long March 5B dwa lata temu, ponieważ pojazd został zaprojektowany bez wyposażenia niezbędnego do bezpiecznego lądowania.

Przedstawiciele NASA ostro skrytykowali Chiny za podejmowanie niepotrzebnego ryzyka. Jednak we wtorek wystrzelono mniejszą chińską rakietę Long March-2F, używaną do lotów kosmicznych z udziałem ludzi. Eksperci mówili wcześniej Mniejsze prawdopodobieństwo generowania odpadów niebezpiecznych.

READ  Cała rosyjska załoga astronautów udała się na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.