College Football Playoff powiększy się do 12 drużyn w sezonie 2024

College Football Playoff ogłosił w czwartek, że zostanie rozszerzony do 12-drużynowego wydarzenia, które rozpocznie się w 2024 roku, kończąc 18-miesięczny proces pełen opóźnień i nieporozumień.

Ogłoszenie pojawiło się dzień po zgodzie Rose Bowl Ostatnią przeszkodą, z jaką urzędnicy CFP musieli potroić rozmiar obecnie czteroosobowego formatu, była zmiana kontraktu na sezony 2024 i 2025.

„Nigdy się nie poddałem” — powiedział dyrektor wykonawczy CFP, Bill Hancock.

Pierwsza runda play-off w 2024 roku Drużyny z miejsc 5-12 odbędą się w odpowiednich miejscach kampusu Tydzień kończący się w sobotę 21 grudnia. Dokładne daty nie zostały jeszcze ustalone.

Ćwierćfinały i półfinały rozgrywane są w obrotowych misach, a półfinały odbywają się w obecnym formacie Rose, Sugar, Orange, Peach, Cotton i Fiesta.

„Chcę powtórzyć, że wszystkie miski poszły w górę, wszystkie sześć” – powiedział Hancock. „Nie jest tajemnicą, że przegrywaliśmy w ostatnich minutach czwartej kwarty. I nie było dogrywki. Gdybyśmy nie doszli do porozumienia, nie mam wątpliwości, że kontynuowalibyśmy czterema rewanżami przez cały mecz. Sezony 2024 i 25. Ale będziemy świętować, że osiągnęliśmy porozumienie. Przyjechaliśmy tutaj.

Mecz o mistrzostwo sezonu 2024 zostanie rozegrany 20 stycznia 2025 roku w Atlancie. Mecz o tytuł w przyszłym roku zostanie rozegrany 19 stycznia 2026 roku w Miami Gardens na Florydzie. Oba są opóźnione o ponad tydzień w stosunku do aktualnego czasu gry tytułowej.

Oczekuje się, że ekspansja wygeneruje około 450 milionów dolarów dodatkowego dochodu brutto na konferencje i uczestniczące szkoły. 12-letnia umowa College Football Playoff z ESPN obowiązuje przez cały sezon 2025-26.

Plan rozszerzenia rozgrywek play-off został ujawniony w czerwcu 2021 r., ale komisarze konferencji rządzący WPRyb nie byli w stanie osiągnąć konsensusu potrzebnego do przeforsowania propozycji. Przedłużenie sezonu 2024 zostało uznane za martwe w lutym.

Prezydenci uniwersytetów i kanclerze nadzorujący WPRyb ożywili ten proces latem. Zatwierdzili pierwotny plan rozmieszczenia do 2026 roku i zwrócili go komisarzom, doradzając im, aby spróbowali rozszerzyć do 2024 roku, jeśli to możliwe.

READ  1 zabity, 17 rannych w wypadku podczas zbiórki na rzecz ofiar pożaru

Poza negocjowaniem formatu, komisarze muszą ustalić, kiedy i gdzie będą rozgrywane mecze oraz czy partnerzy w pucharach i miasta-gospodarze mistrzostw mogą dostosować się do zmian w harmonogramie na lata 2024 i 2025.

Kwestia Rose Bowl została ostatecznie rozstrzygnięta, ponieważ organizatorzy 120-letniej gry w kręgle mieli nadzieję uzyskać zapewnienie, że zachowają swój cenny przedział czasowy w Nowy Rok, kiedy nowe kontrakty wejdą w życie w 2026 roku.

Przedstawiciele CFP wahali się. W obliczu możliwości bycia przedstawianym jako przeszkoda i perspektywy wykluczenia z przedłużonych play-offów przez dłuższy czas, Rose Bowl zgodził się iść naprzód w dobrej wierze.

„Naszym celem jest rozegranie meczu w Rose Bowl 1 stycznia” — powiedziała Laura Farber, prezes Komitetu Wykonawczego Rose Bowl. „Będziemy jednak elastyczni w ustalaniu harmonogramu, jeśli zajdzie taka potrzeba”.

___

Śledź Ralpha D. Russo na https://twitter.com/ralphDrussoAP i słuchaj na http://www.apppodcasts.com

___

AP College Football: https://apnews.com/hub/college-football i https://twitter.com/ap_top25. Zapisz się do newslettera AP College Football: https://tinyurl.com/mrxhe6f2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.