Choroba COVID-19 w Chinach chronicznie się pogarsza

HONG KONG (Reuters) – Protesty w całych Chinach podkreślają rosnące obawy wśród ludzi, że surowe ograniczenia nałożone przez prezydenta Xi Jinpinga w związku z pandemią mogą pozostać w mocy. Niestety, dwa zmarnowane lata na szczepienia wrażliwych grup i wzmacnianie zasobów szpitalnych potwierdzają te obawy.

Od początku pandemii infekcje i zgony w Chińskiej Republice Ludowej utrzymywały się na poziomie poniżej jednego na milion osób, co przyniosło Pekinowi cenny kapitał polityczny pomimo ogromnych kosztów społecznych i ekonomicznych. Jednak nowe codzienne przypadki osiągnęły ponad 40 000 27 listopada. Według analityków Goldman Sachs miasta, które odpowiadają za 65% produktu krajowego brutto kraju, od piątku są objęte pewnego rodzaju blokadą.

Jakiekolwiek zakończenie obowiązkowych, prawie codziennych testów Covid i surowych zasad kwarantanny będzie wyboiste ze względu na nieszczepioną populację. W listopadzie około 27 milionów obywateli w wieku 60 lat i starszych nie otrzymało szczepionki przeciwko COVID, jak pokazują dane Breakingviews z oficjalnych danych, a kolejne 36 milionów seniorów nie otrzymało jeszcze drugiej dawki. 1 maja nauka chińscy naukowcy przewidzieli, że niekontrolowane rozprzestrzenianie się Omicron doprowadzi do śmiertelności 1,1 na 1000 osób w ciągu sześciu miesięcy, prawie dwukrotnie więcej niż w Stanach Zjednoczonych od grudnia 2021 r. do kwietnia 2022 r. To samo badanie wykazało, że popyt na oddział intensywnej terapii łóżek W powyższym scenariuszu byłoby to 15,6 razy większe niż obecne możliwości Chin.

Ten niedobór wynika częściowo z faktu, że duża część środków została przeznaczona na takie środki, jak zakup ogromnej liczby testów, zamiast na modernizację infrastruktury opieki zdrowotnej. Wydatki rządu krajowego na zdrowie i opiekę medyczną wzrosły o 22% w ciągu pierwszych 10 miesięcy tego roku w porównaniu z tym samym okresem w 2019 r., do 1,75 biliona juanów (243 mld USD). Nomura szacuje, że Chiny mogłyby wydać nawet 2,3% swojego PKB na same testy, gdyby 90% Chińczyków musiało poddawać się testom co drugi dzień.

READ  Talibowie nakazują organizacjom pozarządowym uniemożliwić pracownicom przychodzenie do pracy

Budowa i utrzymanie miejsc kwarantanny również będzie wymagało finansowania: w jednym przypadku miasto we wschodniej prowincji Shandong zasugerowali Emisja obligacji poświęcona sprawie i przewiduje, że według chińskich mediów wybuch epidemii Covid w Chinach będzie trwał co najmniej przez kolejne pięć lat.

Podczas gdy wiele krajów na całym świecie cierpi z powodu niedoboru zdolności opieki zdrowotnej, dotychczasowe stanowisko polityczne Pekinu oznacza, że ​​ma on więcej do stracenia politycznego z powodu śmierci niż inne rządy, które zadały sobie trud ponownego otwarcia. To zawęża możliwości Chin.

Kryzys COVID-19 w Chinach: rządowa kampania szczepień utknęła w tym roku

Śledź @ywchen1 na Twitterze

wiadomości kontekstowe

Reuters donosi, że setki demonstrantów w Szanghaju krzyczały i starły się z policją 27 listopada, gdy protesty przeciwko surowym chińskim ograniczeniom Covid-19 szalały trzeci dzień po śmiertelnym pożarze w mieszkaniu w Sinciangu. Fala obywatelskiego nieposłuszeństwa rozprzestrzeniła się na inne miasta, w tym na Pekin.

Urzędnicy w Urumqi, stolicy chińskiego regionu autonomicznego Sinciang-Ujgur, zorganizowali konferencję prasową we wczesnych godzinach 26 listopada, aby odrzucić środki Covid-19, które utrudniały ucieczkę i ratowanie mieszkańców w pożarze, w którym zginęło co najmniej 10 osób. W raporcie Reutera stwierdzono, że 4 miliony mieszkańców zostało objętych jednymi z najdłuższych blokad w kraju, uniemożliwiając im opuszczenie domów nawet na 100 dni.

Montaż autorstwa Robyn Mack i Katriny Hamlin

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Wyrażone opinie są opiniami autora. Nie odzwierciedlają opinii agencji Reuters News, która jest związana zasadami zaufania, takimi jak uczciwość, niezależność i wolność od uprzedzeń.

Yawen Chen

Thomsona Reutersa

Pekinie, w przetwarzaniu danych ekonomicznych, przeprowadzaniu wywiadów z wysokimi rangą urzędnikami, podróżowaniu do odległych hrabstw, aby odwiedzać hale fabryczne i rozmawiać z lokalnymi sklepikarzami. Wcześniej spędziła prawie trzy lata w Santiago w Chile, gdzie stworzyła witrynę biznesową informującą o branży produktowej i rozwinęła hiszpański jako trzeci język obok chińskiego mandaryńskiego i angielskiego.

READ  Państwa bałtyckie twierdzą, że odmówią azylu Rosjanom uciekającym przed mobilizacją”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.