Covid: szef FBI Christopher Wray mówi, że wyciek z chińskiego laboratorium jest „najprawdopodobniej”

Źródło obrazu, Dobre zdjęcia

Dyrektor FBI Christopher Wray powiedział, że biuro uważa, że ​​Covid-19 „najprawdopodobniej” pochodzi z „laboratorium kontrolowanego przez chiński rząd”.

„FBI oceniało od jakiegoś czasu, że przyczyną wybuchu epidemii był najprawdopodobniej incydent laboratoryjny” – powiedział Fox News.

Było to pierwsze publiczne potwierdzenie tajnej oceny FBI dotyczącej pochodzenia wirusa pandemicznego.

Chiny, które zaprzeczyły przeciekowi laboratoryjnemu w Wuhan, nazwały oskarżenie skandalem.

Komentarze pana Raya pojawiły się dzień po tym, jak ambasador USA w Chinach wezwał do „więcej uczciwości” w sprawie pochodzenia choroby Covid-19.

W swoim wtorkowym wywiadzie Ray powiedział, że Chiny robią wszystko, co w ich mocy, aby „utrudniać i dezorientować” wysiłki zmierzające do zidentyfikowania źródła globalnej pandemii.

– To niefortunne dla wszystkich – powiedział.

W Wuhan w Chinach niektóre badania sugerują, że wirus mógł przenosić się ze zwierząt na ludzi na miejskim targu owoców morza i dzikich zwierząt.

Rynek znajduje się 40 minut jazdy od Wuhan Institute of Virology, wiodącego na świecie laboratorium wirusów, które prowadzi badania nad koronawirusami.

Inne agencje rządowe USA wyciągnęły różne wnioski do FBI, z różnym stopniem zaufania do swoich ustaleń.

Amerykańskie media podały w niedzielę, że Departament Energii USA ocenił z „niską pewnością”, że Covid wyciekł z laboratorium. Firma wcześniej informowała, że ​​nie jest zdecydowana, w jaki sposób wirus się zaczął.

W poniedziałek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, John Kirby, powiedział, że prezydent USA Joe Biden wspiera „całe wysiłki rządu”, aby dowiedzieć się, jak zaczął się Covid.

Dodał jednak, że Stany Zjednoczone nadal nie osiągnęły wyraźnego konsensusu co do tego, co się stało.

– Jeszcze tam nie jesteśmy – powiedział. „Jeśli jest coś, co chcemy przekazać narodowi amerykańskiemu i Kongresowi, zrobimy to”.

W jawnym raporcie opublikowanym przez najwyższego urzędnika wywiadu USA w październiku 2021 r. Cztery amerykańskie agencje wywiadowcze oceniły z „niską pewnością”, że wirus pochodzi od zakażonego zwierzęcia lub powiązanego wirusa.

Przez miesiące, u szczytu pandemii, hipoteza wycieku z laboratorium była powszechnie odrzucana jako skrajna teoria spiskowa. Najwyżsi urzędnicy służby zdrowia publicznie odrzucili pomysł, że koronawirus mógł zostać stworzony w laboratorium przed ucieczką.

W dochodzeniu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nazwano teorię wycieku laboratoryjnego „wysoce nieprawdopodobną”, ale po głębokiej krytyce tego dochodzenia dyrektor generalny agencji wezwał do nowego dochodzenia: „Wszystkie hipotezy pozostają otwarte i wymagają dalszych badań”.

Covid-19 pojawił się po raz pierwszy pod koniec 2019 roku i doprowadził do śmierci prawie siedmiu milionów ludzi.

READ  Zestaw wydań Apple iOS 16 na jutro; Niektóre z niesamowitych funkcji dostępnych wraz z iPhonem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.