Co saga o łodzi podwodnej Titanic i wraku statku greckich imigrantów mówi o naszych reakcjach na tragedię?

W ciągu około tygodnia saga Lost Submarine Kto udał się w głębiny oceanu, aby zobaczyć wrak Titanica, rozprzestrzenia się w krajowych i globalnych rozmowach – kulminacją jest wiadomość, że statek i jego pięciu pasażerów eksplodowali. Jesteśmy martwi.

Ale o wiele większa katastrofa kilka dni temu, wrak statku u wybrzeży Grecji Wypełniony imigrantami, którzy zabili co najmniej 80 osób i pozostawił 500 zaginionych, nie stał się z chwili na chwilę globalnym celem w żadnym miejscu w przybliżeniu w ten sam sposób.

Jeden z nich przyciągał nieustanną uwagę z jednej chwili na drugą. Jeden był oglądany i omawiany jako smutna, ale pobieżna wiadomość.

Co sprawia, że ​​te dwa wydarzenia na morzu tak różnią się w odbiorze? Patrząc na siebie, co mówią o ludzkich reakcjach na tragiczną wiadomość? I dlaczego saga o łodziach podwodnych przyciągnęła tak wiele uwagi?

Nieznany wynik i (myśleliśmy) zegarek z numeracją

Zanim świat dowiedział się o katastrofie greckiego statku, zdarzenie już miało miejsce i do pewnego stopnia znane były już jego skutki. Wszystko, co pozostaje, to opad.

Wręcz przeciwnie, Titan był (świat wierzył) wydarzeniem w trakcie tworzenia – czymś, co działo się w czasie rzeczywistym z wyznaczonym terminem. Jak w przypadku każdej historii, tykający zegar buduje napięcie i uwagę.

Fakt, że nikt nie mógł komunikować się z łodzią podwodną – ani wiedzieć nic o tym, czego doświadczają ludzie w środku – tylko zwiększał potencjał szczególnej uwagi.

Słynna historyczna tragedia w wiadomościach

Zanim cokolwiek poszło nie tak, Titan już zapuszczał się w świat cieszący się dużym zainteresowaniem – wrak Titanica, który sam w sobie był archetypem współczesnych katastrof na długo przed kultowym filmem Jamesa Camerona z 1997 r. Więc zainteresowanie było już niezwiązane z samą łodzią podwodną.

Reakcja Camerona na katastrofę Tytana tylko wzmocniła to powiązanie.

READ  Fugees Pras Michel zeznaje w swoim federalnym procesie konspiracyjnym - Rolling Stone

— powiedział BBC w wywiadzie W piątek wyemitował, że „czuł w kościach”, że łódź podwodna Tytana Zaginął wkrótce po tym, jak dowiedział się, że straciła kontakt z powierzchnią podczas schodzenia do wraku transatlantyku na dnie Oceanu Atlantyckiego. Powiedział, że w ciągu następnych kilku dni media skupiały się na tym, że okręt podwodny otrzymuje 96-godzinny zapas tlenu – i że słychać było odgłosy – to „długa, koszmarna szarada”.

Klasa i pochodzenie etniczne odegrały pewną rolę

Wiele reakcji i memów w tym tygodniu koncentrowało się wokół poglądu, że – uczciwie czy nie – jedno wydarzenie dotyczyło bogatych ludzi wykorzystujących ocean jako plac zabaw, podczas gdy drugie było niestety powtarzającą się iteracją ludzi, którzy nie mają statusu, zasobów, a nawet głos na współczesnym rynku pomysłów.

Migranci na statku w Grecji nie wydawali się wzbudzać takiego samego zainteresowania opinii publicznej, jak zamożni ludzie, którzy płacili po 250 000 dolarów każdy, powiedział April Alexander, profesor zdrowia publicznego na University of North Carolina-Charlotte, który badał traumę i osoby, które przeżyły. do eksploracji Titanica.

To przypomniało Aleksandrowi o różnicach w relacjach z przestępczością w Stanach Zjednoczonych. Alexander mówi, że przestępstwa przyciągają większą uwagę, gdy ofiara jest biała i bogata, niż gdy osoba kolorowa żyje w biedzie.

Niewielka grupa ludzi miała ucho do mediów

Ludzi pociągają historie, które pozwalają im wczuć się w cierpienie innych – i że łatwiej jest wczuć się, gdy zaangażowanych jest mniejsza liczba osób, mówi Tim Recober, adiunkt socjologii w Smith College, który studiuje media, kultura cyfrowa i emocje.

„Myślę, że niektórzy ludzie wołają tym razem o rodzaj rozbieżności ukrytych w klasie” – powiedział Rickoper. „Jesteśmy w stanie poznać ludzi, którzy są w środku dzięki temu, kim są. Są bogaci i mają dostęp do prasy. Podziały etniczne i tożsamość narodowa mają znaczenie pod względem tego, z kim się empatyzuje.”

READ  Południowoafrykański wąż w samolocie: Zabójcza kobra w kokpicie jest zmuszona do awaryjnego lądowania

Społeczeństwo żyje głównie dzięki ryzyku, jakie podejmują inni

Osoby podejmujące ryzyko są na pierwszych stronach gazet prawie tak długo, jak istnieją nagłówki. Opinia publiczna prawdopodobnie będzie zafascynowana nakłanianiem innych do śmierci przez zrobienie czegoś niebezpiecznego, mówi Darrell Van Tongeren, profesor psychologii w Hope College w Michigan, który badał znaczenie ważnych wydarzeń i ich wpływ na ludzi.

Innymi słowy, czytelnicy i widzowie mogą poczuć, że żyją, żyjąc zastępczo dzięki innym, którzy podejmują ryzyko. „Jest taka fascynacja ludźmi, którzy biorą udział w tych ryzykownych eksperymentach” – powiedział Van Tongeren. „Chociaż wiemy, że śmierć jest jedyną pewną w życiu, inwestujemy w te działania, w których zbliżamy się do śmierci, ale ją pokonujemy. Chcemy pokazać naszą wyższość nad śmiercią.” Powiedział.

Zmęczenie też jest czynnikiem

epidemia. Zbiorowa strzelanina. Problemy ekonomiczne. wojna. Zmiana klimatu. Kolejna zła wiadomość może być trudna do przebicia. „Ludzie zaczynają się powstrzymywać” – powiedział Alexander.

Powiedziała, że ​​ostatecznie chciałaby zobaczyć ten sam poziom społecznego zainteresowania ludzkimi tragediami, niezależnie od rasy, religii, demografii lub innych czynników: „Mamy nadzieję, że jeśli ktoś z naszych bliskich zaginie, media i opinia publiczna będą miały taką samą troskę o wszystkie historie”.

___

Dziennikarka Associated Press, Kara Rubinsky, przyczyniła się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.